NITRA. Na Cyrilo-metodskú národnú púť, ktorá sa konaladnes dopoludnia na Svätoplukovom námestí, prišli stovky Nitranov a návštevníkov mesta.
Prítomní boli zástupcovia cirkví zo Slovenska i zahraničia, predstavitelia štátu, samosprávy a ďalší hostia. Slávnostnú sv. omšu za účasti ďalších slovenských biskupov po prvýkrát po slovensky celebroval lublinský arcibiskup a metropolita Stanislav Budzik.
„Veľmi sa teším, že dnes môžem byť spolu s vami na tejto slávnosti. Po prvýkrát som Nitru navštívil pred 27 rokmi. Neskôr som sa stretol s kardinálom Korcom na Nitrianskom hrade. Chcem poďakovať môjmu dlhoročnému priateľovi - biskupovi Viliamovi za pozvanie na dnešnú slávnosť. Toto je prvá sv. omša, ktorú celebrujem v slovenskom jazyku,“ priznal Stanislav Budzik, za čo ho veriaci odmenili úprimným potleskom.
„Spoločne bohu ďakujme za slovanských apoštolov Cyrila a Metoda a prosme, aby aj nás urobil horlivými ohlasovateľmi evanjelia,“ povedal v kázni Budzik, ktorý odovzdal Slovákom srdečné pozdravy a prejavy úcty od všetkých v Poľsku. „Obdivujeme vašu vernosť Kristovi, jeho evanjeliu. Tá vernosť vás stála veľa, zvlášť v uplynulom storočí. Evanjelium, ktoré vám toľko svätých hlásalo, zapustilo korene vo vašej krásnej zemi.“
Nitra nám hovorí o prvom tisícročí. Tu neďaleko stál prvý kresťanský kostol v celej stredno-východnej Európe. Tu sa pšeničné zrno v eucharistii stáva Telom Krista, ktoré v sebe zjednocuje všetkých, ktorí ho s vierou prijímajú.
„Preto som túžil navštíviť Nitru. Ešte za života sv. Metoda tu bola zriadená diecéza. Katedrálny chrám, ktorý sa vypína nad mestom, je jedným z najstarších biskupských sídiel medzi slovanskými národmi. Tu sa narodil Gorazd, pravoverný, spoľahlivý učeník, ktorého si Metod vyvolil za svojho nástupcu. S pohnutím hľadím na obrysy Zobora - na jeho úpätí stál kedysi kláštor sv. Hypolita, kde sa formoval môj krajan sv. Andrej Svorad a jeho žiak sv. Benedikt, patróni toho mesta a diecézy,“ povedal arcibiskup Budzik.
Sv. Cyril a Metod podľa položili základy slovanskej kultúry. Misijný príkaz zmŕtvychvstalého Krista splnili doslova – išli k mnohým národom a hlásali zvesť o bohu, ktorý je v Kristovi spásou, nádejou a šťastím človeka. „Po jedenástich storočiach kresťanstva vidíme jasne, že dedičstvo sv. Cyrila a Metoda je a zostane pre Slovanov základom väčším a pevnejším než akékoľvek rozdelenie. Jednota veriacich v cirkvi je harmóniou rôznorodosti," zdôraznil arcibiskup.
FOTKY: (ČE)