Za podnikanie v suteréne by mesto získalo vyše 14-tisíc eur ročne.
GALANTA. V pivničných priestoroch neogotického kaštieľa chcela podnikateľka z Matúškova prevádzkovať vinotéku a archivovať vína. Záujem o využitie časti kultúrnej pamiatky prejavila už pred dvomi rokmi. S nápadom vtedy prišla ona sama. Poslanci o tomto zámere rokovali na ostatnom zastupiteľstve, priamy prenájom jej však neschválili. Rozhodli, že budúci potenciálny nájomník musí vzísť z obchodnej verejnej súťaže.
Pamiatkari predbežne súhlasili
Žiadosť o dlhodobý prenájom, minimálne na desať rokov, doložila podnikateľka architektonickou štúdiou. Zahŕňala návrh využitia dvoch samostatných pivničných priestorov, ktoré by zrekonštruovala. V jednej časti by vznikla vinotéka značkových vín a v druhej časti archív značkových vín predovšetkým z Maďarska, Rumunska, Rakúska, ale aj Francúzska a Španielska.
Priestory by slúžili aj na komerčné skladovanie a archiváciu a tiež na organizovanie komerčných ochutnávok vín s odborným výkladom a prezentáciou. Z prenájmu by mesto získalo ročne vyše 14-tisíc eur.
Majiteľom kaštieľa je mesto, ale keďže ide o národnú kultúrnu pamiatku, akékoľvek zmeny musia odobriť trnavskí pamiatkari. Tí predbežne so zámerom vinotéky a archívu vín súhlasili.
Prenájom neovplyvní rekonštrukciu
„Konzumácia vína je určité umenie, treba to vedieť, treba sa tomu učiť a treba to spoznávať, preto si myslím, že takéto priestory v rámci mesta nie sú a chýbajú,“ povedal viceprimátor Ladislav Fekete. V diskusii návrh podporili aj Peter Kolek či László Biró.
„Keď sa v Galante spomenie nejaká vínna ulička, vinotéka, tak hneď sme ústretoví, vydrž-me, dokiaľ sa neurobí kaštieľ,“ oponoval Milan Bičan. Mesto totiž plánuje kaštieľ zrekonštruovať. Ide o milióny eur, uchádza sa preto o externé zdroje.
V severnej veži by mala vzniknúť seminárna miestnosť s interaktívnou tabuľou a WiFi, južné krídlo ráta napríklad s vybudovaním hygienických zariadení pre návštevníkov parku, na juhovýchodnej veži by mali dobudovať v minulosti zbúraný rizalit. Opravili by aj strechu hlavnej budovy, hlavný vstup a časti fasády.
Rekonštrukcia týchto častí by podľa architekta Petra Aštaryho v prípade získania peňazí nemala žiadny vplyv na pivničné priestory a ich prenájom a naopak. Pivnica je podľa jeho slov tiež jediná, ktorú môžu prenajať.
Výsledky prerokujú po lete
„Kvalitné víno sa teší obľube, čo je každoročne vidno na galantských trhoch, a preto reprezentatívna vinotéka v historických priestoroch by mohla byť ďalším oživením vínnej kultúry v meste,“ povedala Hajnalka Lenčéšová poslancom, ktorí jej pred hlasovaním udelili slovo.
Dodala, že pokiaľ by schválili vyhlásenie súťaže, považovala by to za „nefér, keďže zámer iniciovala ona a viac ako dva roky o pivnicu bojuje“.
Priamy prenájom jej poslanci ale neschválili, rozhodli, že nájomca musí prejsť súťažou. Tú radnica vyhlási potom, čo prejde augustovým mimoriadnym zastupiteľstvom. O jej výsledkoch budú poslanci rokovať v septembri.