VÚC musela dodávateľovi doplácať. V súťaži vyhral s najnižšou cenou.
GALANTA. Prístavba vlastivedného múzea v Galante je už skolaudovaná, v súčasnosti sa dokončujú drobnosti.
Práce naviac financoval kraj
Rekonštrukcia múzea, ktoré patrí pod trnavskú župu, začala ešte vlani v apríli. Rekonštrukčné práce sa oneskorili aj preto, že Riadiaci orgán pre Regionálny operačný program kontroloval verejné obstarávania. Projekt bol totiž rozdelený na tri časti: stavba, nábytok a počítače.
Na každý projekt musela byť vypísaná samostatná súťaž a celkovo vychádzal na 1,5 milióna eur. Vyplatili ho z eurofondov, finančne sa na ňom podieľal aj štát a župa.
Súťaž na stavebnú časť vyhrala rakúska firma, ktorá realizáciu prác projektovaných na zhruba milión eur ponúkla v súťaži za 600-tisíc eur. Po čase sa ukázalo, že tieto financie nepostačujú, kraj preto s dodávateľom podpísal zmluvu na ďalšie práce vo výške 120-tisíc eur.
Práce nekomplikovala len nízka vysúťažená cena, ale aj projekt, ktorý nesedel s položkami rozpočtu. Architektonická štúdia totiž vznikla ešte v decembri 2007. Vypracoval ju Pavel Nagy a zodpovedným projektantom bol Ján Špánik. Kraj ju však odovzdal ministerstvu v pôvodnom znení teda z roku 2007.
Podľa štúdie malo byť nádvorie zastrešené, aby sa v ňom mohlo aj v prípade nepriaznivého počasia konať podujatie. Pre nedostatok peňazí bol tento prvok z projektu vynechaný a nádvorie ostáva otvorené.
Knižnica s počítačmi aj garáž
Hlavnému dodávateľovi pomáhalo 18 subdodávateľov. Začali s výrubmi stromov, asanáciou bývalých dielní a kotolne. Na ich mieste sa postavilo nové krídlo. Zrekonštruovali aj staré priestory, kde vymenili pôvodný systém vykurovania a kanalizáciu, ktoré už boli v havarijnom stave.
V novej časti vznikli veľké výstavné priestory, miestnosť pre semináre, dielne s vybavením, kancelárie pre odborných pracovníkov, knižnica so 6 počítačmi, pribudla aj garáž. Nová časť má dokonca o jedno podlažie viac ako pôvodná, ktorá má iba dve.
„Všetko sa robilo za prevádzky, hovorili sme s mestom o náhradných priestoroch, ale v Galante také, kde by sme sa zmestili, nie sú,“ hovorí riaditeľ Jozef Keppert.
Projekt ráta aj s ďalšími zamestnancami. Dvaja noví, na múzejnú pedagogiku a na styk s verejnosťou, nastupujú už od septembra. Ďalší by mali pracovať v informačno-cestovnej kancelárii, ktorá je v ľavej spodnej časti budovy.
Jej presnú formu fungovania plánuje Keppert rozdebatovať s primátorom, ktorý vzíde z nových komunálnych volieb. „Cestovný ruch u nás veľmi pokrivkáva, funkcia referenta cestovného ruchu, ktorá bola zrušená v rámci úsporných opatrení, v meste chýba.“
Zbierkové predmety
Vlastivedné múzeum v Galante vzniklo v roku 1969. Pôvodným sídlom múzea bol neogotický kaštieľ v Galante. V roku 1990 ho z neho presťahovali do budovy bývalej banky na Hlavnej ulici. Podľa slov Jozefa Kepperta budovou dostali v zlom technickom stave, preto ju museli priebežne „dávať do poriadku“.
Problémom bola aj obmedzenosť výstavných priestorov. Zbierkové predmety, ktorých je vyše 20-tisíc, museli byť uložené vo dvoch skladoch. Okrem týchto exponátov spravuje múzeum aj dva vodné kolové mlyny, dom ľudového bývania v Matúškove a expozície mimo múzea.