Nitran sa priznal iba k povodu, za falšovanie ho nestíhali. Vyviazol len s peňažným trestom.
NITRA. Kauza pozemku na Zobore, o ktorý mesto prišlo podvodom, ešte nie je ukončená. Mesto chce požiadať o vrátenie nehnuteľnosti. Na súd sa však doteraz neobrátilo, hoci Zoltán P. (43) bol za podvod s pozemkom odsúdený už 4. februára.
Za prečin podvodu, ktorým podľa súdu spôsobil „na cudzom majetku väčšiu škodu“, dostal Nitran len peňažný trest vo výške 3-tisíc eur. Dohodol si ho s prokurátorom, sudkyňa Okresného súdu v Nitre ho potvrdila.
Tieto peniaze pripadli štátu, mesto dostalo od odsúdeného sumu 6184,51 eura. K jej zaplateniu ho zaviazal súd. Ide o náhradu škody, ktorá je totožná so znaleckou hodnotou pozemku. Trhová cena je podľa mesta vyššia - 11 600 eur.
Pozemok na Zobore sa zrejme mesto pokúsi získať späť. Prečo nežiadalo o jeho vrátenie predtým, ako prokurátor uzavrel s obvineným dohodu o vine a treste, sme sa nedozvedeli. Foto: Zdroj - MsÚ
Mesto chystá podanie až teraz
Prípad je svojím spôsobom kuriózny. Jeho vyšetrovanie trvalo vyše šesť rokov, ďalšie takmer dva roky bol spis na nitrianskej prokuratúre, ktorá uzavrela s páchateľom dohodu o vine a treste.
Pozemok zostal na liste vlastníctva manželov P., ktorí ho získali podvodom a celé roky ho užívali neoprávnene.
„Prekvapuje ma, že mesto nepožiadalo pred uzatvorením dohody o vine a treste o vydanie pozemku,“ povedal nám právnik.
Mesto na otázku, či sa vôbec vyjadrovalo k dohode, nereagovalo. Náš zdroj tvrdí, že nie, hoci ho prokuratúra o termíne informovala.
O vrátení pozemku hovorí radnica až teraz, takmer pol roka po vynesení rozsudku, keď sme ju oslovili s otázkou, či si bude od odsúdeného ešte vymáhať nejakú náhradu škody.
„Mesto Nitra zvažuje v ďalšom procese riešiť otázku vlastníckeho vzťahu k pozemku, ktorý nebol predmetom samotného trestného konania. Za týmto účelom spracovávame príslušné podanie,“ reagoval prednosta radnice Igor Kršiak.
Výhodný biznis
Ešte vlani boli manželia P. ochotní zaplatiť mestu za pozemok 11 600 eur. Ak by vtedy mestskí poslanci súhlasili, bolo by trestné stíhanie manželov podmienečne zastavené.
„Mesto Nitra z morálnych a etických dôvodov neprijalo návrh dohody o urovnaní,“ povedal prednosta.
Nakoniec zaplatil odsúdený Zoltán P. mestu 6184,51 eura. Keď k tomu prirátame 3-tisícový peňažný trest, dostal sa k pozemku za 9184,51 eura. Je to menej ako jeho trhová hodnota.
„Je otázne, či mesto teraz uspeje so žiadosťou, aby mu odsúdený vrátil pozemok, pretože dostalo finančnú náhradu. Skôr si môže vymáhať doplatenie peňazí,“ myslí si právnik.
Za falšovanie nikoho nepotrestali
Zoltán P. sa dostal k pozemku ešte v roku 2006, po tom, ako u nitrianskeho notára vyhlásil, že spolu s manželkou nadobudli vlastnícke právo vydržaním. Nebola to pravda.
„K svojmu vyhláseniu predložil falošné vyjadrenie mesta Nitra,“ píše sa v rozsudku.
Na dokumente bol sfalšovaný podpis primátora a odtlačok mestskej pečiatky, ktorá bola už v tom čase vyradená. Z falšovania a pozmeňovania verejnej listiny ale nebol nikto obvinený. Na otázku, či je možné podpis primátora falšovať beztrestne, sme odpoveď z prokuratúry nedostali.
„Nielen ten, kto vyrobí falošnú listinu, ale aj ten, kto ju predloží ako pravú, pričom vie, že je falošná, má byť podľa zákona trestne stíhaný. Keďže sa obvinený priznal k podvodu s pozemkom, predpokladám, že vedel, že je listina falošná," naznačil právnik.
Za podvod s pozemkom bola pôvodne stíhaná aj manželka Zoltána P. Po rokoch prokuratúra jej stíhanie zastavila, vinu na seba zobral manžel. Povedal, že všetko vybavoval on sám „a ona len podpísala to, čo jej povedal, že treba podpísať“.
Notár vystupoval v kauze len v pozícii svedka.