NITRA. Nemajú ešte ani šesť rokov, ale v ruke už majú diplom z univerzity. Až 48 detičiek zo škôlok Štefánikova a Párovska si prevzalo diplomy, ktoré potvrdzujú, že úspešne ukončili univerzitný kurz fyziky.
Škôlkari absolvovali promócie a stali sa vôbec prvými deťmi na Slovensku, ktoré sa už v rannom veku môžu pochváliť univerzitným diplomom. Celoročný vzdelávací kurz, do ktorého sú zapojené takto malé deti a univerzita, nebol doteraz nikde na Slovensku.
Pol roka trval prechod na neodborný jazyk
Deti ukončili ročné štúdium fyziky na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre. Vzdelávací program Hráme sa na Einsteina navrhla Ľubomíra Valovičová z katedry fyziky. „Nehovorím, že sa naučili fyziku, ale naučili sa spoznávať svet prírodných vied,“ zhodnotila detských študentov.
Počas celého roka sa Ľubomíra Valovičová s deťmi raz za dva týždne stretávala priamo v škôlkach a robila s nimi rôzne pokusy a fyzikálne merania. Po pol roku absolvovali detskí fyzici skúšky vo forme workshopu, na ktorom svojim rodičom vysvetľovali fyzikálne javy.
Vyučovanie zamerali na vodu a vzduch, deti pri riešení projektov museli využívať získané znalosti hlavne z fyziky, ale aj z iných prírodných vied, napríklad z chémie, matematiky či biológie.
Pedagogička priznala, že medzi prednáškami pre vysokoškolákov, na ktoré bola zvyknutá a prednáškami pre štvorročné deti, je veľký rozdiel. Trvalo jej pol roka, kým 'prepla' a dokázala vysvetľovať rečou, ktorej deti rozumeli. „Naučila som sa hovoriť s nimi neodborným jazykom. Rozprávali sme sa napríklad o vode, o tom, že ju vieme deliť, že poznáme rôzne typy vody,“ hovorí iniciátorka projektu.
Obert: Je to o skúsenosti a o hre
Tesne pred promóciou drobučkí študenti zložili absolventské skúšky. Zahŕňali šesť stanovísk, ktorými skupinky škôlkarov museli úspešne prejsť.
„Robili sme spolu jednoduché experimenty, pri ktorých si deti osvoja základy fyziky. Napríklad sme do odmerných valcov naliali vodu, deti do nich hádzali rôzne zafarbené gumové medvedíky – bolo to na spôsob Archimedovho zákona, sledovali sme, ako telesá vytlačia kvapalinu,“ povedal Filip Obert z katedry fyziky.
Deti tipovali, či viac kvapaliny vytlačia kolové alebo inak zafarbené cukríky. Ich výber bol podmienený skôr chuťovou preferenciou, ako rozborom hustoty cukríka. „Tie gumové cukríky sú pre decká dosť veľká distrakcia,“ priznal so smiechom Filip Obert.
Podobné pokusy prebiehali s vajíčkami – škôlkari sledovali, či plávajú lepšie v sladkej alebo slanej vode. „Nemusia vôbec poznať fyzikálny zákon, celé je to skôr o skúsenosti a o pozorovaní. Občas to funguje štýlom pokus-omyl: keď do sladkej vody ponoria vajíčko a to sa potopí, sú deti sklamané, ale majú aspoň nejakú skúsenosť, z ktorej sa učia,“ hovorí Obert.
Chcú vyvolať záujem o prírodné vedy
Deti počas promócie ocenila aj prodekanka Fakulty prírodných vied UKF Hilda Kramáreková. „Naučili ste sa veľa zaujímavého, napríklad ako spraviť z vody kopec, ako nafúknuť balón bez úst, ako urobiť farebné koktaily a podobne,“ povedala prodekanka promovaným deťom.
Škôlkarov prirovnala k múdremu človeku – Einsteinovi – na ktorého sa malí fyzici začínajú podobať, pretože sa rovnako ako on zaujímajú o prírodu.
Odborníci z univerzity chcú podobné programy organizovať aj v budúcnosti. Chcú nimi vyvolať už v najmenších deťoch záujem o fyziku a ostatné prírodné vedy. „Zamýšľame sa nad tým, kde sa stráca záujem mladých ľudí o fyziku a musíme začať vzbudzovať záujem hneď na začiatku, teda už v škôlkach,“ povedala Valovičová.
Pozrite si mini fotogalériu zo záverečných skúšok a promócie malých fyzikov
AUTOR SNÍMOK - TOMÁŠ HOLÚBEK