HORNÝ JATOV. Ulica, do ktorej odbočí už len málokto, viedla kedysi do časti, v ktorej pulzoval život. V Hornom Jatove, do ktorého chodili za prácou ľudia z okolia a domácim mohli závidieť ich kultúrno-spoločenský život, dnes žije iba približne stovka obyvateľov.
Domy po starých rodičoch si nové generácie v osade pri Trnovci nad Váhom menia poväčšine na chalupy.
Za prácou chodili až z Maďarska
„Keď som mala 15 rokov, vyšla som zo školy a začala robiť. Odháňala som sliepky z rolí, pracovala som aj v mliekarni a 21 rokov pri ošípaných. Vtedy tu bola ešte práca, robotníci sem chodili aj z Maďarska,“ spomína na v minulosti sebestačnú oblasť 92-ročná Mária Kirchnerová.
Teta europoslanca Eduarda Kukana je najstaršou obyvateľkou Horného Jatova.
Túto kedysi samostatnú obec pripojili k Trnovcu nad Váhom až v prvej polovici devätnásteho storočia. Jej začiatky siahajú do roku 1245, kedy patrila Hunt-Poznanovcom, v rokoch 1642-1945 Esterházyovcom, časť majetkov koncom 19. storočia Foudl-Springerovcom.
„Ani obchod tu už nie je, keď treba, obchodníčka príde 2-krát do týždňa a prinesie tovar na objednávku,“ vraví pani Kirchnerová. Tvár obce sa podľa nej za tie roky úplne zmenila.
Pani Mária Kirchnerová má stále energie na rozdávanie. FOTO:(LAZ)
Kolkáreň aj železnička
Aby sa nezabudlo, kde bol kedysi kultúrny dom prerobený zo stajne, v ktorej si prepriahala kone do koča Mária Terézia, kolkáreň, v ktorej sa hrávalo prevažne v nedeľu a sviatočné dni, sušiareň tabaku, úzkokoľajná železnička pre zvoz nielen poľnohospodárskych produktov, ale aj detí do školy, člen občianskeho združenia Hornojatovčan Martin Ivan Kukan vypracoval maketu Horného Jatova.
Pri jej zostavovaní vychádzal zo spomienok na prázdniny u babky a krstných rodičov.
„Začal som si opäť pozerať staré fotografie najmä zo 60. rokov a fotografie, ktoré som nafotil, keď som bol v Hornom Jatove v roku 1986. Už v tomto roku tu viaceré objekty neexistovali a Horný Jatov akoby pomaly umieral. Vtedy mi napadla myšlienka vyhotoviť maketu s rozmermi 2-krát 2 metre, ktorá by pripomínala zašlé krásne časy 60. rokov,“ hovorí Martin Ivan Kukan.
Maketa Martin Ivana Kukana. FOTO: (LAZ)
Kúpanie v cínovej vani
Maketu umiestnil do pamätnej miestnosti spolu s rôznymi dobovými predmetmi, fotografiami a písomnosťami ako odkaz aj pre budúce generácie.
Sieň tradícií stojí vedľa komunitného centra, vznikla na mieste bývalých sociálnych zariadení.
Na fotografiách sa tak našli rodáci aj obyvatelia z Horného Jatova, ktorí sa už po tretíkrát v osade stretli, aby si pripomenuli kúpanie v šope v cínovej vani, fajčenie kukuričných vlasov, vyberanie vrabcov z hniezd či vyrábanie píšťaliek a lukov.
V tomto roku ich prišlo okolo 150, niektorí až z Čiech a Nemecka. Stretnutie organizujú členovia združenia raz za čas, pozývajú naň aj susedných Kľučiarčanov, aby si spoločne zaspomínali.
Hornojatovčania sa spolu so svojimi známymi a príbuznými zabávali do skorého rána. FOTO:(LAZ)