NITRA, KOMÁRNO. Takmer 70 mentálne postihnutých žien, ktoré boli klientkami Zariadenia sociálnych služieb Dafné, sa do pôvodnej budovy v komárňanskej mestskej časti Nová Stráž nevrátia.
Budovu vlani v júni zaplavila voda z Dunaja, klientky z nej evakuovali na poslednú chvíľu. Stavba sa pod vodou ocitla za posledné obdobie už po štvrtý raz. Po vlaňajšej masívnej potope sa stala neobývateľnou, zhodli sa na tom statici.
Szabó: Je to neľudské
Klientov po evakuácii umiestnili do iných zariadení. Plánovalo sa, že pre klientov povodňami skúšaného Dafné opravia budovu bývalej poľnohospodárskej školy v Hadovciach. Krajskí poslanci to aj vlani odsúhlasili.
Až neskôr sa objavili návrhy na trvalé presunutie klientov Dafné do iných zariadení. Župný parlament na svojom poslednom rokovaní rozhodol, že vytopené zariadenie zanikne úplne. Dafné zlúčil s podobným zariadením – s Magnóliou v Hurbanove, ktoré tiež spravuje župa. Formálne sa Dafné s Magnóliou zlúčia koncom augusta. O prácu príde podľa našich informácií jedenásť ľudí, ďalší sa presunú do Magnólie alebo iných zariadení.
Nečakané zrušenie Dafné vyvolal ostrý nesúhlas niektorých opozičných poslancov. „Takýto postup sa mi zdá neľudský voči klientom. Životný problém týchto starých ľudí, ktorí sú mentálne postihnutí a odkázaní na našu pomoc, bol vyriešený veľmi jednoducho,“ povedala poslankyňa za SMK Olga Szabó.
Kolenčíková: Načo vyhadzovať státisíce zbytočne?
Budova školy sa ale vôbec rekonštruovať nebude. Smerácka poslankyňa Renáta Kolenčíková presun klientov do iných zariadení, vrátane Magnólie, schvaľuje. Pripomenula, že v župných zariadeniach na juhu kraja je voľných takmer 60 miest, z toho 10 v Komárne.
„Považujem za neefektívne rekonštruovať budovu za niekoľko stotisíc eur, keď klientov Dafné vieme umiestniť priamo v našich zariadeniach,“ povedala.
Szabó ale trvá na tom, že ekonomické hľadisko by nemalo byť jediné, na ktoré sa musí v podobných prípadoch prihliadať. Poslankyňa vraví, že vytrhnutie seniorov s mentálnym postihnutím zo známeho prostredia, ktoré považovali za svoj domov a ich porozdeľovanie do viacerých zariadení, je neľudské.
Poslankyňa pripomenula, že v predošlom volebnom období prijalo zastupiteľstvo uznesenia, že nový domov klientom Dafné vybudujú rekonštrukciou bývalej školy. „Po voľbách sa ale všetko zmenilo a pôvodné uznesenia zrazu neplatia,“ dodala.
Szabó povedala, že župa po záplavách dostala peniaze z poistky a z nich mohla riešiť rekonštrukciu školy v Hadovciach. Jej poslanecký kolega Iván Farkas tvrdí, že poisťovňa likvidovala škodovú udalosť po záplavách vo výške 260-tisíc eur. Podľa župana Milana Belicu sa ale peniaze z poistného plnenia viažu k majetku. „Peniaze sa dostali do rozpočtu kraja, poslanci rozhodnú, na čo budú použité,“ povedal.
Klientov Dafné by župa asi aj tak musela rozdeliť
Belica v prípade Dafné súhlasí s Kolenčíkovou. „Nebudeme desaťtisíce alebo stotisíce eur vyhadzovať len tak, aby sa tam zrenovovala nejaká budova, ktorá stratí účel.“ Upozornil aj na zmeny v legislatíve – niektoré kompetencie pôvodne určené krajom presunú na obce. Očakáva sa, že župné zariadenia by tak mohli mať v blízkej budúcnosti ešte viac voľných miest.
Kolenčíková tiež dodala, že pôvodných sedemdesiat klientov Dafné by sa delilo tak či tak. Počet klientov v jednej budove s psychiatrickými diagnózami, aké boli v Dafné Nová Stráž, bude môcť po novom byť maximálne štyridsať.