NEVERICE. Viaceré základné školy v okrese Zlaté Moravce od septembra neotvoria. Ich zriaďovateľmi sú obce a tie zistili, že peňazí, ktorými by doplácali na hŕstku žiakov, vo svojich rozpočtoch nemajú.
Ďalšieho školského roka sa tak nedožijú školy v Nevericiach, Kostoľanoch pod Tribečom a Lovciach. Dediny sa s nimi lúčia ťažko, niekde školy fungovali nepretržite aj viac ako sto rokov.
V Nevericiach rátali aj nenarodené deti
Svoju školu zavrú aj Neverice, deti z nej budú dochádzať do susedného Jelenca školským autobusom, ktorý prechádza i Kostoľanmi pod Tribečom, Ladicami, Žiranmi a Kolíňanmi.
„Bolo to pre nás ťažké rozhodnutie a ťažko sme celú situáciu znášali, lebo naša škola má históriu okolo 130 rokov. Snažili sme sa ťahať ju dosť dlho, ale už sme nevládali. Mrzí nás to veľmi, ale čísla nepustia,“ hovorí starosta Neveríc Eduard Kajaba.
V celej dedinskej škole je iba osem žiakov, v novom školskom roku by to bolo maximálne dvanásť. Zo štátu môžu na žiakov rátať iba s približne 15-tisícami eur, ďalších viac ako 13-tisíc eur by Neverice museli doplácať zo svojho, sedemtisíc eur by stál školský klub. To sú pálky, ktoré dedinu so sedemsto obyvateľmi môžu položiť na lopatky.
Samospráva pritom úplne zúfalo počítala všetky možné deti, ktoré by školu mohli v budúcich rokoch navštevovať. Od ich počtu totiž závisí prežitie každej školy. „Rátali sme ešte aj nenarodené deti, tie, čo budúce mamičky majú ešte v sebe, ale nevychádzalo nám to veľmi ružovo,“ povedal starosta Kajaba. Dedina sa dopracovala k číslu dvanásť žiakov, dve mamičky sa už ale vopred vyjadrili, že svoje deti dajú inam.
A to pritom ešte pred pár desaťročiami bolo v škole okolo šesťdesiat žiakov. „Toľko je dnes v deväťročke. My sme mali iba ročníky jedna až štyri,“ doplnil starosta.
Po viac ako 130 rokoch tak zanikne v obci škola, o prácu príde riaditeľka aj vychovávateľka.
Školu v Nevericiach zavrú. Deti z nej budú dochádzať do susedného Jelenca školským autobusom.
FOTO: TOMÁŠ HOLÚBEK
Ani mladé rodiny negarantujú zachovanie škôl
Podobne sú na tom aj ďalšie dve školy v Kostoľanoch pod Tribečom a Lovciach. „Áno, ideme školu rušiť, zostávajú nám tam len štyri deti,“ potvrdila Mária Segíňová, starostka Kostolian pod Tribečom.
Na školu dedina doplácala od troch do piatich tisícok, pri takomto nízkom počte žiakov by sa suma vyšplhala až na pätnásťtisíc eur. Toľko však obec nemá, školu sa jej za súčasných podmienok neoplatí prevádzkovať.
„Málo žiakov, málo peňazí. Doplácali sme osemtisíc eur, to je pre takúto dedinku veľmi veľa peňazí,“ zhodnotil dôvody rušenia školy v Lovciach starosta František Richter. V tomto školskom roku majú Lovce 16 žiakov, v budúcom by ostalo iba šesť. „To je neúnosný stav, aby sme za takýchto podmienok udržiavali budovu a celú školu s ročníkmi jedna až štyri, v ktorej by ale nebol ani jeden prvák a ani jeden štvrták,“ hovorí Richter.
V dedine ostane zachovaná škôlka, v nej je teraz 16 detí, štyri odídu a štyri nové prídu.
V priestoroch po škole by mohla sídliť pošta. Jej predstavitelia si už prišli pozrieť priestory. Tie, v ktorých je pošta teraz, sú absolútne nevyhovujúce, nie je tam voda ani toalety, na záchody musia chodiť zamestnanci pošty na obecný úrad.
Podľa Richtera by v súčasnej situácii pomohlo iba naštartovanie bytovej výstavby, ktoré by Lovciam prinieslo mladé rodiny. Ani to však nie je zárukou, že rodičia by svoje deti chceli umiestniť v dedinskej škole, ktorej aj v predošlých rokoch vo veľkom konkurovali neďaleké Topoľčianky a Zlaté Moravce.
V Ladiciach prejde škola na súkromníka
Dedinskú školu sa podarilo zachovať Ladiciam, ktorým tiež hrozilo, že o svoju vzdelávaciu inštitúciu prídu. Mení však zriaďovateľa, namiesto obce ju bude prevádzkovať občianske združenie. Podľa dohody preberie združenie zriaďovateľskú pôsobnosť k tejto škole od prvého septembra. Jej názov sa zmení na Súkromná základná škola Makovičky.
„Preberajúci zriaďovateľ je povinný zabezpečovať pre žiakov základnej školy ich ústavné právo na vzdelanie,“ píše sa v dohode.
„Mali sme šťastie, že od nás sa jedná mladá slečna vydala do Francúzska. Má sen mať svoju súkromnú školu na Slovensku,“ povedal o šéfke združenia starosta Ladíc Juraj Farkaš. Podľa neho skúsenosti so súkromnou školou má predsedníčka združenia z Paríža, kde školu prevádzkovala.
Dedina už svoju školu ťahať nevládala, vlani v nej bolo iba dvanásť žiakov a Ladice doplácali na školu takmer 17-tisícami eur. Preto prechod na súkromného prevádzkovateľa vítajú.
„Slovo 'súkromná' hneď evokuje platená, bude ale zadarmo,“ uisťuje starosta.
Podľa Farkaša by aj popoludňajšie aktivity mali hlavne v prvých rokoch ostať bezplatné. Na škole sa podľa starostu budú v popoludňajších hodinách venovať cudzím jazykom a hudobnej výchove.