Nitrianska kauza siaha ešte do 90. rokov. Súvisia s ňou aj mafiánske praktiky v prípade bývalého cukrovaru. V jeho okolí ležia sporné pozemky.
NITRA. O pôdu pod dnešným nitrianskym hypermarketom Tesco bojujú neuveriteľných 23 rokov rodiny Bárekovcov a Arkenbergovcov pôvodom z Nitry.
Bárekovci tvrdia, že nadnárodný reťazec postavil hypermarket načierno na pozemkoch, ktoré stále patria im. A že ak vyhrajú súd, spochybnená bude celá zmluva, na základe ktorej Tesco kúpilo priestor, kde dnes stojí vôbec prvý hypermarket tejto spoločností.
Na skorý koniec sporu to ale zďaleka nevyzerá. Právna bitka sa už roky ťahá na súdoch a o kauze už viac ako dve desaťročia rozhodujú najrôznejšie inštitúcie.
Vydieranie
Dnešný príbeh boja o pozemky sa v prípade Janette Bárekovej, rodenej Arkenbergovej a jej bratranca Erika Arkenberga, začal písať dávno pred ich narodením.
Predkovia Arkenbergovcov sa začiatkom 19. storočia prisťahovali do Nitry. Vlastnili tu nezanedbateľnú časť pôdy – v centre mesta, ale napríklad aj na Klokočine.
Po druhej svetovej vojne zdedil pozemky pod dnešným hypermarketom Tescom otec pani Bárekovej a otec Erika Arkenberga. Rodina ich riadne užívala až do doby, kým ich nezhabali komunisti, ktorým vlastnícke právo veľa nehovorilo.
Režim padol a rodina sa v reštitúcii pokúsila uplatniť si nárok na pôdu, ktorú jej vzali. Písal sa rok 1991. V tom čase Bárekovci netušili, že ešte ani v roku 2014, dlhých 23 rokov po podaní reštitučnej žiadosti na príslušnom pozemkovom úrade, im pozemky po predkoch stále patriť nebudú.
Situácia sa totiž skomplikovala divokou privatizáciou, ktorá v deväťdesiatych rokoch prebiehala.
Začiatkom tohto obdobia prešli sporné pozemky na bývalý nitriansky cukrovar, ktorý sprivatizoval Dušan Sopko a jeho firma S K – pen. Podľa privatizačného projektu chcel zdevastovaný cukrovar upraviť tak, aby existujúce haly mohli slúžiť ako sklady.
„Do realizácie projektu však vstúpili osoby blízke HZDS, ktoré ma v spolupráci s osobami blízkymi prostrediu organizovaného zločinu nútili, aby som im odovzdal finančné prostriedky, ktoré som nadobudol predajom časti privatizovanej nehnuteľnosti akciovej spoločnosti Tesco Stores SR,“ povedal pred pár rokmi Sopko pre SME.
Sopkovi sa tiež skupina mužov vyhrážala zabitím, ak nezaplatí šesť miliónov korún za to, že mohol cukrovar sprivatizovať. Jeden z vydieračov bol členom dnes už neexistujúceho HZDS. Vydierač si dokonca vynútil právo disponovať peniazmi na účtoch cukrovaru. Vlani Krajský súd v Nitre uznal mužov vinných z vydierania, rozsudky sú právoplatné.
Ako už zo slov Sopka vyplýva, niekedy v tomto čase sa v prípade objavilo Tesco, ktoré malo záujem na pozemkoch po bývalom cukrovare postaviť hypermarket.
Bárekovci a Arkenbergovci hovoria na základe už medializovanej kauzy cukrovar, že predstaviteľov S K – pen niekto k predaju pozemkov Tescu donútil, zmluva preto nemôže byť právoplatná. Hypermarket však postavili a v Nitre funguje už dlhé roky.
Právnik rodín Miloš Cimrák upozorňuje, že nehnuteľnosti boli po prechode na štát súčasťou privatizácie. Získala ich spomínaná spoločnosť S K – pen, ktorá sa tak podľa zákona stala osobou povinnou.
To znamená, že o pozemky sa mala starať a nemohla ich previesť do vlastníctva nikoho iného.
Cimrák hovorí, že kúpna zmluva s Tescom je neplatná aj z dôvodu porušenia takzvaného blokačného ustanovenia v zákone o pôde, ktoré prevod nehnuteľností v podobných prípadoch zakazovalo.
Janette Báreková ani jej bratranec Erik sa nemôžu domôcť rodinných pozemkov pod nitrianskym hypermarketom už takmer štvrť storočia. Sporné pozemky sa tiahnu pod veľkou časťou parkoviska pred hypermarketom.
FOTO - TOMÁŠ HOLÚBEK
Dvojaký meter?
Pozemky, ktoré si rodiny nárokujú, zaberajú väčšiu časť parkoviska pred nitrianskym hypermarketom. Celkovo majú rozlohu 7 376 metrov štvorcových a zasahujú až na cestu, ktorou sa z Nitry vychádza na Bratislavu.
Bárekovci tvrdia, že v čase kúpy Tesco muselo vedieť dve veci – že pozemky nie sú kvôli prebiehajúcej reštitúcii vysporiadané a že Sopko so svojou firmou bol k ich predaju donútený.
„Právni zástupcovia Tesca, ktorí vybavovali ten predaj, ich ešte stále zastupujú, takže je to celé divné,“ naznačil manžel Janette Bárekovej František.
Rodinu navyše dodnes udivuje, že pozemky susediace s tými, o ktoré roky bojujú, vydali ešte v roku 1995 žene, od ktorej ich potom skúpilo Tesco. Bárekovci nechápu, prečo sa v dvoch totožných prípadoch uplatnil dvojaký meter.
Majiteľka susedných pozemkov si svoje pozemky v reštitúcii vybojovala a následne ich predala Tescu.
Zato Bárekovci sa napriek žiadosti o vydanie pozemkov zaslanej cukrovaru aj vtedajšiemu pozemkovému úradu k svojej pôde nedostali a namiesto vydania parciel sa dočkali toho, že dnes na rodinných pozemkoch stojí parkovisko významného slovenského obchodného reťazca.
„Každý by mal byť zodpovedný za to, čo si dovolí urobiť na cudzom. V žiadnom normálnom štáte takéto niečo neexistuje. To nie je majetok za jednu generáciu, to je majetok za štyri generácie našej rodiny,“ hovorí Janette Báreková o pôde, ktorú žiada späť.
Reťazec tvrdí, že pozemky kúpil od právoplatného vlastníka, právnickej osoby, ktorá ich mala zapísané na liste vlastníctva. Tesco tiež vyhlasuje, že je sporné, či sa na pozemky vzťahuje uplatnená reštitučná žiadosť.
„Legislatíva platná v dobe nadobudnutia pozemkov Tescom neumožňovala žiadnemu kupujúcemu získať od úradov informáciu o tom, či kupované pozemky sú alebo nie sú predmetom reštitúcie. Preto spoločnosť Tesco, ani jej právnici, touto informáciou nedisponovali,“ povedal Tomáš Ferenčák, koordinátor komunikácie spoločnosti Tesco Stores SR.
Podľa neho je uplatnenie reštitučného nároku rodinou Bárekových kľúčovým problémom celého sporu.
„Podaná reštitučná žiadosť v zozname parciel, ktorých navrátenie Bárekovci žiadali, pozemky vo vlastníctve Tesca neuvádza.“
Toto tvrdenie ale považujú Bárekovci za absurdné.
„O tom, že reštitučný nárok bol uplatnený riadne a včas, už raz rozhodol Krajský súd v Nitre a v súčasnosti o tom nikto okrem Tesca nepochybuje. Jediný, kto rozhodne o oprávnenosti nároku, bude Okresný úrad v Nitre, preto názor Tesca je síce zaujímavý, ale nepodstatný a hlavne ničím nepodložený,“ povedal právnik Miloš Cimrák.
Právnik rodín Miloš Cimrák nepochybuje o tom, že Bárekovci a Arkenbergovci sú v práve a majú nárok na pôdu po svojich predkoch, o ktorú prišli počas komunizmu. Spor s Tescom len tak vzdať nemieni.
FOTO - TOMÁŠ HOLÚBEK
Úrad: Dostanú náhradu
Tesco naznačilo, že tento spor by sa nemal týkať ich spoločnosti, ale potomkov vlastníkov a štátu.
„Ak sa rodina Bárekovcov cíti poškodená spôsobom reštitúcií počas deväťdesiatych rokov, tak je poškodená konaním, respektíve nekonaním štátnych orgánov a nie Tescom,“ hovorí Tomáš Ferenčák.
A okresný úrad – ako zástupca štátu – sa už k rozhodnutiu zrejme blíži. Spis ku kauze síce z úradu odišiel na prokuratúru, ešte predtým však úrad účastníkov konania informoval, že „vo výrokovej časti pripravovaného rozhodnutia nebude pre zákonné prekážky navrhovateľom priznané vlastnícke právo k pozemkom“.
Podľa úradu to ale neznamená, že potomkovia Arkenbergovcov nič nedostanú.
„Keďže oprávnené osoby spĺňajú podmienky reštitučného nároku, nepriznaním vlastníckeho práva k nehnuteľnostiam nie je dotknuté právo oprávnených osôb na náhradu v zmysle zákona. Náhradu poskytne štát prostredníctvom Slovenského pozemkového fondu,“ vyhlásil Pavol Slamka, vedúci Pozemkového a lesného odboru na Okresnom úrade v Nitre.
Rodina sa ale s akousi náhradou v primeranej lokalite a cene neuspokojí. Pripomenuli, že vedľajšie pozemky štát bez problémov vydal žiadateľke ešte v polovici deväťdesiatych rokov minulého storočia.
Bárekovci navyše úradníkom okresného úradu nedôverujú. Podľa nich úrad oznámil, k akému rozhodnutiu sa blíži krátko po tom, čo úradníkov okresného úradu navštívili zástupcovia Tesca.
Práve kvôli tomuto stretnutiu podal právnik rodiny námietku zaujatosti voči všetkým zamestnancom odboru. Úradníci ale odpísali, že sa zaujatí necítia a naďalej vo veci rozhodujú.
Úradníkov Okresného úradu v Nitre navštívili zástupcovia Tesca. Podľa právnika rodiny až po tejto návšteve úrad naznačil, že sa blíži k rozhodnutiu v neprospech rodín. Advokát rodín preto namietal zaujatosť úradníkov. Okresný úrad v Nitre však tvrdí, že námietka zaujatosti neprišla v priebehu celého konania, ale až po tom, čo oznámil, že rodinám nebude priznané vlastníctvo k pozemkom.
FOTO - TOMÁŠ HOLÚBEK
Spor sa ťahá 23 rokov
Nitrianske súdy rozhodujú o žalobe, ktorú Bárekovci podali, už od roku 2006. Momentálne leží kauza na stole sudkyne Okresného súdu v Nitre.
V žalobe je napádaná celá zmluva, ktorou Tesco kúpilo pozemky pod hypermarketom. Právnici v tomto bode argumentujú spomínanou blokačnou zásadou, ktorá znemožňovala predávať pozemky, na ktoré si niekto nárokuje v reštitúcii.
Ďalší z bodov žaloby požaduje, aby súd rozhodol, že vlastníkom pozemkov, ktoré kedysi užívali Arkenbergovci, nie je Tesco.
Na otázku, či Bárekovci veria, že po toľkých rokoch speje boj o rodinné pozemky ku koncu v prospech rodiny, František Bárek odvetí: „Ono sa verí každý rok počas tých 23 rokov, len to stále akosi narastá.“ A jeho manželka Janette dodáva: „Každý si asi myslel, že ako našu rodinu ošklbávali 40 rokov, tak budeme ticho ďalších neviem koľko rokov. Ale nebudeme, z tohto sporu necúvneme.“
Spor rodín o pozemky pod dnešným hypermarketom Tesco sa už roky ťahá na nitrianskom súde.
FOTO - TOMÁŠ HOLÚBEK
Čierna stavba? Povolenie na Tesco stratilo právoplatnosť
Tesco čelí v kauze podozreniu, že jednu z etáp výstavby hypermarketu, urobilo bez platného stavebného povolenia, teda že prevádzku postavili načierno.
Odbor stavebného poriadku na nitrianskej radnici potvrdil, že „rozhodnutie o vydaní stavebného povolenia z 9. júna 2006 na Tesco – nákupné centrum Nitra nie je právoplatné“. Ak by to tak bolo, išlo by o čiernu stavbu.
Tomáš Ferenčák z Tesca napriek tomu tvrdí, že všetky stavby Tesca v rámci areálu nitrianskeho hypermarketu postavili na základe v tej dobe právoplatných stavebných povolení. „Boli riadne skolaudované v súlade so zákonom,“ povedal a zaslal nám aj kolaudačné rozhodnutie z októbra 2006.
Ako je teda možné, že radnica na jar 2014 označí stavebné povolenie na nákupné centrum za neprávoplatné? Ferenčák to zdôvodňuje spätným zrušením povolenia.
„Stratilo právoplatnosť až po dokončení a kolaudácii stavieb ním povolených, a to z dôvodu procesných nedostatkov na strane správneho orgánu, ktorým je odbor stavebného poriadku na nitrianskom mestskom úrade. Navyše, i podľa návrhu nového stavebného zákona stavby, ktoré dodatočne stratia stavebné povolenie z dôvodov nezavinených stavebníkom, sa nepovažujú za čierne stavby,“ vyhlásil zástupca Tesca.
Reťazec Tesco čelí obvineniam, že časť hypermarketu v Nitre je čiernou stavbou.
ILUSTRAČNÉ FOTO - TOMÁŠ HOLÚBEK
Tomáš Holúbek