NITRA. Dve firmy vo Vrábľoch začnú s pilotným projektom duálneho vzdelávania už v septembri. Ministerstvo školstva chce tento systém zaviesť od budúceho roka. Podľa prezidenta Zväzu automobilového priemyslu SR Jaroslava Holečka je škoda každého strateného roka. „Ročne potrebujeme 33-tisíc nových absolventov, ale na trh ich prichádza iba približne 5-tisíc, ostatní pokračujú v štúdiu na vysokej škole alebo sú nezamestnaní, pretože vyštudovali odbor, ktorý hospodárstvo nepotrebuje alebo sú nepoužiteľní. Pre nás je transformácia školského systému otázkou prežitia, pretože prví takíto absolventi k nám prídu po troch až štyroch rokoch,“ hovorí Jaroslav Holeček. Aj preto sa zväz rozhodol hľadať a podporiť firmy, ktoré sú ochotné vychovávať budúcich nástrojárov, obrábačov kovov a odborníkov v ďalších profesiách, ktoré vo firmách chýbajú.
V spoločnosti Matador Holding, ktorá má svoj závod aj vo Vrábľoch, už začali s prvými krokmi. „Odchádza nám generácia starých fachmanov a keďže nových je akútny nedostatok, tak si musíme pomáhať dovozom zvonka, napríklad z Českej republiky. Rozhodli sme sa ísť inou cestou a v každej z našich firiem sme vytvorili post manažéra pre styk so školami, a spolupracujeme s dvoma strednými a dvoma vysokými školami. Máme s tým veľmi dobré skúsenosti a cez inkubátor, ktorý je v Bratislave, dávame možnosť študentom piateho ročníka pracovať popri škole na našich ostrých softvéroch,“ vysvetľuje Štefan Rosina zo spoločnosti Matador Holding. Aj preto chcú ísť do duálneho systému vzdelávania. Ten spočíva v tom, že študenti zo stredných odborných škôl budú už od prvého ročníka pracovať vo firme, kde budú mať svoj plat a výhody ako zamestnanci, napríklad dostanú pracovné oblečenie a stravné. Vo vrábeľskej firme MIBA chcú takto začať od septembra s ôsmimi študentmi. „Chceme do toho ísť, aj keď musíme zriadiť školiace pracovisko s pracovníkmi, ktorí sa im budú venovať, ale máme s tým dobré skúsenosti v Rakúsku, kde si takto vychovávame pracovníkov už niekoľko rokov,“ hovorí riaditeľ závodu vo Vrábľoch Peter Chudoba. Študenti dostanú zmluvu a v prvom roku zarobia približne 40 eur mesačne a každý ďalší rok o ďalších 20 eur viac.
Problém je však nielen nájsť firmy, ktoré musia zriadiť strediská praktického vyučovania s majstrami odbornej výchovy, ale aj stredné školy, ktoré sú otvorené voči takýmto novinkám. „Podarilo sa nám nadviazať spoluprácu so Strednou odbornou školou polytechnickou v Zlatých Moravciach, kde je veľmi ústretové vedenie a tak od septembra tu otvoria jednu triedu s 30-timi študentmi v odbore mechanik – mechatronik, ktorí budú mať v škole teóriu, ale pracovať budú chodiť do podnikov do Vrábeľ. Dostanú zmluvu a bude iba na firme, či dá podmienku, aby po skončení vzdelávania u nich niekoľko rokov odpracovali,“ hovorí prezident Zväzu automobilového priemyslu SR Jaroslav Holeček. Podľa neho je to najlepšia cesta, ako naučiť mladých pracovať. „Nemajú pracovné návyky, pretože chodiť ráno na šiestu do roboty je iné, ako byť v rámci školy v dielňach, nehovoriac o symbolickej praxi vo firmách,“ upozorňuje Holeček.
Ďalším ich cieľom je zaviesť pracovné vyučovanie na základných školách a lepšia informovanosť rodičov napríklad aj počas dní otvorených dverí vo firmách, kde by priamo videli študentov a zamestnancov pri práci a postupne by tak zmenili názor na takzvané čierne profesie. „Je najvyšší čas presvedčiť rodičov, že tieto profesie prinesú ich deťom uplatnenie v živote a dobrý zárobok a že odborné školy nie sú podradné, pretože ešte stále sú na Slovensku takto vnímané,“ uzatvára Holeček.