MOJMÍROVCE.„Björnstjerne Björnson, tento velikán literatúry bol síce Nórom, ale staviame ho na úroveň našich národných dejateľov, pretože vystúpil na obranu slovenského národa v čase, keď najväčšmi vo svojich dejinách bojoval o svoju národnú identitu a existenciu.
Konal tak v duchu svojho presvedčenia, ktoré sa stalo aj jeho celoživotným poslaním, a to vystupovať proti neprávosti a byť skutočným tvorcom mieru medzi národmi,“ upozornil riaditeľ kaštieľa v Mojmírovciach Štefan Bugár.
Expozícia je zostavená z ôsmich celkov, ktoré dokumentujú život, tvorbu, odkaz a osobitne prínos Björnstjerne Björnsona pre slovenský národ. Návštevníci si môžu pozrieť fotografie, korešpondenciu, rukopisy a články z tlače, vďaka ktorým expozícia predstavuje aj okruh slovenských a zahraničných osobností, ktoré s nimi bezprostredne súvisia. Jednotlivé sekcie zachytávajú najbližšiu rodinu Björnsona a mesto Aulestad, ktoré bolo dlhé roky jeho domovom, aj boj Björnsona za slovenský národ. Piata tabuľa približuje Björnsona ako tvorcu, ktorého dielo je neoddeliteľne späté s literatúrou a divadlom, prehľad jeho diel a vzdanie holdu Björnsonovi významnými slovenskými básnikmi Jánom Smrekom a Milanom Rúfusom. Nechýba tu poďakovanie Svetozára Hurbana Vajanského za celý slovenský národ, ktoré prejavil v básni Sklad. Pamätnú izbu otvorili v júli za prítomnosti veľvyslankyne Nórskeho kráľovstva Inge Magistad. Expozícia je prístupná počas prevádzkových hodín kaštieľa pre každého, kto prejaví záujem si ju pozrieť.
Björnstjerne Björnson (1832-1910) bol spisovateľom, dramatikom a publicistom, ktorý bojoval za oslobodenie Nórov spod švédskej nadvlády. Venoval pozornosť obrane utláčaných európskych národov: Fínov, Poliakov v Rusku, Rumunov, ale najmä Slovákov. O slovenskej otázke sa dozvedel až vo veku 75 rokov, zvyšok života zasvätil do značnej miery tejto otázke. Björnsonove vystúpenia a články začiatkom 20. storočia mali veľký domáci a medzinárodný ohlas a pomohol tak prelomiť bariéry medzinárodnej izolovanosti slovenskej otázky.