Meteorit zostavil slovník rumanovského jazyka

Hry nacvičujú v šope na dvore, kostýmy či obuv si zháňajú aj v sekáčoch. Pódiom sa im stali miestny kulturák a park.

Záber z programu osláv 10. výročia súboru Meteorit.Záber z programu osláv 10. výročia súboru Meteorit. (Zdroj: ARCHÍV M.)

Hry nacvičujú v šope na dvore, kostýmy či obuv si zháňajú aj v sekáčoch. Pódiom sa im stali miestny kulturák a park.

RUMANOVÁ. Päť divadelných hier a niekoľko folklórnych pásiem a programov naštudoval za 10 rokov Meteorit Rumanová. Divadelno-folklórna spoločnosť sa pomenovala po meteorite, ktorý na územie dnešnej obce padol zhruba pred 12-tisíc rokmi. Objavili ho v roku 1994, dve časti z vyše 4-kilogramového kameňa sa nachádzajú v Prírodovednom múzeu v Bratislave.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ochotníci už od roku 1918

V hlavnom meste dodnes býval aj zakladateľ, umelecký vedúci, režisér, scenárista a ochotnícky herec spoločnosti Milan Bališ. Vyštudovaný strojný inžinier pochádzajúci z Rumanovej začínal s folklórom, ku ktorému ho zlákala sestra Emília. Ešte v 70. rokoch minulého storočia vznikol v obci folklórny súbor Tuman, ktorý je s drvivou väčšinou pôvodných členov súčasťou Meteoritu.

SkryťVypnúť reklamu

Mimochodom, ochotnícke divadelníctvo má v Rumanovej dlhoročnú tradíciu – hry tu pod vedením farára, učiteľov či ochotníkov nacvičovali už od roku 1918. Jednou z bývalých ochotníckych herečiek je napríklad vyše 90-ročná Rumanovčanka Juliška Konopásková.

Divadelnú spoločnosť Meteorit založili v roku 2003, hneď v začiatkoch mala 35 členov – ochotníckych hercov, spevákov, režisérov, kostymérov, scénografov, dramaturgov... Okrem dospelých od asi 17 do 70 rokov boli v súbore i deti.

„Pôsobí tu aj moja mamina, dodnes nám organizačne pomáha,“ hovorí Milan Bališ, ktorého traja ujovia a teta boli tiež ochotníckymi hercami. „Našou skúšobňou, kde sa radíme, učíme texty, nacvičujeme hry a organizujeme generálky, sa stala šopa na našom dvore. Kedysi trochu zanedbaný, dnes vynovený priestor zdobia desiatky fotografií z našich vystúpení v Rumanovej a okolí. Naším pódiom sa stala sála kultúrneho domu, ale – keď to počasie dovolí – aj obecný park, kde hrávame najradšej.“

SkryťVypnúť reklamu

Kvôli skúškam počas piatkov alebo sobôt sa v Rumanovej schádzajú raz týždenne. Sú nielen z obce, ale prichádzajú aj z Bratislavy, Trnavy či Nitry. „Voľakedy sme naštudovaniu hier venovali najmä letné mesiace a predstavenia začali premiérovať na jeseň, dnes sa snažíme v lete viacej oddychovať,“ doplnil Bališ.

V repertoári majú päť hier

Meteorit Rumanová má vo svojom repertoári päť predstavení. Od svojho vzniku až do teraz odohrali 45 vystúpení. Ako podklad im slúžia literárne texty, ktoré si scenáristicky sami upravujú. Píše pre nich aj Dobroslava Luknárová Koričanská, ktorá dnes býva v Bratislave, ako dieťa však žila v Rumanovej. Vo svojich básňach a knihách, ktoré jej Meteorit vydáva a ktoré sa v mnohých prípadoch stali predlohou scenárov pre ochotníkov, spomína na svoje detstvo v Rumanovej, na prírodu, na kaštieľ, kde bývala, keď tu bola základná škola a jej rodičia boli učiteľmi.

SkryťVypnúť reklamu

Mimochodom, kaštieľ v medzivojnovom období, keď v ňom žil majiteľ a mecén umenia Schwartz, navštevovali mnohé známe osobnosti – Karel Čapek, Adina Mandlová či Hugo Haas.

„Našou prvou hrou bola Pytliakova žena, ktorá sa pri svojom uvedení v roku 2003 stretla s priaznivou odozvou. Hrám v nej žandára, ktorý zastrelí pytliaka,“ pokračuje Milan Bališ. „Ďalej nasledovali hry Hrob lásky, Mozoľovci, Právo na hriech a Oklamaný manžel. Sú to väčšinou spoločensko-sociálne drámy, ale ani jednej z nich nechýbajú isté komické prvky. Hrob lásky je takou trúchlivou rozprávkou, v ktorej hlavné postavy zomrú, Právo na hriech je sondou do života mladých, hľadajúcich lásku. Komédia Oklamaný manžel má predlohu v Moliérovi.“

V najbližšom období chce súbor viac hrávať práve Oklamaného manžela, ktorý má za sebou len dve reprízy. „Za naštudovaním je pol roka našej roboty, najmä po víkendoch, sú v tom kulisy, kostýmy, jednoducho to musíme hrať ďalej,“ konštatuje Bališ. Na motívy knihy Tajomstvo starej vŕby od Luknárovej Koričanskej chcú v najbližšom čase nacvičiť spolu s deťmi novú rozprávku. Bude o skutočnom strome, ktorý rastie v rumanovskom parku.

Šaty kupujú aj v sekáčoch

Spoločnosť Meteorit tvoria nielen herci, ale aj ľudia, čo sa starajú o nákup kostýmov, obuvi, výrobu kulís či rekvizít. „Využívame tiež staré kulisy, ktoré sa kedysi používali počas spoločensko-kultúrnych akcií v kultúrnom dome. Neskôr sa niektoré vyhodili, my sme ich našli, zobrali, vynovili a slúžia nám občas až doteraz. Špecifické kulisy a rekvizity pre naše predstavenia – ako napríklad priestor izby, priedomie, les so studničkou, nábytok a podobne - si vyrábame sami,“ vysvetľuje Milan Bališ.

„Šaty, parochne a topánky nakupujú naše dievčatá v obchodoch a sekáčoch, za žiadny kus sme zatiaľ nedali viac ako 20 eur. Vystupujeme aj v krojoch – o tie sa stará miestna folkloristka Milka Dolinská, nové - keď potrebujeme - šije Soňa Blažičková. Máme aj originálne staré kroje alebo novšie s pôvodnými prvkami, tie si však musíme chrániť, preto v nich často nehráme.“

Tvrdá rumanovčina

Kto pozná Rumanovú a Rumanovčanov, vie, že vo všeobecnosti hovoria nespisovne a najmä tvrdo. Nárečové prvky sa, samozrejme, prenášajú aj do predstavení Meteoritu. „V Oklamanom manželovi – keďže je to Moliére - hovoríme trochu aj po francúzsky a taliansky. Teraz sa nám zišla francúzština, ktorú nás kedysi učil na základnej škole v Rumanovej riaditeľ Gejza Tvrdoň,“ pousmial sa Milan Bališ.

„Málo kto vie, že naše združenie okrem iných kníh vydalo aj slovník rumanovčiny so základnými pravidlami a gramatikou. Nie je to čistá recesia, berieme to ako jedinečnú regionálnu zaujímavosť. V rumanovčine síce bežne predstavenia nehráme, ale do textov naše nárečie radi vnášame.“

V živom betleheme aj myši

Okrem divadelných hier Meteorit prezentuje aj samostatné autorské folklórne programy – uviedli napríklad pásma stavania mája, jánskych ohňov, pálenie Moreny či živý betlehem. Takýmto typom programov venujú v poslednom čase veľa pozornosti.

„Tohtoročné Pálenie Moreny či Jánske ohne mali veľký úspech, v programe vystúpilo zhruba 50 členov, medzi nimi i veľa detí. S programom fašiangov sme „vypomáhali“ v Šintave, za čo sa na nás Rumanovčania snáď veľmi nehnevali,“ usmieva sa Bališ. „Vlani sa nám vydaril živý betlehem, ktorý sme znázorňovali jeden deň v parkovom altánku. Naši členovia nám „požičali“ zvieratká – barana, ovcu a kozu, mali sme aj myši, ktoré vybiehali z kôrovia, čo nám slúžilo ako kulisy.“

Kde minú 5-tisíc eur?

Meteorit Rumanová sa venuje trom oblastiam aktivít – divadelno-folklórnej, vydavateľskej a spoločensko-prospešnej.

Členovia združenia sa podieľajú na úprave okolia obce a historického parku. „Na jeho zveľadenie sme zohnali 30-tisíc eur. Doposiaľ ľudia – nielen naši zo združenia, ale hlavne dobrovoľníci z obce - od roku 2007 v parku a pri úprave miesta dopadu meteoritu odrobili 6-tisíc hodín,“ konštatuje divadelník.

Za svoju činnosť a úspešné projekty bol Meteorit viackrát nominovaný na cenu Nadácie Orange – v roku 2011 sa ocitol medzi štvoricou najlepších, tento rok nomináciu premenil na 2. miesto v kategórii komunitného rozvoja. „S cenou sme si zároveň odniesli 5-tisíc eur. Ešte nevieme, na čo ich využijeme – rozhodujeme sa medzi podporou našich divadelných aktivít, zveľadením nášho parku a opravou historického bazéna v ňom,“ dodal Milan Bališ.

Snímka z generálky hry Oklamaný manžel.

Živý betlehem v podaní Meteoritu.

Nacvičovanie programu Jánske ohne. V pozadí šopa, v ktorej súbor skúša.

Na Jánskych ohňoch nechýbal ani vodník.

Jánske ohne.

Jánske ohne.

Stavanie mája. FOTKY: ARCHÍV M.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Nitra

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  2. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  3. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  4. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  5. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  7. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  8. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 98 625
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 21 127
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 10 833
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 462
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 6 076
  6. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 5 268
  7. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 4 845
  8. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 4 817
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Nitra, Zlaté Moravce a Šaľa - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Nitra

Jakubko

Nemusíte byť zdravotným klaunom, aby ste niekomu urobili krajší deň.


Nitra vyhrala v Žiline 6:2 a semifinálovú sériu vedie 3:1 na zápasy. Sebastián Čederle (vľavo) je s ôsmimi gólmi v desiatich zápasoch najlepším strelcom play-off, Martin Vitaloš (vpravo) prísne zastavuje súperov v obrannom pásme.

Výkon majstra mal majstrovské črty.


3
Riaditeľka Agentúry štátnom podporovaného nájomného bývania Eva Lisová.

Záujemcovia sa už môžu hlásiť cez web.


3

Nehoda sa stala skoro ráno.


3

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu