Ádám Bukor má z MS historické zlato a dve striebra

Desaťčlenná výprava slovenských plutvových plavcov priviezla z gréckej Chanie zásluhou Šaľana Ádáma Bukora tri medailové umiestnenia.

Spokojný majster sveta Ádám Bukor s trénerom Tiborom Jakodom.Spokojný majster sveta Ádám Bukor s trénerom Tiborom Jakodom. (Zdroj: (ŠM))

Hlavné mesto ostrova Kréta, 60-tisícová Chania, ktoré sa môže pochváliť vlastným letiskom, 150 hotelmi a v blízkosti aj ôsmimi navštevovanými letoviskami, pritúlilo na obdobie od 25. júna do 2. júla 2014 viac ako dvesto plutvových plavcov z 25 štátov (napr. aj z Vietnamu, Kórei, Kolumbii. Japonska, Tuniska, Mexika...), ktorí štartovali na 13. juniorských majstrovstvách sveta. Medzi účastníkmi šampionátu nechýbala ani desiatka slovenských plaveckých nádej, ktorú tvorili: Alexander Majerík, Filip Skačányi (obaja Neptun Bratislava), Martin Cibula, Daniela Cmarková, Barbora Cibulová (všetci KPS Oceán Bratislava), Jozef Kršek, Katarína Jánošková, Nina Gabalová (všetci Žralok Bratislava), Daniela Kršjaková (Fins Team Bratislava), Ádám Bukor, tréneri Tibor Jakoda a Štefan Mika (všetci KŠP Tritón Šaľa), ktorý bol zároveň aj vedúcim slovenskej plaveckej výpravy.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Bukorove časy boli sľubné

Slovenská výprava plutvových plavcov neodchádzala na juniorský svetový šampionát s veľkými očami, nakoľko iba najlepší slovenský plavec Slovenska v minulom roku Ádám Bukor spolu s reprezentačným kolegom Martinom Cibulom. mohli mať šancu podľa dosiahnutých časov, keď zaplávajú svoje maximá, prebojovať sa medzi finálovú osmičku. Úspechom ostatných plavcov našej výpravy by bolo aj štart v malom finále (9.-16. miesto), resp. prekonanie slovenského rekordu.

Po poslednom veľkom plaveckom podujatí, majstrovstvách Slovenska v Košiciach (30. mája 2014), však dostala Bukorova príprava na svetový šampionát veľkú trhlinu. „Od 9. júna sme museli improvizovať v príprave,“ hovorí osobný tréner Tibor Jakoda (v r. 2013 bol vyhlásený za najlepšieho slovenského trénera), „nakoľko Ádám dostal infekčnú chorobu - ovčie kiahne, čo značne naštrbilo naše plány a zámery. Po viacnásobných konzultáciách s lekármi som musel prepracovávať tréningový plán, nakoľko bazén bol pre nás tabu. Celé naše úsilie bolo v priebehu roku smerované k úspešnému štartu na svetovom šampionáte a teraz prišiel viac ako dvojtýždňový plavecký tréningový výpadok. Bolo vo hviezdach, čo to s formou a výkonmi môjho zverenca urobí.“

SkryťVypnúť reklamu

Najlepší slovenský plutvový plavec z minulého roku, trojnásobný majster Slovenska z Košíc a víťaz viacerých Svetových pohárov, 15-ročný Ádám Bukor však potvrdil, že má pevnú vôľu, silnú povahu a hlavne v priebehu celého súťažného roka mal kvalitnú tréningovú prípravu, čo boli dôležité aspekty, ktoré pomohli pri prekonaní neplánovaného tréningového handicapu.

Za tri dni prepísal históriu

V rámci samostatnosti republiky sa mohlo Slovensko v doterajšej histórii mužského plutvového plávania pýšiť ziskom dvoch strieborných medailí, ktoré vybojovali šalianski reprezentanti na európskych šampionátoch. Prvú získal senior Milan Medo v talianskom Lignane (2012), kde skončil v disciplíne 50 m BF na druhom mieste, rovnako si viedol o rok neskôr junior Ádám Bukor v poľskom Štetíne na 800 m PP.

SkryťVypnúť reklamu

Už v úvodný súťažný deň zavládla v slovenskej výprave veľká radosť. Bukor (nar. 1999) v juniorskom plaveckom maratóne na 1 500 m potvrdil, že je veľký bojovník a talent, nakoľko v konkurencii 26 štartujúcich skončil časom 12:49,40 minút na druhom mieste, o necelé tri sekundy za víťazným Andresom Hernandezom (r. 1997, Kolumbia), ktorý zaplával čas 12:46,89 min. Na treťom mieste skončil Luu Nguyem z Vietnamu. Výborný Bukorov čas neznamenal len zisk striebra, ale ním prekonal o 17 sekúnd (!) svoj seniorský rekord, ktorý vytvoril vlani v českom Zlíne.

Vzhľadom na to, že na druhý deň čakala šalianskeho reprezentanta jeho najobľúbenejšia disciplína - 800 m PP, nebolo veľa času na oslavy. Bez ohľadu na tréningový rest a kvality svojich súperov nasadil Bukor od začiatku rýchle tempo, ktorému nestačil ani jeden z jeho 28 súperov, a tak sa po dohmate veľmi tešil z historického zlata pre Slovensko, keď zaplával čas 6:29,21 min. Nielenže o viac ako tri sekundy opäť zlepšil svoj seniorský slovenský rekord, ale svojho premožiteľa z prvého dňa Andresa Hernandeza deklasoval o viac ako sedem sekúnd. Tretí skončil Grék Kourlakis (r. 1998), ktorý zaostal za striebrom o dve sekundy slabším časom. O Bukorovom fantastickom výkone v tejto disciplíne svedčí aj skutočnosť, že ďalší slovenský plavec Alexander Majerík skončil časom o viac ako minútu slabším (7:37,24 min.) na 24. mieste.


Najlepší na 800 metrov - zľava strieborný Andres Hernandez (Kolumbia), majster sveta Ádam Bukor a bronzový Grék Ros Korlakis. FOTO: (TJ)

Porazil ho nový svetový rekordér

Do tretice všetko dobré, si povedal tréner Tibor Jakoda so svojím zverencom a nechceli si urobiť hanbu ani pri svojom poslednom štarte, ktorým bola disciplína 400 m PP. V nej štartoval najväčší počet 32 plavcov a čas Bukora 3:07,03 min. (vytvoril vo februári 2014 v Kecskeméte nový seniorský rekord) bol spomedzi všetkých štartujúcich siedmym najlepším, čo bolo pri jeho vynikajúcej forme prísľubom.

Táto disciplína dvíhala divákov zo sedadiel a nečudo. Pred iba 15-ročného slovenského mladíka sa nakoniec dostal o dva roky starší Dmitrij Žurman (Rusko), ktorý vytvoril časom 3:00,42 min. nový svetový rekord. Hneď za ním z časom 3:03,60 min. doplával na striebornej pozícii po heroickom výkone Ádám Bukor (opäť prekonal svoj seniorský rekord). Tretie miesto obsadil časom 3:06,08 ďalší ruský plavec Vjačeslav Popov (r. 1998). Slovenský plavec A. Majerík skončil v tejto disciplíne časom 3:35,65 min. na 27. mieste, hlboko v poli porazených.

Osobné rekordy nestačili

Už pri pohľade na výsledky nášho druhého reprezentanta, ktorý štartoval v disciplínach s naším trojnásobným medailistom, je vidieť, že ostatní slovenskí plavci v gréckej vode veľa vody nenamútili, napriek tomu, že si utvorili viacero osobných rekordov. Najlepší výsledok z nich dosiahol už spomínaný Martin Cibula, ktorý v disciplíne na 50 m BF skončil z 21 pretekárov na vynikajúcom štvrtom mieste (čas 20,59 s), keď za bronzovým ruským plavcom Olegom Popovom zastal iba tri stotiny sekundy. Smola. Na dvojnásobnej trati sa M. Cibula prebojoval do finále, kde skončil časom 46,27 s siedmy.

Z ostatných pretekárov sa medzi najlepších prebojovala Katarína Jánošková (10. miesto na 400 m PP a 13. miesto na 800 m PP) a Daniela Kršjáková, ktorá obsadila 11. miesto v disciplíne 50 m BF a 13. miesto na 100 metrov BF.

Slovensko v hodnotení štátov siedme

Vďaka trojnásobnému medailovému zisku šalianskeho plavca Ádáma Bukora skončilo Slovensko na svetovom šampionáte spolu s Poľskom (rovnaký medailový zisk 1 - 2 - 0) na krásnom siedmom mieste, keď ich predstihli na 6. mieste Maďarsko (2 - 0 - 2), piate Česko (2 - 0 - 3), štvrté Grécko (2 - 0 - 6), tretia Ukrajina (2 - 3 - 1), druhá Kolumbia (2 - 4 - 3) a suverénne Rusko, ktoré vybojovalo 17 zlatých, 16 strieborných a 9 bronzových medailí.
Zlatú medailu ešte vybojovalo Francúzsko a Vietnam, na ďalších miestach už bez najcennejšej medaily skončili Egypt, Kórea a Litva. Iba 14 štátov sa môže pochváliť, že si odváža domov medailu a Slovensko tu dosiahlo historický výsledok.

„Svetový šampionát môžem hodnotiť ako doposiaľ najkvalitnejšie zorganizovaný,“ hodnotí vedúci slovenskej plaveckej výpravy a jeden z trénerov Štefan Mika (v rokoch 2007–2009 trénoval Ádáma Bukora). „Od kvalitného ubytovania, stravy, dopravy počnúc, k tomu ceremoniál, exkurzia továrne na výrobu svetoznámeho olivového oleja Terra Creta, a následný obed, ktorý usporiadal pre kompletnú slovenskú výpravu honorárny konzul Slovenskej republiky na Kréte, p. Stavros Paterakis s manželkou, nechýbala tu ani grécka národná televízia a slovenská výprava vo večernom vysielaní.“

Vynikajúci dojem z kvalitne usporiadaných svetových majstrovstiev, umocnený výsledkami a medailovými ziskami Ádáma Bukora dal peknú bodku za úspešnou reprezentáciou v gréckych bazénoch.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Nitra

Komerčné články

  1. Čo bude toto leto in?
  2. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  3. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  4. Kam smerujú peniaze bohatých?
  5. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  6. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je
  7. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  8. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad
  1. Čo bude toto leto in?
  2. Najkrajšie letné túry, cyklotrasy, jazerá a pamiatky v Rakúsku
  3. Starý? Tučný? Exot? Pod červenou strechou sa nálepky nedávajú
  4. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie
  5. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum
  6. Crème de la Crème štartuje už čoskoro
  7. Prémiové bankovníctvo je dnes o osobnom prístupe a inováciách
  8. Kam smerujú peniaze bohatých?
  1. „Dracula“ z Banskej Bystrice. K športu sa dostal z recesie 8 135
  2. Krmivá pre psov inak: naozaj záleží na tom, čo pes je 7 808
  3. V Japonsku vlaky meškajú len vo filmoch. Aj jedlo má pravidlá 6 161
  4. Zachránili posledný ostrov pre čajky na Dunaji 3 751
  5. Upokoj svoju poškodenú pleť: Takto jej vrátiš prirodzený vzhľad 3 231
  6. Kam smerujú peniaze bohatých? 3 065
  7. V Košiciach vzniká nové digitálne epicentrum 3 062
  8. Viete správne založiť oheň? Podľa kachliara to robíte zle 3 009
  1. Asociácia dôchodkových správcovských spoločností: Starnutie populácie je tiché, ale rýchle. Ako investovať do sveta, kde starneme
  2. Ľuboš Vodička: Prírodovedné múzeum Viedeň, krása nielen dinosauria
  3. Adriana Karvaiová: Prečo je také ľahké uveriť konšpiráciám?
  4. Jan Pražák: Jak byla Maruška za zlodějku
  5. Tomas Hlavaty: Slovensko. Krajina budúcnosti.
  6. Elena Antalová: Prečo vzdávajú vďaky len Červenej armáde?
  7. Martin Fronk: Park svätej Anny: Tam, kde spí čas a duša ticho dýcha
  8. Soňa Kallová: Slovenská železničná spoločnosť zvýšila cestovné v Tatrách o 400%. Pri kúpe v pokladni o 500%.
  1. Matej Galo: Tibor Gašpar, ste hluchý, nemý, slepý alebo čo? 28 818
  2. Viktor Pamula: Slovenský zväz ľadovej hanby 16 906
  3. Miroslav Ferkl: Stupnica Ficovej nenávisti 9 625
  4. Radko Mačuha: Štyri otázky pre súťažiaceho poslanca Glücka. 8 189
  5. Anna Brawne: Pridrahý Robo, nebolo tých klamstiev už dosť? 7 717
  6. Vlado Jakubkovič: Ukážte rozstrieľané brucho. 7 587
  7. Věra Tepličková: Keď sa bojíš valašky 7 169
  8. Ivan Čáni: Pobavený Fico ako nevinné batoľa. 7 008
  1. INESS: Energetická pomoc – adresnosť v nedohľadne
  2. Věra Tepličková: "I napriek tomu, že ste žena, buďte slušná."
  3. Radko Mačuha: Šmejdi" sa menia. Predražené hrnce nahradili politikou.
  4. Tupou Ceruzou: Pandemická
  5. Radko Mačuha: "Rež a rúbaj do krve po Šimečkovej kotrbe" dokial Fico na Slovensku, pánom nebude.
  6. Věra Tepličková: Keď sa Lojza Hlinu bojí už aj generál
  7. Marcel Rebro: Aká krajina, taký hokej
  8. Tupou Ceruzou: Krížovka
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Asociácia dôchodkových správcovských spoločností: Starnutie populácie je tiché, ale rýchle. Ako investovať do sveta, kde starneme
  2. Ľuboš Vodička: Prírodovedné múzeum Viedeň, krása nielen dinosauria
  3. Adriana Karvaiová: Prečo je také ľahké uveriť konšpiráciám?
  4. Jan Pražák: Jak byla Maruška za zlodějku
  5. Tomas Hlavaty: Slovensko. Krajina budúcnosti.
  6. Elena Antalová: Prečo vzdávajú vďaky len Červenej armáde?
  7. Martin Fronk: Park svätej Anny: Tam, kde spí čas a duša ticho dýcha
  8. Soňa Kallová: Slovenská železničná spoločnosť zvýšila cestovné v Tatrách o 400%. Pri kúpe v pokladni o 500%.
  1. Matej Galo: Tibor Gašpar, ste hluchý, nemý, slepý alebo čo? 28 818
  2. Viktor Pamula: Slovenský zväz ľadovej hanby 16 906
  3. Miroslav Ferkl: Stupnica Ficovej nenávisti 9 625
  4. Radko Mačuha: Štyri otázky pre súťažiaceho poslanca Glücka. 8 189
  5. Anna Brawne: Pridrahý Robo, nebolo tých klamstiev už dosť? 7 717
  6. Vlado Jakubkovič: Ukážte rozstrieľané brucho. 7 587
  7. Věra Tepličková: Keď sa bojíš valašky 7 169
  8. Ivan Čáni: Pobavený Fico ako nevinné batoľa. 7 008
  1. INESS: Energetická pomoc – adresnosť v nedohľadne
  2. Věra Tepličková: "I napriek tomu, že ste žena, buďte slušná."
  3. Radko Mačuha: Šmejdi" sa menia. Predražené hrnce nahradili politikou.
  4. Tupou Ceruzou: Pandemická
  5. Radko Mačuha: "Rež a rúbaj do krve po Šimečkovej kotrbe" dokial Fico na Slovensku, pánom nebude.
  6. Věra Tepličková: Keď sa Lojza Hlinu bojí už aj generál
  7. Marcel Rebro: Aká krajina, taký hokej
  8. Tupou Ceruzou: Krížovka

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu