ZLATÉ MORAVCE. Ľudia z Martinského brehu už roky bojujú za niečo, čo je pre iných obyvateľov mesta úplnou samozrejmosťou – za vodu. Tvrdia, že samospráva už roky ignoruje povinnosť zásobovať aspoň tých, čo sú v intraviláne.Miloš Vančík vraví, že samospráva mala počítať s tým, že Zlaté Moravce sa budú postupom rokov rozrastať.
Vodovodu sa táto oblasť zrejme tak skoro nedočká. Ľudia preto dúfajú, že mesto nájde dočasný spôsob, ktorým by svojich občanov zásobovalo pitnou vodou.
Studne vysychajú a kvalitnú vodu nemajú
V lokalite vyrastajú nové domy. Žije tu niekoľko rodín s malými deťmi. Medzi nimi je Timko. V čase našej návštevy mal chlapček iba osem dní.
„Tu sa nedá normálne fungovať, je tu nedostatok vody a aj tá, čo je, je zdravotne závadná. Malé dieťa sa v takej vode absolútne nemôže kúpať,“ hovorí Ľudmila Lužová, Timkova mama, ktorá je po pôrode znovu doma iba pár dní.
Podobne ako ďalší obyvatelia z Martinského brehu, aj Timkova rodina trávi letné horúčavy bez vody. V čase, keď teploty bežne presahujú tridsiatky, im absencia kvalitnej vody riadne strpčuje život.
„Umývame sa vodou zo studne, tou istou vodou aj splachujeme. Kúpať sa ale nemôžeme, lebo aj vody zo studne je málo. Problém s vodou sme mali aj v zime, lebo tento rok ani zima nebola, takže išiel iba vzduch,“ hovorí Viera Petráková.
Kvalita vody zo studní nie je ideálna, na konzumáciu určite vhodná nie je. „Malé dieťa sa v nej určite nemôže ani kúpať, musíme si nosiť vody, minerálky a v nich dieťa kúpať,“ hovorí Ľudmila Lužová.
Obyvatelia Martinského brehu sú preto odkázaní na dovážanie vody odinakiaľ. Chodievajú napríklad čerpať vodu na studničku do Obýc, prípadne si kupujú balenú vodu.
„My chodíme tak dva-trikrát do týždňa na vodu, v týchto teplách jej vypijeme veľa,“ priznáva Viera Petráková. Jedna otočka do Obýc rodine zaberie aj viac ako hodinu, dochádzanie po vodu ide preto nielen do peňazí, ale zabíja aj čas.
Vodu zberajú, kde sa len dá. Ak nie je dažďa, nenaplnia sa ani sudy.
FOTO - TOMÁŠ HOLÚBEK
Namiesto cisterny zopár fliaš
Rozhorčení občania na tento stav razantne upozornili mestské zastupiteľstvo aj vedenie mesta. To tvrdí, že o probléme nevedelo. „Dovtedy nás na problém vyschnutých prípadne závadných studní obyvatelia neupozornili,“ povedala hovorkyňa mesta a právnička radnice Mária Vozárová.
To je ale v rozpore s tvrdením ľudí z Martinského brehu, ktorí vravia, že mesto už dvadsať rokov upozorňujú na problém s vodou.
Primátor Peter Lednár ľuďom okamžite prisľúbil cisternu s pitnou vody. Uplynulo niekoľko týždňov a ostalo iba pri sľube. Namiesto cisterny mesto dvakrát ľuďom rozdalo balenú vodu. Obyvatelia vypočítali, že od konca júna dostali dvakrát po deviatich litroch vody na jednu domácnosť. „Osobne nám to nepomôže, lebo je to málo, ale snaha aspoň bola,“ podotkla Petráková.
Mesto zásobovanie Martinského brehu balenou vodou považuje iba za dočasné riešenie. Prečo neprišla primátorom sľúbená cisterna? „Cisternu s vodou nie je problém objednať, avšak predtým je potrebné, aby obyvatelia mali k dispozícii nádrže, súdy, prípadne iné nádoby, v ktorých je možné vodu na viac dni uskladniť. Momentálne riešime zabezpečenie vhodných nádob, ktoré plánujeme zakúpiť pre týchto obyvateľov z financií mesta,“ vyhlásila Vozárová. Podľa obyvateľov jedna veľkokapacitná nádoba na vodu vyjde na tristo eur.
Vodovod? To sotva
Mesto s odborníkmi hľadá spôsob, ktorým by nastavilo dlhodobejšie zásobovanie Martinského brehu pitnou vodou.
Samospráva upozornila, že vybudovanie vodovodu v danej lokalite je problematické. Na uliciach Hájová, Pod hájom a Šafranická má podľa mesta trvalý pobyt iba tridsať ľudí. „Napojenie iba zopár domácností nie je vhodným ani reálnym riešením,“ upozorňuje hovorkyňa.
Obyvatelia ale hovoria, že rokovania o vybudovaní vodovodu prebiehali. „Asi pred dvomi rokmi si nás pozvali, všetkých, aj z intravilánu aj extravilánu. Na mesto prišla požiadavka, že Martin nad Žitavou a Hosťovce chcú ťahať pitnú vodu a budú ju ťahať cez Zlaté Moravce. Mesto si chcelo dať podmienku, že iba v takom prípade, ak sa spravia tri prípojky aj na Martinskom brehu a vodárne by s tým súhlasili,“ hovorí Miloš Vančík.
„Najhoršie je, že Martin to už má na budúci rok v rozpočte, no u nás sa s tým neráta,“ povedala Viera Petráková.
Vodárne ale o žiadnej výstavbe cez Martinský breh nevedia. „V predmetnej lokalite neplánujeme výstavbu verejného vodovodu a ani nemáme vedomosť, že by sme o jeho realizácii v danej lokalite v minulosti uvažovali,“ povedal Marek Buranský, technicko-investičný riaditeľ akciovky Západoslovenská vodárenská spoločnosť.
Voda bude, až keď pribudnú rodiny
Hovorkyňa mesta povedala, že primátor opakovane rokoval s vodárenskou spoločnosťou, ktorá tu podľa mesta plánuje vybudovať kanalizačnú sieť. „Uvažuje sa, že by sa do toho istého rigolu uložilo aj vodovodné potrubie,“ vraví Vozárová.
Vodovod by sem mohol pribudnúť po zmene územného plánu, na ktorom mesto už dva roky pracuje. Ten by umožnil na Martinskom brehu rozšíriť individuálnu bytovú výstavbu. Vyrásť by tu mohlo až 250 rodinných domov. Následne by sa pri výstavbe inžinierskych sietí vybudoval aj vodovod.
Lacné pozemky a veľa muziky?
Martinský breh bol kedysi rozsiahlou vinohradníckou oblasťou. Veľa ľudí tu nežilo, stáli tu skôr chatky tých, čo sa starali o vinič.
Naše zdroje z mesta hovoria, že ľudia v lokalite lacno skupovali pozemky a teraz očakávajú, že samospráva im v odľahlej časti mesta zabezpečí rovnaký komfort ako niekomu, kto žije v centre a kto by si za podobnú cenu ako na Martinskom brehu pozemok v strede mesta nikdy nekúpi.
„Aj Zobor v Nitre bol kedysi vinohradníckou oblasťou,“ argumentuje Miloš Vančík. Mesto podľa neho musí počítať aj s tým, že v priebehu rokov sa Zlaté Moravce postupne rozrastú do viacerých strán.
„Domnievame sa, že obyvatelia vedeli, v akom stave kupujú nehnuteľnosti a teda vedeli aj to, že sú zásobovaní vodou z vlastných studní a že pripojenie na vodovodnú sieť v najbližšom období očakávať nemôžu,“ reagovala hovorkyňa mesta.
Tomáš Holúbek