NITRA. Už deviaty ročník Národnej výstavy hospodárskych zvierat sa uskutočnil ako sprievodné podujatie k poľnohospodárskej výstave Agrokomplex. Hospodárske zvieratá tu pred súťažami o titul šampiónov poriadne pripravovali. Dojnice museli strpieť česanie, pudrovanie aj fénovanie a až potom predstúpili pred porotu.
Súčasťou tejto výstavy bol populárny Gazdovský dvor u výskumníkov. Expozíciu špeciálne zameranú na deti pripravil Výskumný ústav živočíšnej výroby Nitra. Tímy pripravili pre deti súťaže o prírode a zvieratách. Detských výskumníkov navliekli do bielych plášťov a nechali ich skúmať pod mikroskopmi oko alebo krídlo včely.
Ján Huba, riaditeľ národnej výstavy povedal, že v gazdovskom dvore tento rok vystavili presne 15 532 zvierat. „Z toho 15-tisíc je včiel, 300 čmeliakov a 232 sú iné druhy hospodárskych zvierat,“ objasnil.
Ak nerátame včely, najmenšie zvieratká v gazdovskom dvore boli prepeličky. Výskumníci sem priniesli také, čo mali v čase začiatku výstavy len dva-tri dni. „Voláme ich malé čmeliaky, lebo vážia iba 10-15 gramov,“ hovorí Ján Huba. Deň po narodení dokonca dosahujú veľkosť väčšieho čmeliaka. Za štyri dni trvania Agrokomplexu však svoju váhu zdvojnásobia.
Najťažšie zviera v gazdovskom dvore bolo mláďa jeleňa, to malo okolo 40 kíl. Jelenča bolo atrakciou pre všetkých návštevníkov, vo dvore sa ocitlo po prvý raz. V rámci celej výstavy bol najstatnejším kusom plemenný býk s úctyhodnou hmotnosťou 1 340 kíl.
Gazdovský dvor súťažami podnecoval záujem najmenších o prírodu. „Majú viac záujmu o zvieratká ako deti v minulosti, kedy mali zvieratká doma. Dnešné dieťa je schopné aj 18 hodín denne hľadieť do monitora. Keď mu potom ukážete niečo živé, čo môže chytiť, pohladkať a čo pred ním uteká, je nadšené,“ podotkol Ján Huba.
Organizátori gazdovského dvora dúfajú, že časť detí zvieratá zaujmú natoľko, že z nich raz budú pracovníci na farmách či v oblasti živočíšnej výroby a výskumu.
Jelenča bolo na výstave po prvý raz.
FOTO - TOMÁŠ HOLÚBEK
Prepeličky boli najmenším zvieraťom expozície - ak nerátame stovky včiel a čmeliakov.
FOTO - TOMÁŠ HOLÚBEK