ŠAĽA. O zakalenej vode hovoria v tomto roku intenzívnejšie Šaľania. Sťažujú sa na jej farbu, rozoberajú to aj na sociálnej sieti. Vlani na problém s vodou upozorňovali obyvatelia Serede. Tvrdili, že z kohútikov im tečie špinavá voda zhruba dvakrát do mesiaca.
Rozbehli petíciu, tlačili na mesto, aby podali hromadnú žalobu na Západoslovenskú vodárenskú spoločnosť. Mesto však nechcelo riešiť vec súdnou cestou. Vo veci padli aj trestné oznámenia, obe polícia odmietla s tým, že nešlo o trestný čin.
Zastaralá prípojka
„Zafarbenie vody vo všetkých doteraz zaznamenaných prípadoch nebolo sprevádzané mikrobiologickým oživením dodávanej pitnej vody. Obvykle voda nevyhovovala v ukazovateli zákal, prípadne železo,“ povedal výrobný riaditeľ Západoslovenskej vodárenskej spoločnosti v Nitre Juraj Gajdošík.
Zmena farby vody môže mať podľa neho viacero príčin. Najčastejšie nastane v prípade poruchy na vodovodnom potrubí. Z technických príčin totiž pri jeho oprave nie je možné zatvoriť prípojky.
K zafarbeniu dochádza podľa jeho slov aj počas preplachovania potrubia, ktoré robia vodári v súlade s prevádzkovým poriadkom v pravidelných intervaloch. Takzvané neplánované preplachy potrubí vznikajú vtedy, keď sa náhle zvýši spotreba vody. Stáva sa to najmä v lete pri napĺňaní bazénov alebo zavlažovaní. Voda zmení farbu aj v prípade, že prípojka a vnútorné rozvody vo vlastníctve klienta sú zastaralé a rúry čiastočne skorodované.
„Na začiatku letnej sezóny sme upozorňovali našich odberateľov cestou obecných rozhlasov, aby svoje požiadavky na odber vody do bazénov vopred hlásili na naše strediská, ktoré im poradia, ako majú postupovať pri plnení bazénov,“ povedal Gajdošík.
Viac reklamácií je v lete
Reklamácie sú podľa jeho slov riešené cez zákaznícke centrá v súlade s reklamačným poriadkom. „Reklamácie z titulu zakalenia vody sú riešené nad rámec reklamačného poriadku, aj na základe telefonického oznámenia na naše strediská, preplachovaním potrubia,“ dodal.
Priemerný počet reklamácií na kvalitu vody v Šali je asi 3 do mesiaca, v letných mesiacoch sú častejšie. K 1. júlu neevidovali žiadne. „V niektorých prípadoch sa ukazuje, že reklamácia bola neopodstatnená, nakoľko voda vo vodovodnej prípojke pri vodomere nie je zakalená, je zakalená iba v objekte odberateľa.“
Obnovia časť potrubia
Vodovodné potrubia v Šali majú od 5 do 50 rokov. Sú v celkovej dĺžke 267 kilometrov. Ich prípadná výmena musí byť v pláne obnovy, ten je vypracovaný na obdobie desiatich rokov, čiže od roku 2015 do roku 2024.
„Do prvých 4 rokov sme prioritne zaradili objekty, u ktorých prebieha príprava projektov tak, aby bol dodržaný termín začatia realizácie. V prvých rokoch je plánovaná čiastočná obnova verejného vodovodu na uliciach Pionierska a Školská, tiež aj prívodné diaľkovodné potrubie v smere Galanta-Šaľa a Šaľa-Vlčany,“ povedal Gajdošík.