Vyjadrenie vďaky sponzorom rozhádalo poslancov.
GALANTA. Na reštaurovanie pôvodnej brány kaštieľa Esterházyovcov z roku 1861, ktorú slávnostne odhalili iba pred dvomi týždňami, prispeli okrem iného aj sponzori. Ich mená spolu s titulmi boli vyryté do pamätnej tabule, ktorá stála neďaleko nej.
Polemika poslanca Lászlóa Biróa o jej dôležitosti a poznámka o tom, či všade, kde niekto prispeje, sa budú inštalovať tabule, rozpútala na ostatnom rokovaní zastupiteľstva vášnivú debatu. Vyplynulo z nej, že tabuľa nemá oficiálny súhlas stavebného úradu ani pamiatkarov.
Odišiel pred ceremóniou
„Stál som tam s Iványim a Horváthom, ktorí tam mená majú, ale nežiadali o to, nevedeli o tom, že nejaká tabuľa bude niekedy robená. Templári tam, chudáci, odrobili hodiny a hodiny, oddreli si svoje a ich meno tam nie je. Myslím si, že sa chcela urobiť dobrá vec, ale pôsobí to kontraproduktívne,“ povedal na margo tabule aj poslanec Peter Závodský. Požiadal o názor aj primátora, chcel tiež od neho vedieť, či bola tabuľa osadená so súhlasným stanoviskom vedenia mesta.
Maťašovský vyhlásil, že už pri neformálnom stretnutí s členmi občianskeho združenia Neogotický kaštieľ v Galante, ktorí sú zároveň poslancami sa vyjadril, že mesto s tým nesúhlasí. Na písomnú žiadosť im mal odpísať to isté. Odpoveď koncipoval spolu s hlavným kontrolórom a právnikom. Navrhli v nej, aby vďačnosť sponzorom vyjadrilo združenie iným spôsobom. Odporučili tiež, aby sa problematikou zaoberali odborné komisie.
„Sľúbil som to na jeden deň, to je pravda, povedal som, že nechcem o tom nič vedieť. Už to tam bolo zamurované, čo som asi tak mal povedať,“ povedal Maťašovský v diskusii. Svoj odmietavý postoj však podľa jeho slov vyjadril tichým protestom - odchodom pred slávnostnou ceremóniou.
Sú v článkoch na webe
Členovia združenia sa ospravedlnili za porušenie zákona, ale vyjadrenie vďaky sponzorom týmto spôsobom považovali za morálnu povinnosť. Tým, ktorí pomohli a neboli zvečnení na tabuli, sa podľa ich slov poďakovali inak. Ich dobrovoľníctvo v kaštieli napríklad spropagovali v článkoch. Zavesili ich na webovú stránku združenia, ktorá má podľa ich slov vysokú návštevnosť.
„Našou povinnosťou, myslím si, bolo poukázať na to, kto bránu zafinancoval. Pokiaľ by bol vyslovene povedal, že si nepraje byť na tabuli, nebol by. Ja mám informácie, že toto nikto nepovedal,“ podotkol Peter Kolek zo združenia.
Ak by sa táto udalosť stala podľa ďalšieho člena združenia Zsolta Takáča niekoľko mesiacov po voľbách, nikto by ju neriešil. Zdôraznil, že návrh nápisu a miesta pre tabuľu konzultoval s mestským architektom Petrom Aštarym, a tiež s regionálnym pamiatkarom Rastislavom Petrovičom. Takáčovo meno je na tabuli tiež.
„Bohužiaľ, žiadosť prišla v stredu a tabuľa už bola osadená, takže už nebol časový priestor na pokojné vyriešenie tejto záležitosti,“ povedal Aštary.
Pripravili alternatívu
Pôvodne mala tabuľu odstrániť mestská polícia na primátorov príkaz, Zsolt Takáč prisľúbil, že to spraví združenie počas sobotňajšej brigády. Tabuľu však premiestnili do priestorov kaštieľa už v piatok.
Podľa výkonného riaditeľa správnej rady Jozefa Kepperta jej opätovné osadenie už nebudú iniciovať. Plánujú iné riešenie, ktoré je podľa neho len v prípravnej fáze. Predbežne konkretizovať ho preto nechcel.
Pamätnú tabuľu premiestnili v piatok do priestorov kaštieľa.
FOTO:(LAZ)