Koncom mája vymenoval prezident šiestich nových rektorov. Traja z nich už funkciu zastávali – medzi takými je napríklad rektor Slovenskej poľnohospodárskej univerzity Peter Bielik. Ďalší traja sú vo funkcii úplnými nováčikmi. Od júla sa Ľubomír Zelenický (59), jeden z nováčikov v rektorskej stoličke, oficiálne postaví do čela Univerzity Konštantína Filozofa. V rozhovore, ktorý nám poskytol okrem iného tvrdí, že nemá väzby na aktívnych politikov – na rozdiel od svojho predchodcu Libora Vozára, ktorý radil Ficovi.
Čím si vysvetľujete, že traja poslední rektori sú z Fakulty prírodných vied? Majú prírodovedci lepšie manažérske schopnosti, keďže univerzitný senát im opakovane dáva dôveru a uprednostňuje ich pred kandidátmi z iných fakúlt?
- Otázku, prečo si senát zvolil už tretieho kandidáta na rektora z radov prírodovedcov, by mali asi zodpovedať predovšetkým členovia senátu. Každý z uvedených kandidátov mal za sebou pôsobenie vo funkcii dekana fakulty, ktorá pod ich vedením evidentne prosperovala a dosiahla úspechy nielen vo vzdelávaní, ale hlavne vo vede, pričom počas ich vedenia nedochádzalo na fakulte k vážnejším rozporom a problémom. Dá sa logicky očakávať rovnaký výsledok aj na úrovni univerzity. Postavenie a výsledky univerzity doteraz takéto úvahy potvrdzujú. Zrejme toto bola asi jedna z najdôležitejších pohnútok k takejto voľbe.
Už viete, koho budete mať za prorektorov a kto bude kvestorom? Je medzi prorektormi aj niekto z vašich protikandidátov z rektorskej voľby?
- Na odpovede na tieto otázky si budete musieť chvíľu počkať. Robím kroky k zostaveniu zodpovedného a fundovaného tímu, s ktorým dokážeme univerzitu potiahnuť dopredu a nadviazať na predchádzajúce obdobie.
Váš predchodca Vozár aj rektor SPU Bielik boli spájaní s vládou Roberta Fica. Bielik Fica otvorene podporoval v prezidentskej kampani. Obaja sa objavili v poradnom tíme premiéra. Je podľa vás v poriadku, ak sú najvyšší predstavitelia univerzity, ktorá má byť v zásade apolitická, spájaní s politickými stranami? Vy ste členom nejakej strany a máte väzby na aktívnych politikov?
- Nenáleží mi hodnotiť politickú scénu. Ja sa vo svojom živote vzhľadom na moje pôsobenie na univerzite snažím byť apolitický. Členom žiadnej politickej strany som nebol a ani nebudem. Väzby na aktívnych politikov nemám.
Aké investičné zámery budú pre vás prioritou a prečo? Akým spôsobom na ne chcete získať peniaze?
- Predovšetkým chcem pokračovať už v začatých investičných projektoch. Bol som čiastočne účastný pri ich štarte, takže ich pokladám za správne. V prvom rade je potrebné dobudovať priestory pre Katedru hudby na Pedagogickej fakulte, reálne začať s budovaním experimentálneho pavilónu pre Fakultu prírodných vied a dobudovať Študentský domov UKF Brezový háj. Výzvou do budúcnosti je využitie priestorov biologického centra a dobudovanie priestorov na Triede Andreja Hlinku.
Plánujete udržať súčasný počet fakúlt? Máte záujem vytvoriť aj nejakú novú fakultu?
- Som presvedčený, že univerzita má potenciál udržať súčasný stav a aj na ďalší rast. Ekonomické podmienky v súčasnosti nie sú príliš naklonené na rozširovanie počtu fakúlt. Je však potrebné rozvíjať na univerzite aktivity, ktoré by v budúcnosti viedli aj k rozšíreniu o ďalšie fakulty.
Ktoré študijné programy by ste na konci svojho prvého rektorského obdobia radi videli na škole?
- Mojou prioritou nie je rozširovanie počtu ponúkaných študijných programov, skôr ich reštrukturalizácia. Súčasný systém akreditácií kladie neprimerané personálne požiadavky na verejných vysokých školách v prípade podobných študijných programov a požiadavka v každom programe dodržať záväzný opis jadra programu nedovoľuje žiaducu variabilnosť. Rád by som videl na konci obdobia viac doktorandských študijných programov a bakalárske programy orientované na prax.
Ste spokojný so stavom internátov a s počtom študentov, ktorý dokážu ubytovať?
- Čo do počtu internátov a možnosti ubytovania vzhľadom na demografický vývoj je stav primeraný. Určite však bude potrebné zlepšiť kvalitu a infraštruktúru ubytovania.
Kritizovali ste stravovanie na UKF. Voči čomu konkrétne máte výhrady a ako chcete stravovanie na UKF zmeniť?
- Univerzita investovala do zlepšenia stravovania veľa prostriedkov a úsilia. Pokles počtu stravníkov však nezodpovedá tomuto úsiliu. Bude potrebné zlepšiť kvalitu vydávaných jedál, sortiment, objednávkový systém. Očakávam prvé výsledky už v novom akademickom roku.
V prejave pred senátom ste povedali, že chcete zlepšiť komunikáciu na škole a odbúrať byrokraciu. Ako?
- Moderná doba priniesla zo sebou nové komunikačné technológie, ktoré predstavujú neobmedzené možnosti, ale na druhej strane minimalizujú osobnú komunikáciu. Ľudia sa prestali rozprávať a riešiť rôzne situácie osobne. Práve na univerzitnej úrovni, kde je centrom pozornosti mladý človek, ide o veľmi vážny problém. Byrokracia je vážnou otázkou našej spoločnosti. Mojim cieľom bude odstrániť zbytočnú administratívu a upravovať legislatívu tak, aby nebola akousi brzdou tvorivých aktivít.
Tvrdíte, že UKF ma tradíciu vo vzdelávaní učiteľov, mala by preto na tom stavať a v tejto sfére sa stať lídrom na Slovensku. Dá sa to, keď učiteľstvo na UKF študuje necelá tretina všetkých študentov školy?
- Nemal som na mysli orientáciu univerzity len na štúdium učiteľstva. Som však presvedčený, že odborníci z našej univerzity by mali aktívnejšie participovať na vytváraní priestoru pre vzdelávanie učiteľov na Slovensku, vstupovať do tvorby legislatívy, hodnotenia procesov, tvorby obsahu vzdelávania, učebníc a podobne.
Hovorili ste tiež o zavedení študentského servisu, ktorý by mal študentom uľahčiť život. Ako si servis predstavujete? Kto by ho mal vykonávať?
- Servis v podobe pomoci a služieb by mali zabezpečovať samotní študenti za podpory univerzity. Študenti sami najlepšie vedia posúdiť svoje potreby a požiadavky. Námetov aj zo strany študentov už je niekoľko.
Na UKF pôsobíte 33 rokov, čiže ju poznáte veľmi dobre. Ktoré sú silné a ktoré slabé stránky univerzity? Ako by ste tie slabé stránky zmenili?
- Univerzita získala za obdobie svojej existencie dobrý kredit. Pre študentov poskytuje relatívne širokú škálu študijných programov, nadštandardnú technickú a knižničnú infraštruktúru. Silnou stránkou podľa mňa je schopnosť ľudí z rôznych pracovísk participovať na spoločných projektoch a riešení úloh. Je možnosť uchádzať sa o riešenie širokospektrálnych projektov, čo je na úzko špecializovaných univerzitách a fakultách problém. Získané projekty potvrdzujú moje slová. Jednou zo slabších stránok je nízka medzinárodná výmena študentov a pracovníkov a nízky počet spoločných medzinárodných programov a vedeckých aktivít.
Čo z vášho doterajšieho pracovného života považujete za najvýraznejšie úspechy, ak nerátame funkcie, ktoré ste doteraz zastávali?
- Udržanie odboru teória vyučovania fyziky na Slovensku s podporou väčšiny slovenských univerzít.
Akými jazykmi hovoríte?
- Rusky, nemecky a anglicky.