Ádám Bukor má z MS historické zlato a dve striebra

Desaťčlenná výprava slovenských plutvových plavcov priviezla z gréckej Chanie zásluhou Šaľana Ádáma Bukora tri medailové umiestnenia.

Spokojný majster sveta Ádám Bukor s trénerom Tiborom Jakodom.Spokojný majster sveta Ádám Bukor s trénerom Tiborom Jakodom. (Zdroj: (ŠM))

Hlavné mesto ostrova Kréta, 60-tisícová Chania, ktoré sa môže pochváliť vlastným letiskom, 150 hotelmi a v blízkosti aj ôsmimi navštevovanými letoviskami, pritúlilo na obdobie od 25. júna do 2. júla 2014 viac ako dvesto plutvových plavcov z 25 štátov (napr. aj z Vietnamu, Kórei, Kolumbii. Japonska, Tuniska, Mexika...), ktorí štartovali na 13. juniorských majstrovstvách sveta. Medzi účastníkmi šampionátu nechýbala ani desiatka slovenských plaveckých nádej, ktorú tvorili: Alexander Majerík, Filip Skačányi (obaja Neptun Bratislava), Martin Cibula, Daniela Cmarková, Barbora Cibulová (všetci KPS Oceán Bratislava), Jozef Kršek, Katarína Jánošková, Nina Gabalová (všetci Žralok Bratislava), Daniela Kršjaková (Fins Team Bratislava), Ádám Bukor, tréneri Tibor Jakoda a Štefan Mika (všetci KŠP Tritón Šaľa), ktorý bol zároveň aj vedúcim slovenskej plaveckej výpravy.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Bukorove časy boli sľubné

Slovenská výprava plutvových plavcov neodchádzala na juniorský svetový šampionát s veľkými očami, nakoľko iba najlepší slovenský plavec Slovenska v minulom roku Ádám Bukor spolu s reprezentačným kolegom Martinom Cibulom. mohli mať šancu podľa dosiahnutých časov, keď zaplávajú svoje maximá, prebojovať sa medzi finálovú osmičku. Úspechom ostatných plavcov našej výpravy by bolo aj štart v malom finále (9.-16. miesto), resp. prekonanie slovenského rekordu.

Po poslednom veľkom plaveckom podujatí, majstrovstvách Slovenska v Košiciach (30. mája 2014), však dostala Bukorova príprava na svetový šampionát veľkú trhlinu. „Od 9. júna sme museli improvizovať v príprave,“ hovorí osobný tréner Tibor Jakoda (v r. 2013 bol vyhlásený za najlepšieho slovenského trénera), „nakoľko Ádám dostal infekčnú chorobu - ovčie kiahne, čo značne naštrbilo naše plány a zámery. Po viacnásobných konzultáciách s lekármi som musel prepracovávať tréningový plán, nakoľko bazén bol pre nás tabu. Celé naše úsilie bolo v priebehu roku smerované k úspešnému štartu na svetovom šampionáte a teraz prišiel viac ako dvojtýždňový plavecký tréningový výpadok. Bolo vo hviezdach, čo to s formou a výkonmi môjho zverenca urobí.“

SkryťVypnúť reklamu

Najlepší slovenský plutvový plavec z minulého roku, trojnásobný majster Slovenska z Košíc a víťaz viacerých Svetových pohárov, 15-ročný Ádám Bukor však potvrdil, že má pevnú vôľu, silnú povahu a hlavne v priebehu celého súťažného roka mal kvalitnú tréningovú prípravu, čo boli dôležité aspekty, ktoré pomohli pri prekonaní neplánovaného tréningového handicapu.

Za tri dni prepísal históriu

V rámci samostatnosti republiky sa mohlo Slovensko v doterajšej histórii mužského plutvového plávania pýšiť ziskom dvoch strieborných medailí, ktoré vybojovali šalianski reprezentanti na európskych šampionátoch. Prvú získal senior Milan Medo v talianskom Lignane (2012), kde skončil v disciplíne 50 m BF na druhom mieste, rovnako si viedol o rok neskôr junior Ádám Bukor v poľskom Štetíne na 800 m PP.

SkryťVypnúť reklamu

Už v úvodný súťažný deň zavládla v slovenskej výprave veľká radosť. Bukor (nar. 1999) v juniorskom plaveckom maratóne na 1 500 m potvrdil, že je veľký bojovník a talent, nakoľko v konkurencii 26 štartujúcich skončil časom 12:49,40 minút na druhom mieste, o necelé tri sekundy za víťazným Andresom Hernandezom (r. 1997, Kolumbia), ktorý zaplával čas 12:46,89 min. Na treťom mieste skončil Luu Nguyem z Vietnamu. Výborný Bukorov čas neznamenal len zisk striebra, ale ním prekonal o 17 sekúnd (!) svoj seniorský rekord, ktorý vytvoril vlani v českom Zlíne.

Vzhľadom na to, že na druhý deň čakala šalianskeho reprezentanta jeho najobľúbenejšia disciplína - 800 m PP, nebolo veľa času na oslavy. Bez ohľadu na tréningový rest a kvality svojich súperov nasadil Bukor od začiatku rýchle tempo, ktorému nestačil ani jeden z jeho 28 súperov, a tak sa po dohmate veľmi tešil z historického zlata pre Slovensko, keď zaplával čas 6:29,21 min. Nielenže o viac ako tri sekundy opäť zlepšil svoj seniorský slovenský rekord, ale svojho premožiteľa z prvého dňa Andresa Hernandeza deklasoval o viac ako sedem sekúnd. Tretí skončil Grék Kourlakis (r. 1998), ktorý zaostal za striebrom o dve sekundy slabším časom. O Bukorovom fantastickom výkone v tejto disciplíne svedčí aj skutočnosť, že ďalší slovenský plavec Alexander Majerík skončil časom o viac ako minútu slabším (7:37,24 min.) na 24. mieste.


Najlepší na 800 metrov - zľava strieborný Andres Hernandez (Kolumbia), majster sveta Ádam Bukor a bronzový Grék Ros Korlakis. FOTO: (TJ)

Porazil ho nový svetový rekordér

Do tretice všetko dobré, si povedal tréner Tibor Jakoda so svojím zverencom a nechceli si urobiť hanbu ani pri svojom poslednom štarte, ktorým bola disciplína 400 m PP. V nej štartoval najväčší počet 32 plavcov a čas Bukora 3:07,03 min. (vytvoril vo februári 2014 v Kecskeméte nový seniorský rekord) bol spomedzi všetkých štartujúcich siedmym najlepším, čo bolo pri jeho vynikajúcej forme prísľubom.

Táto disciplína dvíhala divákov zo sedadiel a nečudo. Pred iba 15-ročného slovenského mladíka sa nakoniec dostal o dva roky starší Dmitrij Žurman (Rusko), ktorý vytvoril časom 3:00,42 min. nový svetový rekord. Hneď za ním z časom 3:03,60 min. doplával na striebornej pozícii po heroickom výkone Ádám Bukor (opäť prekonal svoj seniorský rekord). Tretie miesto obsadil časom 3:06,08 ďalší ruský plavec Vjačeslav Popov (r. 1998). Slovenský plavec A. Majerík skončil v tejto disciplíne časom 3:35,65 min. na 27. mieste, hlboko v poli porazených.

Osobné rekordy nestačili

Už pri pohľade na výsledky nášho druhého reprezentanta, ktorý štartoval v disciplínach s naším trojnásobným medailistom, je vidieť, že ostatní slovenskí plavci v gréckej vode veľa vody nenamútili, napriek tomu, že si utvorili viacero osobných rekordov. Najlepší výsledok z nich dosiahol už spomínaný Martin Cibula, ktorý v disciplíne na 50 m BF skončil z 21 pretekárov na vynikajúcom štvrtom mieste (čas 20,59 s), keď za bronzovým ruským plavcom Olegom Popovom zastal iba tri stotiny sekundy. Smola. Na dvojnásobnej trati sa M. Cibula prebojoval do finále, kde skončil časom 46,27 s siedmy.

Z ostatných pretekárov sa medzi najlepších prebojovala Katarína Jánošková (10. miesto na 400 m PP a 13. miesto na 800 m PP) a Daniela Kršjáková, ktorá obsadila 11. miesto v disciplíne 50 m BF a 13. miesto na 100 metrov BF.

Slovensko v hodnotení štátov siedme

Vďaka trojnásobnému medailovému zisku šalianskeho plavca Ádáma Bukora skončilo Slovensko na svetovom šampionáte spolu s Poľskom (rovnaký medailový zisk 1 - 2 - 0) na krásnom siedmom mieste, keď ich predstihli na 6. mieste Maďarsko (2 - 0 - 2), piate Česko (2 - 0 - 3), štvrté Grécko (2 - 0 - 6), tretia Ukrajina (2 - 3 - 1), druhá Kolumbia (2 - 4 - 3) a suverénne Rusko, ktoré vybojovalo 17 zlatých, 16 strieborných a 9 bronzových medailí.
Zlatú medailu ešte vybojovalo Francúzsko a Vietnam, na ďalších miestach už bez najcennejšej medaily skončili Egypt, Kórea a Litva. Iba 14 štátov sa môže pochváliť, že si odváža domov medailu a Slovensko tu dosiahlo historický výsledok.

„Svetový šampionát môžem hodnotiť ako doposiaľ najkvalitnejšie zorganizovaný,“ hodnotí vedúci slovenskej plaveckej výpravy a jeden z trénerov Štefan Mika (v rokoch 2007–2009 trénoval Ádáma Bukora). „Od kvalitného ubytovania, stravy, dopravy počnúc, k tomu ceremoniál, exkurzia továrne na výrobu svetoznámeho olivového oleja Terra Creta, a následný obed, ktorý usporiadal pre kompletnú slovenskú výpravu honorárny konzul Slovenskej republiky na Kréte, p. Stavros Paterakis s manželkou, nechýbala tu ani grécka národná televízia a slovenská výprava vo večernom vysielaní.“

Vynikajúci dojem z kvalitne usporiadaných svetových majstrovstiev, umocnený výsledkami a medailovými ziskami Ádáma Bukora dal peknú bodku za úspešnou reprezentáciou v gréckych bazénoch.

Najčítanejšie na My Nitra

Komerčné články

  1. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu
  2. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  3. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  4. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  5. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  6. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  7. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  8. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  1. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  2. E-recept, evolúcia v zdravotnej starostlivosti
  3. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  4. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  5. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  6. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  8. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  1. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 18 299
  2. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 549
  3. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 12 498
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 11 016
  5. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 693
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 533
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 8 041
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 265
  1. Marek Strapko: Aj za čias Ježiša žili dezoláti
  2. Ondřej Havelka: Starý zákon pohledem poutníka. Bible jako nejstarší cestopis odhalující smysl Cesty 10/11
  3. Rado Surovka: Chameleón prezidentom ?
  4. Martin Škopec Antal: Pokus o zjednotenie spoločnosti je utopickým blúznením
  5. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (29.3. - 4.4.1924)
  6. Miroslav Lukáč: Milý Peťko! Nechcel by som ťa ani za suseda, ani za stojan na bicykel.
  7. Ľuboslav Farkaš: Veľkonočné priane
  8. Ivan Mlynár: Šedá kôra chodiacej kópie Mariana Kotlebu, Tomáša Tarabu, vyprodukovala ďalšie verbálne fekálie.
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 46 900
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 672
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 484
  4. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 392
  5. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 8 385
  6. Juraj Kumičák: Kolaborant 8 177
  7. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 8 032
  8. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 7 914
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Nitra, Galanta a Šaľa - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Nitra

Autobusová stanica v Nitre.

Dievča obchytával a ukazoval mu fotku penisu. Dostal podmienečný trest, nie je prvý.


Vpravo Anton Ulbricht, konateľ spoločnosti Tanawa, ktorá vyrába tatranskú minerálku.

V ďalšej časti seriálu Príbeh značky sme hovorili s konateľom spoločnosti Tanawa.


Jedna z odkrytých rúr. Keď ju našli, valila sa z nej voda. Betónový žľab dokončili v stredu.

Cesta praská a zosúva sa. V apríli urobia hydrogeologický prieskum.


Oravský hrad.

Na svoje si prídu všetky vekové skupiny.


  1. Marek Strapko: Aj za čias Ježiša žili dezoláti
  2. Ondřej Havelka: Starý zákon pohledem poutníka. Bible jako nejstarší cestopis odhalující smysl Cesty 10/11
  3. Rado Surovka: Chameleón prezidentom ?
  4. Martin Škopec Antal: Pokus o zjednotenie spoločnosti je utopickým blúznením
  5. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (29.3. - 4.4.1924)
  6. Miroslav Lukáč: Milý Peťko! Nechcel by som ťa ani za suseda, ani za stojan na bicykel.
  7. Ľuboslav Farkaš: Veľkonočné priane
  8. Ivan Mlynár: Šedá kôra chodiacej kópie Mariana Kotlebu, Tomáša Tarabu, vyprodukovala ďalšie verbálne fekálie.
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 46 900
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 672
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 484
  4. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 392
  5. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 8 385
  6. Juraj Kumičák: Kolaborant 8 177
  7. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 8 032
  8. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 7 914
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu