NITRA. Štyria muži, ktorí si z bývalej Investičnej a rozvojovej banky v Nitre zobrali úvery a nesplácali ich, sa už trestu báť nemusia. Hoci ich Krajský súd v Nitre vlani opakovane uznal vinnými, Najvyšší súd ich stíhanie zastavil. Zdôvodnil to tým, že trestné činy sú už premlčané.
Kauza siaha do 90. rokov, keď sa u nás po páde režimu ešte len rozbiehalo súkromné podnikanie. Uzavretá nie je ani po takmer štvrťstoročí.
Úverové podvody mali banke spôsobiť škodu za takmer 13 miliónov eur. Obžalovaných bolo pôvodne až dvadsať, podnikatelia aj bankári.
Prvý rozsudok vyniesol súd v roku 2006, pracovníkov banky vtedy oslobodil. Najvyšší súd ich nevinu spochybnil a rozsudky zrušil.
Stíhanie je zastavené
Krajský súd vyniesol nové rozsudky vlani. Bývalý riaditeľ banky Ján M. a jeho námestník Milan Š. dostali dvojročné podmienečné testy odňatia slobody za porušovanie povinnosti pri správe cudzieho majetku.
Podnikateľov odsúdili za podvod, ich tresty sa pohybujú do výšky deväť rokov nepodmienečne. V porovnaní s prvým rozsudkom z roku 2006 sú nižšie, pretože od spáchania skutku uplynulo už vyše dvadsať rokov.
Všetci obžalovaní trvajú na svojej nevine, spis je opäť na Najvyššom súde. Ten zatiaľ rozhodol o štyroch osobách, ktoré z banky čerpali úvery - o Eduardovi P., Jurajovi A., Ľubomírovi V. a Richardovi M.
„Na neverejnom zasadnutí Najvyšší súd prekvalifikoval ich skutky z trestného činu podvodu na pomoc k trestnému činu porušovania povinností pri správe cudzieho majetku,“ povedal Stanislav Libant, sudca nitrianskeho krajského súdu.
Mužom by podľa novej kvalifikácie hrozilo maximálne päť rokov odňatia slobody, čomu zodpovedá aj päťročná premlčacia doba. „Tá bola prekročená, preto Najvyšší súd trestné stíhanie zastavil,“ dodal Libant.
V prípade dvoch bankových referentov bolo trestné stíhanie premlčané ešte pred začatím nového procesu. Jeden obžalovaný medzitým zomrel.
Malá privatizácia
Na najvyšší trest bol v kauze odsúdený Ján R. zo Sládkovičova, kedysi známy chovateľ pštrosov a arabských plnokrvníkov, ktorý si medzitým zmenil meno.
Pôvodne ho odsúdili na 11 rokov, vlani dostal deväť rokov. Podľa rozsudku, ktorý ešte nie je právoplatný, spôsobil banke škodu vo výške 5,4 milióna eur.
Vtedajšia Investičná a úverová banka poskytla väčšinu nikdy nesplatených úverov ešte začiatkom deväťdesiatych rokov na investície v rámci tzv. malej privatizácie. Podnikatelia ručili nehnuteľnosťami, ktoré boli podľa znalca značne nadhodnotené.
V prvom rozsudku z roku 2006 krajský súd konštatoval, že sa nenašiel ani jeden dôkaz, ktorý by potvrdzoval vinu bankárov. S klientmi vraj nemali iné ako štandardné vzťahy a neporušili ani zákon či interné predpisy banky.
Najvyšší súd mal však iný názor. V jeho uznesení sa píše: „Konanie skupiny obžalovaných pracovníkov IRB nie je možné považovať len za obchodne neúspešnú profesionálnu činnosť bez trestnoprávnej relevancie. Úvery poskytovali okamžite, bez preskúmania bonity klienta, bez splnenia podmienok určených internými predpismi banky.“
Podivné praktiky
Napríklad kuriózne je, že vnútrobankový návrh na poskytnutie úveru bol spracovaný ešte skôr, ako podal klient žiadosť o úver. Niektoré zmluvy boli zase podpísané v deň podania žiadosti.
Medzi dôkazmi je údajne aj prevodný príkaz riaditeľa pobočky, ktorým boli peniaze prevedené na účet obžalovaného ešte pred podpísaním úverovej zmluvy.
Úverová referentka na súde vypovedala, že žiadateľov o úver neskúmala: „Klient predložil faktúru, my sme ju akceptovali. Nemala som dôvod pochybovať o správnosti údajov.“
Najväčší prípad
Senát krajského súdu musel pri rozhodovaní o kauze preštudovať takmer trinásťtisíc strán.
„Tento prípad je asi najväčší z tých, ktoré boli na Krajskom súde v Nitre pojednávané. A to z pohľadu počtu obžalovaných, výšky spôsobenej škody a predovšetkým skutkovo. Ide o jeden z najväčších objasnených prípadov, ktorý do určitej miery zaznamenáva podrytie bankového systému konkrétnej banky,“ povedal vlani po vynesení rozsudku predseda senátu Stanislav Libant.
Prípad je výnimočný aj tým, že od spáchania skutkov prešlo už takmer štvrťstoročie a ešte nie je uzvretý.