IVANKA PRI NITRE. Dejiny Nitry a Nitrianskeho kraja od trinásteho storočia po súčasnosť ukrýva Štátny archív v Nitre. Sídli v Ivanke pri Nitre a nedávno po prvý raz vo svojej histórii otvoril všetky svoje brány verejnosti.
Návštevníci si pozreli nielen osem kilometrov dokumentov uchovaných v secesnom šľachtickom kaštieli v strede obce, ale aj spôsob, akým archivári pracujú.
Podujatie pritiahlo zhruba 250 záujemcov. „Chceli sme priblížiť úlohy a činnosť archívu všetkým skupinám ľudí, od detí až po vážnych záujemcov o historické bádanie,“ hovorí riaditeľ archívu Peter Keresteš. Vysvetlil, že archív preberá, uschováva a odborne sprístupňuje kultúrne dedičstvo tých pôvodcov, ktorí pôsobili na území Nitrianskeho samosprávneho kraja.
Ôsmim kilometrom dokumentov sa nitriansky archív radí k trom najväčším na Slovensku. „Dokumenty predstavujú mimoriadnu informačnú bázu k dejinám mesta Nitry a Nitrianskeho kraja od 13. storočia až do súčasnosti. Z tých najvýznamnejších možno spomenúť historické archívne celky Nitrianskej, Tekovskej a Komárňanskej župy, približne 500 stredovekých listín, cirkevné matriky do roku 1895 z celého územia Nitrianskeho kraja a archívne fondy významných šľachtických rodov pôsobiacich v ponitrianskom regióne,“ povedal Keresteš.
Medzi najvzácnejšie exponáty patrí stredoveká listina Stibora zo Stiboríc z roku 1422, ktorá je najstarším zachovaným dokumentom Slovákov v národnom jazyku – v slovakizovanej češtine.
Návštevníkov zaujala hlavne bádateľňa, čiže priestor pre verejnosť určený na štúdium archívnych dokumentov. Tam mali záujemcovia možnosť nahliadnuť aj do originálov cirkevných matrík, ktoré predstavujú základný prameň pre skúmanie predkov. O spôsobe, ako si vytvoriť rodostrom, potom hovoril Peter Keresteš vo svojej prednáške.
Tí najmenší si zase vyskúšali písanie husími brkami, vypĺňanie dobového pasu podľa originálu z obdobia 1. ČSR, či napodobňovanie písania starých písiem.