Takmer 85 percent finančných prostriedkov preinvestovaných pri oprave Nitrianskeho hradu poskytlo biskupstvo. Mesto Nitra sa významne pričinilo o komplexnú obnovu vstupného mosta a Ministerstvo kultúry SR prispelo na opravu katedrálneho chrámu.
NITRA. Kontrast podoby Nitrianskeho hradu počas 90. rokov 20. storočia so stavom dnešných dní zobrazuje výstava, ktorú v Gotickej priekope hradu pripravili Rímskokatolícka cirkev Biskupstvo Nitra, Castellum, n.o., a Nitrianska organizácia cestovného ruchu. Výstava, ktorá potrvá do októbra, dokumentuje premenu národnej kultúrnej pamiatky od čias, keď prešla zo správy štátu pod správu biskupstva, informoval hovorca Nitrianskeho biskupstva Miroslav Lyko.
Hrad bol vrátený biskupstvu v Nitre v reštitúcii po roku 1989. Vráteniu predchádzala 40-ročná éra komunizmu, počas ktorej sídlilo v areáli hradu niekoľko inštitúcií, medzi nimi aj Archeologický ústav SAV či Pamiatkový úrad. Časť hradného paláca užíval nitriansky biskup.
Archívne fotografie dokumentujú stav budov a jednotlivých objektov krátko po roku 1989, poukazujú na starostlivosť o túto pamiatku počas tzv. vlády ľudu. Po zmene režimu bol hrad postupne obnovovaný a reštaurovaný. Zásadnejšie opravy boli uskutočnené najmä počas posledných desiatich rokov. V roku 2006 boli verejnosti sprístupnené kazematy v juhovýchodnom bastióne opevnenia.
O rok neskôr bola otvorená prvá časť Diecézneho múzea s expozíciou Keď písmo prehovorí, v roku 2008 sa múzeum rozrástlo o klenotnicu. Obe expozície sú umiestnené v zrekonštruovanej budove zo 17. storočia, ktorá sa nachádza na nádvorí hradu. V roku 2006 sa začalo s reštaurovaním výzdoby Katedrály Baziliky sv. Emeráma v Nitre, ktoré prinieslo viaceré zaujímavé archeologické objavy. Tie boli reštaurované a zachované pre ďalšie generácie, povedal Lyko.
V roku 2011 bola sprístupnená časť hradných záhrad a uskutočnila sa rekonštrukcia Gotickej priekopy, kde bol zriadený amfiteáter. V tom istom roku bol komplexne rekonštruovaný vstupný most do hradu, na ktorom boli osadené sochy, ktoré na moste roky chýbali. Reštaurovaný bol aj vnútorný portál s erbom biskupa Zachariáša Mošóciho. Pred dvoma rokmi bol zreštaurovaný vonkajší vstupný portál s erbom biskupa Tomáša Pálfiho, obnovený bol mariánsky morový stĺp, Vazulova veža a opevnenie hradu.