Streda, 23. august, 2017 | Meniny má Filip
Pridajte si svoje mesto

Nová i staronová tvár vo vedení FC Nitra. Valenta sa vracia

Piatkový podvečer priniesol zmeny vo futbalovom klube FC Nitra, a. s. Namiesto Ondrušku a Petrániho budú v predstavenstve Marián Valenta a Miroslav Moravský.

Štefan Štefek (vľavo) a Miroslav Moravský, nový člen predstavenstva.(Zdroj: Martin Kilian)

Valné zhromaždenie akciovej spoločnosti FC Nitra sa uskutočnilo v piatok v zasadačke Mestského úradu v Nitre. Prítomných privítal viceprimátor Štefan Štefek. Akcie vlastní 90 osôb, v miestnosti sme narátali iba 21 ľudí, napriek tomu valná hromada bola uznášaniaschopná, pretože prítomní boli akcionári s podielom 84,5 percenta hlasov, pričom viacerých z nich zastupovala poverená osoba na základe splnomocnenia. Chýbali napríklad Marián Valenta, Jiří Magyar, Norbert Bödör či Ivan Ondruška.

Na programe zasadnutia bolo 11 bodov, predsedala mu advokátka Jana Berecová Titková. Jednohlasne boli schválené úpravy stanov. Jedna z nich má pomôcť urýchleniu vstupu investora do klubu, lebo do piatku platné stanovy tento proces spomaľovali.

Zmeny v predstavenstve

Na valnom zhromaždení vstúpilo do účinnosti oznámenie Ivana Ondrušku, ktorý sa koncom júla písomne vzdal svojej funkcie v predstavenstve. Ďalší člen rovnakú skutočnosť oznámil priamo v rokovacej sále. „Vzdávam sa funkcie člena predstavenstva,“ povedal zreteľne generálny manažér Jozef Petráni, ktorý bol spolu s Ondruškom členom predstavenstva od januára 2013.

Zvolení boli noví dvaja členovia predstavenstva, ktorí tak doplnili viceprimátora Štefana Štefeka v tejto funkcii. Stali sa nimi Marián Valenta z Paty, v minulosti člen predstavenstva a stále jeden z väčšinových akcionárov, a Miroslav Moravský z Bratislavy. Ten zastupuje budúceho akcionára (či investora), s ktorým vedenie mesta rokuje. „Bolo želaním investora, aby pán Moravský už teraz pôsobil v orgánoch FC Nitra, a. s.,“ uviedla predsedajúca.
Dozorná rada bola rozšírená z troch na piatich členov o dvoch zástupcov z radov sponzorov klubu. Stali sa nimi Pavol Šlosár (z firmy PP Invest) a Jozef Kertész (Campri).

Horúcou témou výpožičky

Zaujímavo vyznelo schválenie účtovnej závierky FC Nitra, a. s., za roky 2012 a 2013. Za rok 2012 vykázala spoločnosť stratu 775-tisíc eur, za rok 2013 už menšiu stratu, 630-tisíc eur. „Spoločnosť vykazuje záporné vlastné imanie, celkové záväzky spoločnosti sú vyššie ako celkové aktíva,“ skonštatovala Jana Berecová Titková. „Strata vznikla na základe finančných výpožičiek od bývalých akcionárov, prevzali sme ich z minulých rokov. Tieto sú stále predmetom diskusie, musíme sa s nimi vysporiadať,“ podotkol Š. Štefek.

Viceprimátor poďakoval Jozefovi Petránimu, jeho najbližšiemu spolupracovníkovi, za vykonanú prácu v období od ostatnej valnej hromady. Doplnil, že Petráni bude pokračovať v klube ako generálny manažér.

Štefek sa vyjadril aj na tému rekonštrukcie štadióna. „Čaká sa, ktorá firma bude víťazom tendra na pôde SFZ. Tam sa proces zastavil, pretože jeden účastník konania túto súťaž napadol. Vláda odsúhlasila na rekonštrukciu štadióne v Nitre 2,6 milióna eur, mesto zatiaľ schválilo 100-tisíc na projektovú dokumentáciu. Mesto by malo dať 1,6 milióna eur, zatiaľ je schválených iba 200-tisíc. V tomto roku sa určite stavať nebude, takže netreba riešiť tohtoročný rozpočet mesta. Verím, že nové zastupiteľstvo po novembrových komunálnych voľbách bude mať pre tento zámer pochopenie,“ uviedol Štefek.


Marián Valenta na piatkovom zasadnutí prítomný nebol. FOTO: (KI)

Rokujú od februára

Aktuálne zmeny v klube vníma Štefek k lepšiemu. V klube cíti lepšiu atmosféru a lokálpatriotizmus. „Rokovali sme so sponzormi, malými aj veľkými. Snažíme sa takisto získať maximum peňazí z každého prestupu a hosťovania, aj to je cesta, ako finančne pomôcť klubu. Od februára rokujeme s novým investorom. Rokovania nie sú ľahké, hľadíme pri nich na dobro klubu,“ dodal Štefek.

Jedného z prítomných v diskusii zaujímalo predstavenie nového potenciálneho investora. Slovo teda dostal jeho zástupca Miroslav Moravský, no bol stručný. „Zastupujem zahraničnú spoločnosť, ktorá má eminentný záujem vstúpiť do FC Nitra, chce pomôcť k návratu do prvej ligy a podieľať sa na prestavbe štadióna. To je všetko, čo zatiaľ môžem povedať. Viac budeme informovať až na tlačovej konferencii, keď príde k podpisu zmluvy,“ povedal Moravský.

Petráni: Klubové peniaze sme nemíňali

Ako posledný si zobral slovo Jozef Petráni, hovoril za seba aj v mene Ivana Ondrušku. „Chcem poďakovať zamestnancom a tým, ktorí stáli pri predstavenstve klubu. V januári 2013 bolo jediným riešením, ako zachrániť klub pred likvidáciou, aby sme sa my dvaja stali členmi predstavenstva. My sme sa do tých funkcií nepýtali. Nie sme však držiteľmi akcií, a tak prišiel čas na zmenu. Za našu chybu považujem to, že možno sa mohlo minúť ešte o niečo viac peňazí, možno kúpiť jedného hráča navyše, či ísť na sústredenie, ale mohlo to pomôcť k udržaniu sa v prvej lige. Chýbal jeden bod. Klubové peniaze sme nemíňali, správali sme sa zodpovedne. Ja fandím snahe, aby sa podpísala zmluva s investorom, aby sa Nitra vrátila do prvej ligy. Ak budú noví členovia predstavenstva so mnou počítať, ja sa nechystám z klubu odísť,“ zakončil Petráni.

Fotogaléria z valného zhromaždenia
Šport

 


  1. Odišla legenda šalianskej hádzanej 521
  2. Fín používa v Nitre aj slovenčinu, Konečnú by potešil desiaty titul 438
  3. Zbehy s úlovkom z Bábu 389
  4. Na veľtrhu predviedli unikátne ovce aj vyše tonových býkov 359
  5. Ministerstvu došla trpezlivosť. Galante hrozí, že bude musieť vrátiť 4 milióny Foto 356
  6. Šoporňa je po dvoch kolách stopercentná 223
  7. Fotogaléria: Neded - Vydrany 3:0 Foto 192
  8. Bohom zabudnutí ľudia ožívajú v Dejinách našej krčmy 164
  9. Dnes štartuje Vyšehradský pohár 140
  10. Gól jesene č. 2: Lukáš Klučár našiel horný roh brány (+VIDEO) 118

Najčítanejšie správy

Nitra

Odišla legenda šalianskej hádzanej

Dlhoročný manažér klubu Ladislav Kovács už nie je medzi nami.

Fín používa v Nitre aj slovenčinu, Konečnú by potešil desiaty titul

Družstvo Volley Project UKF Nitra sa od začiatku augusta pripravuje na novú sezónu. Vyššie ambície potvrdzuje aj príchod prvých posíl. A ďalšie sú na ceste.

Zbehy s úlovkom z Bábu

V. LIGA STRED: V. Zálužie a Lapáš získali prvé body. Výčapy-Opatovce rozhodli zápas s Nevidzanmi v závere z penalty.

Na veľtrhu predviedli unikátne ovce aj vyše tonových býkov

Do Nitry priviezli zvieratá, ktoré ešte na Slovensku nikdy predtým neboli.

Ministerstvu došla trpezlivosť. Galante hrozí, že bude musieť vrátiť 4 milióny

Ministerstvo hospodárstva žiada od mesta termín otvorenia termálneho kúpaliska Galandia.

Blízke regióny

Zrušený závod Coca-Cola bude mať nového majiteľa + foto

Závod Coca-Cola v Lúke nad Váhom skončil s výrobou ešte v máji 2016. Odvtedy sa spoločnosť snaží rozľahlý areál predať. Podľa ich vyjadrení sú krátko pred podpisom zmluvy.

Obyvatelia nesúhlasia s ďalším zahusťovaním sídliska Družba

Stavebný úrad vydal územné rozhodnutie pre štvorpodlažnú budovu fitness telocvične, približne 140 obyvateľov okolitých bytových domov podalo proti tomu odvolanie.

Pýši sa hodnotením najlepšia pôrodnica v Nitrianskom kraji

Komárňanská pôrodnica je najlepšou v kraji a treťou najlepšou na Slovensku.

Vandalov sa obávajú, radnica sa spolieha aj na domácich +foto

Radnica dokončila rozsiahlu humanizáciu sídliska Zátvor. Dva vnútrobloky dostali úplne novú podobu. Zmeny vyšli na viac ako 320-tisíc eur. Ešte tento rok sa obnovy dočkajú aj ľudia z neďalekej Veternej ulice.

Muž spadol zo štvorkolky, letel preňho vrtuľník

Muž si pri páde zranil hlavu a driekovú časť chrbtice. Leteckí záchranári ho transportovali do bratislavskej nemocnice.

Všetky správy

Mnohí členovia SNS chcú odísť z vlády, povedal Danko. Fico chystal tlačovku, neprišiel

Premiér Robert Fico sa so svojim vyhlásením pred kamery nepostavil.

Gašpar prikrýval Kočnerovho vyšetrovateľa

Policajný prezident tvrdil, že požiadal prokurátora o správu, aby mohol proti vyšetrovateľovi zakročiť. Prokuratúra takú žiadosť nedostala.

Ramsaymu premiéra vyšla, slovenskí hokejisti zdolali v príprave Česko

Víťazstvo je dobré, ale vieme, že musíme hrať lepšie, priznal nový kouč Slovákov.

O 13. a 14. plate už nahlas hovorí aj Smer. Kto, kedy a ako ho dostane

Koaličné strany sa zrejme dohodnú na úľavách pre firmy, ktoré vyplácajú ľuďom trináste a štrnáste platy.

Bývalý populista Fico nás zradil, znie z Poľska aj Maďarska

Fico o budúcnosti v jadre EÚ hovoril už na jar, médiá v okolitých krajinách si to nevšimli.

Kam vyraziť