Náučný chodník mestom má približne šesť kilometrov.
ZLATÉ MORAVCE. V meste otvorili vynovený a predĺžený náučný chodník, na ktorý jeho obnovovatelia získali grant takmer tisíc eur. Peniaze postačili na to, aby sa existujúci chodník rozšíril o tri zastavenia.
V rámci obnovy tiež nadšenci opravili „starú a ošumelú“ telefónnu búdku v centre mesta. Dnes v nej už telefón nie je, búdka sa premenila na info stánok, ktorý turistom popisuje atrakcie v regióne.
„Škaredá búdka je teraz krásne vynovená na informačný mobiliár, v nočných hodinách bude osvetlená vďaka technológii vymyslenej a inštalovanej študentmi a pedagógmi Strednej odbornej školy technickej,“ povedal Ľudovít Chládek, iniciátor obnovy chodníka. Solárna technika inštalovaného osvetlenia umožní, aby búdka svietila v noci bez ďalších nákladov na energie.
Náučný turistický chodník vznikol v roku 2004. Na každej z trinástich zastávok sú informácie o zaujímavostiach mesta. V minulosti tri zo zastávok rozkradli a poničili vandali.
Šesť kilometrov dlhý chodník zahŕňa najväčšie pozoruhodnosti mesta, ku ktorým má prilákať turistov. Sú medzi nimi budovy ako napríklad Župný dom, najväčší na Slovensku, či dom štúrovského búrliváka Janka Kráľa, ktorý v meste pôsobil a je tu aj pochovaný. Na jednej zo zástavok je aj platan javorolistý, masívny a chránený strom.
Chodník vedie aj židovským cintorínom až na kalváriu. Po ceste ním si ľudia môžu pripomenúť pohnutú históriu miestnych Židov. Tí ešte v roku 1939 tvorili štvrtinu obyvateľov Zlatých Moraviec. Dnes v meste nežije už ani jeden z niekdajších 700 židovských obyvateľov.
Medzi Židmi, ktorí neprežili vojnové besnenie, alebo z mesta utiekli pre nevraživosť po vojne, patrí aj Imrich Chlamtač. Jeho rodina ušla do Izraela v roku 1964 a naspäť do mesta sa vrátila až po troch desiatkach rokov. Chlamtač sa zúčastnil otvorenia obnoveného náučného chodníka aj so svojou 93-ročnou mamou Klárou, ktorá prežila holokaust a v koncentráku porodila dcérku.
Bývalá telefónna búdka je vynovená na informačný mobiliár.
FOTO: TOMÁŠ HOLÚBEK