ZLATÉ MORAVCE. Desiatky ľudí dali verejne najavo silný nesúhlas s výstavbou zariadenia na spaľovanie plastového odpadu. Investor plánuje do Zlatých Moraviec ročne dovážať až 95-tisíc ton prevažne plastového odpadu z Talianska. Z plastov chce vyrábať elektrinu.
Aktivisti sa obávajú hlavne dopadu investície na zdravie ľudí a na životné prostredie. Obavy sú hlavne z úniku silných karcinogénov do ovzdušia.
Petíciu proti zámeru podpísalo viac ako 11-tisíc ľudí z mesta aj okolitých obcí. Podľa aktivistov ostala ale petícia odignorovaná a investor sa v tichosti pripravuje na príchod do mesta.
Minulý týždeň preto ľudia vyjadrovali svoj razantný odpor voči spaľovni. Organizátori protestu nechali vystúpiť členov petičného výboru aj zástupcov rôznych vekových skupín.
Na námestí tak rečnili striedavo dôchodcovia, študenti, ale aj malé deti. Tých organizátori naučili básničku. „Všade kvitnú žlté kvietky a vyrastá trávička, my sme vaše milé dietky, vaše malé slniečka. Prišiel ujo v peknom aute, postavil nám spaľovňu, horí všetko bez rozdielu, už nemáme čistý vzduch,“ recitovali strémované deti. Básnička spomína Ferka, ktorého „dusí silný kašeľ“ a Aničku, ktorá „leží v nemocnici“. V jej závere si investor „prepočíta euríčka“.
Podujatie moderoval raper Vec, rodák zo Zlatých Moraviec. Na improvizovanom pódiu neváhal vytiahnuť ani vulgarizmy. Ľudom popísal, ako do krásneho mesta prišiel „z hnusnej smogovej Bratislavy“. Raper chcel od petičiarov vedieť napríklad to, "ako vyzerá človek, ktorý je zasiahnutý“ škodlivinami uniknutými do ovzdušia.
Organizátori petície ľuďom vysvetľovali riziká, ktoré môže spracovanie plastov priniesť. Ostro sa ohradili proti tomu, že investor odmieta projekt označiť za spaľovňu. „Česi takéto prevádzky nazývajú spaľovňou. Aj zákon o ovzduší hovorí, že spaľovňa je zariadenie na spaľovanie odpadov oxidáciou, teda klasickým spaľovaním, ale aj zariadenie na iné postupy tepelnej úpravy,“ povedal Rastislav Šindler z petičného výboru.
Vystupujúci ľudí upozornili, že objem látok vypustených do ovzdušia z pripravovanej spaľovne je zhruba rovnaký, ako keby do mesta prišlo naraz 1 800 kamiónov, ktoré nechajú bežať svoje motory 24 hodín denne.
Z námestia sa potom ľudia presunuli na stretnutie so zástupcami investora do kaštieľa. Po otázke, či by si zástupcovia firmy postavili dom pár stoviek metrov od prevádzky, nastalo váhanie. Až neskôr odpovedali pozitívne.
Atmosféra na zhromaždení bola krajne napätá a emočná, ľudia vykrikovali, investorom sa smiali a pískali na nich, padli aj tvrdé vulgarizmy.
V obecenstve sedel aj politik Richard Sulík. Ten sa spýtal, či firma bude od Talianov odpad vykupovať. Investor odvetil, že keďže odpad nie je odpad, ale komodita, bude za ňu platiť 15-20 eur za tonu.
Znepokojenie ľudí vyvolávali aj odpovede na otázku, ako chcú kontrolovať, či sa v dovážanom odpade nenachádzajú škodlivé a nevhodné látky. Zástupcovia firmy nevedeli jasne odpovedať. Šok vyvolala aj informácia, že kvalita ovzdušia sa nebude kontrolovať kontinuálne, ale iba raz-dvakrát do roka, keďže „nejde o spaľovňu“.
Samospráva vydala k zámeru negatívne stanovisko. So spracovaním talianskeho odpadu nesúhlasia ani poslanci, ani primátor – tak to aspoň zatiaľ tvrdia.