NITRA. Na nitrianskej župe opäť vzplanula vášnivá debata o tom, kam upratať úradníkov. Tieto úvahy nasledujú dva roky po tom, čo polícia zadržala bývalého podžupana Vladislava Boríka (v tom čase Smer) v súvislosti s kauzou výstavby vlastného sídla pre župu. Borík mal ako podžupan vo svojej agende dohľad nad výstavbou novej budovy, ktorú chcel kraj postaviť medzi Univerzitou Konštantína Filozofa a Chrenovským mostom. Polícia ho viní z machinácií pri verejnom obstarávaní.
Po škandále, ktorý pred dvoma rokmi otriasal najvyššími poschodiami nitrianskej župy, z výstavby spomínanej budovy vzišlo. Otázku, kam upratať svojich úradníkov, teraz znovu otvára samotná župa.
Tá si podala inzerát, v ktorom píše, že má „záujem o kúpu budovy pre potreby sídla“ nitrianskej župy. V podmienkach si stanovuje, že budova musí byť maximálne kilometer od Župného domu, má mať administratívne priestory minimálne pre 220 zamestnancov a celková rozloha vnútorných priestorov nesmie byť nižšia ako tritisíc metrov štvorcových. Župa tiež trvá na tom, aby bolo v blízkosti takejto budovy 30 vyhradených a ďalších 40 voľných parkovacích miest.
Riaditeľ župného úradu Dušan Guťan sa sťažoval, že župa v súčasnosti sídli na troch miestach v Nitre. Guťan pracuje pre nitriansku župu od marca, nemôže si pamätať doby, kedy boli úradníci roztrúsení dokonca na piatich miestach.
„Komunikácia prebieha tak, že posielajú sa vodiči a posielajú sa materiály,“ povedal. Podľa neho je už situácia neúnosná a „keďže sa doteraz neriešila“, župa pripraví návrhy riešenia.
Župan Milan Belica povedal, že možnosti sú tri – výstavba vlastného sídla, kúpa vhodnej budovy a jej prípadná rekonštrukcia alebo prenájom priestorov. Podľa jeho slov je ťažko povedať, čo z toho bude pre kraj výhodnejšie, závisieť to má od konkrétnych návrhov.
„Budeme s tým musieť niečo urobiť, pretože situácia v kraji je neúnosná z hľadiska dlhodobého riešenia. Teraz to ešte vieme ustáť, ale toto nemôže byť perspektíva,“ povedal Belica.
Úradníci župy zažili veľké sťahovanie na prelome rokov 2012/2013. Vtedy museli opustiť priestory dnešného okresného úradu, v ktorom sa spúšťala vládna reforma ESO. Z viacerých ponúk si župa vybrala budovu spoločnosti TBN na Rázusovej ulici neďaleko Starej pekárne. Nasťahovalo sa sem 111 úradníkov. „Je tam priestorový problém, máme tam natlačených veľa ľudí,“ upozornil Belica.
O sťahovaní na Rázusovu rozhodla cena. Firma si za meter štvorcový účtuje ročne 77,7 eur bez DPH. V sume nie sú energie ani obslužné činnosti. Kraj u súkromníka platí ale oveľa viac ako platil v štátnej budove. Dopláca tak na to, že za trinásť rokov existencie žúp si nebol schopný postaviť vlastné sídlo.
Kraj už pritom podnikol dva pokusy o výstavbu svojho sídla. V prvom volebnom období výstavba stroskotala na politických šarvátkach v zastupiteľstve, ktoré ovládala Strana maďarskej koalície. No a pred dvomi rokmi sa prevalil doteraz nevyriešený škandál s machináciami pri tendroch na výstavbu nového sídla.