Streda, 27. január, 2021 | Meniny má BohušKrížovkyKrížovky

Vo štvrtok štartuje Svetový pohár v hokejbale, Rytieri majú sen o finále

Mesto Nitra bude od štvrtka do nedele dejiskom významnej športovej udalosti. Pätnásť tímov z 8 krajín príde bojovať o Svetový pohár v hokejbale.

Svetový pohár v hokejbale je vrcholom roka pre nitrianskych hokejbalistov. Vľavo Jozef Stümpel, prezident SHbÚ, vpravo manažér Rytierov Stano Petrík.Svetový pohár v hokejbale je vrcholom roka pre nitrianskych hokejbalistov. Vľavo Jozef Stümpel, prezident SHbÚ, vpravo manažér Rytierov Stano Petrík. (Zdroj: Dušan Tarko)

Príhovory pred prvým hvizdom

Vážení športoví priaznivci,
som rád, že v našom meste ponúkneme priaznivcom športu i verejnosti ďalšie zaujímavé športové podujatie, ktorým bude Svetový pohár v hokejbale. Nitra bude hostiť špičkové mužstvá z Kanady, Česka, Fínska a Švajčiarska, ktoré určite predvedú náročným nitrianskym fanúšikom svoje hokejbalové umenie.
Hokejový štadión na Škultétyho ulici som si pred šampionátom prezrel s prezidentom Slovenskej hokejbalovej únie Jozefom Stümpelom, správcom hokejovej haly na Klokočine Štefanom Klačkom a vedúcim mužstva Nitrianskych rytierov Petrom Radeckým a spoločne sme vyjadrili presvedčenie, že toto nové, moderné športovisko, ktoré bolo verejnosti i športovcom sprístupnené v roku 2013, bude dôstojným miestom na súboje hokejbalovej svetovej elity.
Ja osobne budem držať palce Nitrianskym rytierom, ktorí sú štvornásobnými majstrami Slovenska a uspeli aj v rámci Česko-slovenského pohára. Verím, že sa nestratia ani v konkurencii popredných zahraničných družstiev, podobe ako to bolo aj na minuloročnom Svetovom pohári v Pardubiciach, kde skončili pred bránami finále - na treťom mieste.
Lákadlom na navštívenie podujatia by mala byť aj skutočnosť, že Nitrianski rytieri patria v domácom prostredí medzi top favoritov na finále a na titul. V rámci predĺženého víkendu bude pre vás okrem športových zážitkov pripravený aj bohatý sprievodný program s možnosťou občerstvenia.
Zároveň by som chcel v Nitre srdečne privítať aj hráčov zo zahraničných mužstiev. Budem rád, ak sa vám bude v našom krásnom meste páčiť a prežijete tu nezabudnuteľné zážitky. Najkrajší výhľad na mesto budete mať z Nitrianskeho hradu, v rámci vášho voľného času sa tiež oplatí vidieť množstvo sakrálnych a kultúrnych pamiatok.
JOZEF DVONČ, primátor Nitry

Skvelá udalosť pre Nitru, domov výborného hokejbalu
Rodina národov ISBHF je hrdá na to, že prichádza do Nitry. Hráči, ktorí prichádzajú z celého sveta do vášho nádherného mesta, vedia, že uvidia skvelú kultúru a históriu. Ale dôležitejšia je fanúšikovská základňa, ktorá má hlboké znalosti o tomto športe. Práve toto je dôležitá súčasť úspechu nášho podujatia.
Povesť tímu Nitry na celom svete a skvelých hráčov, ktorí pochádzajú z tohto mesta v histórii nášho športu, je neodškriepiteľná. Všetci hokejbaloví hráči sú hrdí na to, že prídu o pár dní do mesta na skvelý turnaj práve z týchto dôvodov.
Budete hostiť hráčov zo severnej Ameriky a Európy, najlepšie z najlepších klubových tímov zo Slovenska, Česka, Kanady, Švajčiarska, Fínska, Rakúska, Veľkej Británie a nášho nového vášnivého člena rodiny - Poľska. Je úžasné, že títo hráči získajú nezabudnuteľné skúsenosti, ktoré s nimi zostanú po zvyšok ich životov, keď sa budú pokúšať stať sa šampiónmi Svetového pohára.
Za obyvateľov Nitry vyjadrujem nádej, že mesto so svojimi reštauráciami, turistickými atrakciami a krčmičkami privíta 300-400 hráčov a trénerov spolu s rodinnými príslušníkmi, ktorí si budú užívať tunajšie jedlo a kultúru. Nádejame sa, že Nitrania budú obdivovať skvelý hokejbal, ktorý predvedie týchto 15 klubových tímov a vychutnajú si toto podujatie. Dúfame, že ich uvidíme povzbudzovať v aréne. A tiež dúfame, že vedúci predstavitelia a občania vášho skvelého mesta si tiež užijú túto udalosť, aby tak jedného dňa v budúcnosti mohla rodina ISBHF prísť navštíviť opäť vaše mesto kvôli ďalšej skvelej udalosti v Nitre.
Všetkým vám želám nádherné podujatie a teším sa na to, kto bude ďalším svetovým klubovým majstrom ISBHF 2014 na tomto podujatí.
GEORGE GORTSOS, prezident ISBHF


V hokejovej hale na Klokočine stihli Rytieri zohrať dva prípravné zápasy s Novými Zámkmi. FOTO: DUŠAN TARKO

Rytieri majú sen o finále

Štvornásobný majster Slovenska vstupuje do ďalšej sezóny pod vedením dvojice rovnocenných trénerov - Richarda Mráza a Viliama Somolányiho.

Mráz: Nálada je vynikajúca, na šampionát sa tešíme

Ako ste spokojný s prípravou, aká je v tíme nálada?
- Všetko prebieha podľa plánov. Po začiatku, keď sme sa sústredili na behy a objemy, sme sa presunuli na hraciu plochu. Odohrali sme prípravné zápasy, pričom v minulom týždni sme sa presunuli do hokejovej haly na Klokočine, aby sme si na ihrisko zvykli. Vždy v utorok máme na tréningoch maximálnu záťaž, vo štvrtok a piatok sa venujeme herným systémom, nácvikom kombinácií a podobným veciam. Nálada v kabíne je vynikajúca, všetci sa na šampionát tešíme.

Už dlhšie je známe zloženie skupín turnaja. Ako vnímate aktuálne rozdelenie?
- Myslím si, že na šampionáte slabý súper nebude. Aj keď niektoré tímy sú pre nás neznámou, každý tím, ktorý príde, bude mať určite svoju silu. Každý sa chce v pohári dostať čo najďalej a aj tímy, ktoré nebudú vyslovenými favoritmi, určite poriadne znepríjemnia hru súperom, od ktorých sa očakáva vyšší štandard. Navyše, mužstvá sa z roka na rok posúvajú ďalej, naberajú skúsenosti zo zápasov so silnými súpermi. Vo všeobecnosti si myslím, že to bude veľmi kvalitný turnaj a každé jedno mužstvo bude vynikajúco pripravené, niektoré trénujú troj- alebo štvorfázovo.

Štandardne sa bude hrať 2x15 minút. Viackrát ste sa vyjadrili, že Rytierom by možno viac vyhovovala dlhší hrací čas, že vám v minulosti tento systém nie celkom vyhovoval.
- Je to v hlavách samotných hráčov. Striedania musia byť na ihrisku omnoho kratšie. Musí sa to točiť ako v iných zápasoch, ibaže rýchlejšie. Hrávame na štyri päťky, ktoré máme veľmi vyrovnané. Naša sila je aj v tom, že chalani sú veľmi dobre kondične pripravení a v tretích tretinách súperov väčšinou prehrávame. Podobne to bolo v poslednom finále so Skalicou. S týmto sa však budeme musieť vyrovnať. Turnaj je u nás doma a veľmi by sme chceli na tomto medzinárodnom fóre ísť až do finále. Urobíme pre to všetko, aby sme šampionát zvládli čo najlepšie. Zároveň by som veľmi rád pozval všetkých športových fanúšikov, aby prišli a podporili Nitrianskych rytierov, pretože podujatie takéhoto významu na Slovensku ešte nebolo a určite dlho ani nebude.

Somolányi: Kľúčová bude koncentrácia

Dôležité bude, koľko dokážu chalani obetovať pre mužstvo, povedal jeden z dvojice trénerov nitrianskych hokejbalistov Viliam Somolányi.

V rámci prípravy na blížiacu sa sezónu, ale hlavne na Svetový pohár, odohrali Rytieri dva prípravné zápasy s Novými Zámkami, ktoré by sa v blížiacej sa extraligovej sezóne mali predstaviť aj v najvyššej súťaži. „Aj keď sme oba zápasy hrali po prestávke, stále ukazujú tie isté nedostatky. Tie najväčšie máme v koncentrovanosti. Ak si to chalani dajú dohromady v hlavách, nemáme problém poraziť akéhokoľvek súpera. U nás vie každý chalan behať, každý vie hrať hokejbal. Treba však zladiť orchester, aby nezneli falošné tóny,“ povedal jeden z dvojice hokejbalových trénerov Nitry Viliam Somolányi.

Potom prešiel aj na aktuálnu tému svetového šampionátu. Asi najväčším problémom, s ktorým sa Rytieri budú musieť vyrovnať, bude skutočnosť, že jednotlivé zápasy na podujatí sa hrajú iba 2x15 minút. S týmto mali zverenci trénerov Mráza a Somolányiho problémy aj v minulých rokoch. „Tu bude dôležité, koľko budú vedieť chalani obetovať pre mužstvo. Keď budú iba hľadieť na to, koľko boli na ihrisku a či tam bol kolega dlhšie, vtedy to má kontraproduktívne účinky. K tomu všetkému ale ešte bude potrebné aj šťastie a ako bude tím zdravotne v poriadku. Mať to urovnané v hlavách, zdravie a športové šťastie sú tri atribúty, ktoré musia byť, aby sme pohár dokázali vyhrať,“ pokračoval Somolányi.

Je čas bilancovať letné obdobie. „S touto prípravou síce som spokojný, ale mohla byť ešte lepšia. Na druhej strane, brali sme do úvahy, kedy sme skončili minulú sezónu a ako dlho bude trvať tá nadchádzajúca. Plus nejaké tie reprezentačné povinnosti chalanov. Hráči nie sú stroje a aj keď máme dobré podmienky, telo sa oklamať nedá,“ naznačil určité limity svojich zverencov Somolányi. „Chalani sú mladí. Únava sa tak skôr prejavuje po psychickej stránke. Preto sme nemali prípravu ako iné tímy, ktoré išli do neuveriteľných kilometrov a podobne. Nechali sme to na nich, navyše väčšina hráčov hrala rôzne turnaje a udržiavali sa vo forme. Nemali teda až takú veľkú prestávku, a preto stačí už iba naštartovať,“ uzavrel.

Multifunkčný Stano

Stano Petrík by mal byť jednotkou v bráne Rytierov na Svetovom pohári.

So svojou športovou rolou však musí skĺbiť aj tú manažérsku, a tá je pri organizovaní podujatia medzinárodného významu o to komplikovanejšia.

Organizácia Svetového pohára leží hlavne na jeho pleciach. Manažér Nitrianskych rytierov, ale zároveň brankárska jednotka, Stano Petrík má v súčasnosti práce vyše hlavy, pretože celá agenda okolo vrcholu hokejbalovej sezóny v Nitre je jeho starosť. „Zatiaľ sa nevyskytli žiadne vážnejšie problémy, ktoré by sa s trochou snahy nedali vyriešiť. Všetko prebieha hladko, ako má a dolaďujeme záverečné veci, aby bolo všetko v poriadku,“ povedal Stano Petrík na margo príprav šampionátu.

Jeho úloha je pritom o to ťažšia, že okrem organizovania príprav sa po zranení opäť vrátil do rytierskej brány a počas turnaja by mal byť brankárskou jednotkou. Skĺbiť šport s administratívou však nie je vôbec jednoduché. „Predsa nie je to ako organizovať nejaký malý domáci turnaj. Svetový pohár je podujatie najvyššej úrovne a všetko tomu musí zodpovedať. Bude tu pätnásť mužstiev z celého sveta,“ povedal Petrík. „Určite to však nebudem všetko riešiť sám a niekto mi s tým bude musieť pomôcť. Nie je možné sa sústrediť na športový výkon aj na organizačné veci v takomto meradle,“ vysvetlil najlepší hokejbalista sveta za rok 2013.

Petrík už pritom skúsenosti s dvojrolou brankár/manažér má z predchádzajúceho obdobia pôsobenia v tíme Rytierov a z čias spred zranenia kolena. „Keď som mal pauzu pre koleno, mal som na tieto veci viac času. Pokiaľ ide o súťaž, prípadne nejaké menej významné podujatia, manažovanie a chytanie sa dá celkom pohodlne skĺbiť. Nadchádzajúci šampionát je však už niečo iné a ja verím, že nič vážnejšie sa počas turnaja nevyskytne. Myslím si, že sme na všetko veľmi dobre prichystaní,“ uzavrel Stano Petrík, manažér aj brankár Rytierov.

Príde aj Kuly

Slávnostné otvorenie podujatia sa uskutoční vo štvrtok 28. 8. o 18.00 h, čiže pred druhým zápasom Rytierov. Zaspievať príde spevák Kuly s kolegami z kapely Desmod, prítomní diváci uvidia aj bubnovú šou Tambores. Svetový pohár slávnostne otvoria primátor Nitry Jozef Dvonč a viceprezident ISBHF Roman Török.

Káder HbK Nitrianski rytieri

Brankári: 33 Stanislav Petrík, 29 Tomáš Dubnický.
Obrancovia: 4 Filip Titka, 10 Marián Maxin, 41 Ivan Káčer, 44 Patrik Martiška, 48 Martin Tary, 56 Roland Javorčík, 72 Roman Bujdák, 77 Anton Balaška.
Útočníci: 3 Rastislav Mach, 13 Tomáš Čičo, 15 Róbert Kašša, 18 Branislav Thron, 21 Milan Ladiver, 23 Milan Beniač, 24 Richard Mráz ml., 47 Michal Ecker, 81 Michal Hrivnák, 82 Ján König, 83 Marián Kučerka, 90 Miloslav Cebo, 91 Filip Cajchan, 94 Marek Ščasný.
Tréneri Viliam Somolányi a Richard Mráz st., vedúci mužstva Peter Radecký.

Z histórie Svetového pohára

Tím HbK Nitrianski rytieri sa doteraz zúčastnil trikrát na Svetovom pohári. Dvakrát získal bronz, raz bol štvrtý.
Plzeň 2011 (8 účastníkov: 1. Oberwil, 2. Belpa, 3. Plzeň, 4. Nitra, atď.
Villach 2012 (12 účastníkov): 1. Oberwil, 2. HC Kert Park Praha, 3. Nitra, 4. Ružinov, atď.
Pardubice 2013 (11 účastníkov): 1. Vlašim, 2. Oberwil, 3. Nitra, 4. Skalica, atď.

Program Svetového pohára 2014

Slávnostné otvorenie: 28. 8. o 18.00.
SKUPINA A: 28. 8. o 8.00 h Vlašim - Voodoo, 12.00 Pruské - Poropojat, 16.00 Oswiencim - Vlašim, 19.30 Voodoo - Pruské, 20.30 Poropojat - Oswiencim, 29. 8. o 11.30 h Poropojat - Vlašim, 12.30 Pruské - Oswiencim, 17.30 Voodoo - Poropojat, 18.30 Vlašim - Pruské, 21.30 Oswiencim - Voodoo.
SKUPINA B: 28. 8. o 9.00 h Kladno - Oberwil, 11.00 Skalica - Vrútky, 14.00 Poggersdorf - Kladno, 17.00 Oberwil - Skalica, 21.30 Vrútky - Poggersdorf, 29. 8. o 7.30 h Kladno - Vrútky, 8.30 Poggersdorf - Oberwil, 13.30 Poggersdorf - Skalica, 14.30 Oberwil - Vrútky, 20.30 Skalica - Kladno.
SKUPINA C: 28. 8. o 10.00 h Pardubice - Belpa, 13.00 Nitra - Pelikassit, 15.00 London - Pardubice, 18.30 Belpa - Nitra, 22.30 Pelikassit - London, 29. 8. o 9.30 h London - Belpa, 10.30 Pelikassit - Pardubice, 15.30 Nitra - London, 16.30 Belpa - Pelikassit, 19.30 Pardubice - Nitra.
VYRAĎOVACIE BOJE
Sobota 30. 8.: 8.00, 9.00, 10.00, 11.00, 12.00, 13.00 a 14.00 baráž o štvrťfinále, 15.30 zápas skupiny o 13.-15. miesto, 16.30, 17.30, 18.30 a 19.30 štvrťfinále, 20.30 a 21.30 zápasy skupiny o 9.-12. miesto.
Nedeľa 31. 8.: 8.00 zápas skupiny o 13.-15. miesto, 9.00 o 5.-8. miesto (porazení z 2. a 3. štvrťfinále), 10.00 o 5.-8. miesto (porazení z 1. a 4. štvrťfinále), 11.00 semifinále (víťazi 1. a 4. štvrťfinále), 12.00 semifinále (víťazi 2. a 3. štvrťfinále), 13.00 zápas skupiny o 13.-15. miesto, 14.00 o 11. miesto, 15.00 o 9. miesto, 16.00 o 7. miesto, 17.00 o 5. miesto, 18.00 o 3. miesto, 19.00 finále, 20.00 záverečný ceremoniál.


Hokejbalisti HbK Nitrianski rytieri, 4-násobní majstri SR, hostiteľ Svetového pohára. Stoja zľava R. Mráz st. (tréner), J. König, P. Martiška, T. Čičo, F. Titka, R. Javorčík, R. Bujdák, I. Káčer, R. Mach, M. Ecker, A. Balaška, M. Tary, V. Somolányi (tréner), dolu M. Hrivnák, M. Cebo, M. Maxin, S. Petrík, M. Ščasný, R. Kašša, B. Thron, M. Kučerka, L. Myjavec. FOTO: DUŠAN TARKO

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Inzercia - Tlačové správy

 1. INEKO: Základná škola v Svätom Jure je najlepšia na Slovensku
 2. Hygge ako životný štýl
 3. Za špičkovým produktom na podporu imunity sú talentovaní Slováci
 4. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste?
 5. Viete, ako správne umyť ovocie? Čistá voda stačiť nemusí
 6. Ako spoznať ekologickejšie potraviny? Radí odborník
 7. Ochrana prírody na Slovensku má nové ocenenie
 8. Absolventi Paneurópskej vysokej školy majú takmer najvyšší plat
 9. Pandemická kríza urobila obrovské PR online vzdelávaniu
 10. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji
 1. Garmin predstavuje Lily, svoje najmenšie inteligentné hodinky
 2. Babylon Berlín: Najdrahší nemecký seriál
 3. Potravinové intolerancie bude KRAJ riešiť aj tento rok
 4. Viete, ako správne umyť ovocie? Čistá voda stačiť nemusí
 5. Závod zamestnáva 500 ľudí. Tatravagónka v Trebišove má 50 rokov
 6. Spoločnosť BILLA v novom e-booku radí, ako sa stravovovať zdravo
 7. Počas koronakrízy vzrástli obavy z dopadov práceneschopnosti
 8. Za špičkovým produktom na podporu imunity sú talentovaní Slováci
 9. Ochrana prírody na Slovensku má nové ocenenie
 10. Ako spoznať ekologickejšie potraviny? Radí odborník
 1. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste? 20 750
 2. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente? 19 981
 3. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji 18 106
 4. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku 8 485
 5. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov 8 137
 6. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku 7 794
 7. Produkujeme viac odpadu, kompostujeme len tretinu 7 456
 8. Ohlúpli sme počas Covid roka? 7 288
 9. Ekologická móda? Slovenská firma dokazuje, že to ide 7 160
 10. Wellness trendy, rozhovory a rady pre lepšie zdravie 6 552
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Nitra, Galanta a Šaľa - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Nitra

Monika Matysová bola pravidelne členkou Jedenástky roka SFZ. Vpravo pózuje v drese rakúskeho St. Pöltenu.

Ženy znesú viac ako chlapi, hovorí nezničiteľná Monika Matysová.

18 h

Najlepšie výsledky zaznamenali v druhom kole, najhoršie v prvom.

26. jan

Ďalší diel online diskusie vysielame LIVE vo štvrtok o 11:00 hod na našom Facebooku.

25. jan
Klaudio Farmadín vedie Športový klub Farmex Nitra. Nedávno vybudovali nové ihrisko s umelým povrchom a šprintérsku rovinku.

Jeho zverenci majú stále šancu prebojovať sa na olympiádu do Tokia.

26. jan

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Po páchateľoch polícia intenzívne pátra.

21 h

Zvolen patrí medzi lepšie okresy.

18 h

Výhrady zástupcov dolných Kysúc boli oprávnené.

18 h

Naše obce a mestá sa testovania zhostili na jednotku, hoci na prípravu mali len pár dní.

26. jan

Už ste čítali?