Vojenský tábor pri veľkom vojenskom konflikte pripomínal mobilné mesto. Bol v ňom lazaret, poľná kaplnka, krčma, dokonca aj nevestinec.
NITRA. Sobotný popoludňajší dážď Nitranom i organizátorom mestských osláv „nepridal na nálade“, no aj tak väčšinu z nich neodradil. Pod pivný stan, kde sa občerstvovali, aj tak nepršalo a do stánkov nitrianskeho jarmoku na Svätoplukovom a Pribinovom námestí nakúkali aj spod dáždnikov.
Rovnako to bolo aj v podhradí, kde svoje tábory a ležoviská rozložili remeselníci, umelci a bojovníci. Nitrawu tvoril dobový trh, kde sa predávali tradičné tovary z kože, kožušiny, zbrane, šperky či odevy. Tradične tu nechýbali vojenské tábory so skupinami historického šermu, dobového života a sokoliari.
Pečené mäso na sliezskej miske
Komitátnu – župnú družinu na vojenskom ťažení prezentoval Spolok oživenej histórie Milites Nobiles z Topoľčian. „Fungujeme štyri roky. Začínali sme štyria, dnes nás je štrnásť a stále sa rozrastáme. Naším cieľom je vytvoriť súrodú družinu - bojovú i civilnú – z prostredia Slovanov v Uhorsku v období 2. polovice 12. storočia,“ hovorí Dávid Gregora, ktorý v spolku „hrá“ veliteľa - nitrianskeho župana.
Pri ťažení sa musel vybudovať vojenský tábor, ktorý pri veľkom vojenskom konflikte pripomínal mobilné mesto. Bol v ňom lazaret, poľná kaplnka, krčma, dokonca aj nevestinec.
„Oblečenie si šijeme väčšinou sami, stany si dávame vyrábať z impregnovaného plátna či celtoviny. Zbrane si podľa skutočných nálezov zo Slovenska dávame tiež vyrábať na zákazku, špeciálne bojové oblečenie si dovážame z Česka ale aj Indie.“
Skupina priblížila aj tradície dobovej kuchyne pre bohatšie vrstvy. „Ponúkame tradičné celozrné špaldové placky len z vody, múky a soli, ktoré sa môžu jesť s kyslou smotanou alebo s džemom pomiešaným s vínom. Ľudia vtedy používali ľahko dostupné suroviny a prísady, rovnako to robíme aj my,“ hovorí Katarína Šildová. „Pripravoval sa v tých časoch aj kvasený chlieb, sladký, orieškový chlieb, ale keďže sme vojenský tábor, varíme jednoduchšie a rýchlejšie recepty.“
Keďže tábor bohatších vrstiev nežil len na chlebe, z misky na pahrebe stúpala príjemná vôňa pečúceho sa mäsa. „Dostupné bolo vtedy bravčové, hydinové, keby boli páni na love, mohli sme mať bažanta či jeleňa. Z byliniek sa používal rozmarín, k tomu soľ a nejaké koreniny z cudziny. Mäso pripravujeme na sliezskej miske – replike skutočného nálezu zo Sliezska. Bol to taký predchodca dnešnej panvice.“
Polievka zo žihľavy a lopúcha
Bratislavská skupina historického šermu Ni Emmens je už tradičnou súčasťou Nitrawy pod hradom. „Existujeme už vyše 10 rokov. Venujeme sa rekonštrukcii života a boja obyvateľov Veľkej Moravy. Máme historický tábor s kuchyňou, z remeselníkov rezbára a kováča,“ hovorí Matej Mardiak.
„Záujemcovia môžu v našej kuchyni ochutnať tradičné jedlá starých Slovanov. V pieckach pečieme placky z celozrnnej múky, jednoduché, ale sýte jedlo. Varíme aj kaše a polievky zo žihľavy, púpavy či koreňov lopúcha,“ hovorí kuchár Erich Russel a ponúka nás polievkou zo žihľavy, údeného mäsa, kôpru, petržlenu, cibule, cesnaku a šošovice. „Strukoviny boli u starých Slovanov hlavnou zložkou potravy,“ zdôraznil dobový kuchár, ktorý bol zároveň aj kováčom. V tábore predvádzal výrobu drobných železných šperkov.
Kamarát skupiny Filip Štiglic sa venoval rezbárčeniu – vyrezával hudobné nástroje, lyžice do kuchyne, paličky na paličkovanie čipiek, cievky na háčkovanie šnúrok, doštičky na tkanie aj rôzne ozdobné predmety.
Predviedli dravcov
V Nitrawe nechýbali ani Sokoliari Aquila z Bojníc. Návštevníkom predvádzali zopár zo svojich 30 dravcov – orla skalného, plamienku driemavú, výra skalného, sokola myšiara. „Z cudzokrajných máme myšiaka červenochvostého, posvätného vtáka amerických Indiánov, a myšiaka štvorfarebného z Mexika - je jedným z mála dravcov, ktorý žije aj loví v skupinách,“ hovorí Ján Tomík z Aquily, ktorá funguje už asi 20 rokov.
„Naším najväčším dravcom je samica orla skalného, má 5 rokov a váži okolo 4,5 kila. Denne zožerie zhruba štvrť kila mäsa. Orol sa inak môže dožiť vraj aj 100 rokov, náš najstarší mal 60.“
Stan komitátnej družiny Spolku oživenej histórie Milites Nobiles Topoľčany.
Skupina Sokoliari Aquila z Bojníc so svojimi dravcami. FOTKY: (ČE)