ZLATÉ MORAVCE. Po dlhých rokoch sa zmení počet poslancov, ktorí po voľbách zasadnú do mestského parlamentu. Kým doteraz ich bolo až 19, čo je na také malé mesto neúmerne veľa, po novembrových voľbách si do poslaneckých lavíc sadne iba sedemnásť mestských poslancov.
Návrh mesta bol pritom radikálnejší. Štyri alternatívy, ktoré poslaneckému zboru mesto predložilo, rátali buď s trinástimi alebo pätnástimi poslancami.
Priveľa poslancov?
Zákon o obecnom zriadení určuje počet poslancov podľa počtu obyvateľov obce, pričom pre obce od 10 001 do 20 000 obyvateľov zákon stanovuje rozpätie 13 až 19 poslancov.
„V meste v súčasnosti evidujeme asi 12 550 obyvateľov. Mestské zastupiteľstvo je dnes zložené z 19 poslancov, teda máme počet poslancov adekvátny pre mesto, ktoré má 19 000 – 20 000 obyvateľov,“ vysvetlila právnička radnice Mária Vozárová dôvody, pre ktoré mesto predložilo návrhy, čo počítali s výrazným zosekaním poslaneckých stoličiek.
Súčasný poslanecký zbor si ale odklepol, že po novom bude v poslaneckých laviciach iba o dvoch poslancov menej.
Menej je aj volebných obvodov
Zbor tiež pomenil volebné obvody, namiesto piatich budú len štyri.
V Zlatých Moravciach bolo počas posledných komunálnych volieb päť volebných obvodov. Samotné mesto malo štyri obvody. Jeden bol v hornej časti mesta, nasledujúci zhruba v strede, ďalší v spodnej časti mesta a posledný tvorili ulice v okolí prvomájky. Piatym obvodom boli mestské časti Chyzerovce a Prílepy.
Po novom budú v samotnom meste iba dva obvody – zjednodušene povedané, jeden bude od novej kruhovej križovatky pri Tekove smerom nahor, druhy smerom nadol. Tretí a štvrtý obvod budú tvoriť mestské časti Prílepy a Chyzerovce, ktoré boli ešte pred štyrmi rokmi v spoločnom obvode.
V mestských častiach budú ľudia vyberať po jednom poslancovi. Dva mestské obvody budú mať šesť, respektíve deväť poslancov.
Poslanec Peter Lisý súhlasil s tým, ako poslanci navrhli poprehadzovať ulice a pomeniť obvody. Dal ale návrh, aby každý z obvodov priamo v meste mal o jedného poslanca viac – prvý obvod by tak nemal šesť ale sedem poslancov, druhý obvod by podľa návrhu Lisého nemal deväť poslancov, ale desať. Lisý tým chcel dosiahnuť, aby sa počet poslancov vôbec neznížil a ostal na cifre 19.
O návrhu Lisého ale zbor ani nehlasoval, keďže si už stihol schváliť obvody s počtom poslancov 17.
Silnejší mandát a komplikácia pre nezávislých
Kritici hovoria, že znížený počet poslancov a pomenené obvody nahrávajú stranám a koalíciám. Sťaženú situáciu budú mať nezávislí poslanci, ktorých sa v meste chystá podľa našich informácií kandidovať veľa.
Nižší počet poslancov a obvodov tiež znamená, že na zvolenie budú poslanci potrebovať viac hlasov ako v posledných voľbách, kedy v niektorých obvodoch stačilo len niekoľko desiatok hlasov na zvolenie.
„Sú názory ľudí, že poslanci sú neschopní a treba ich všetkých vymeniť. Ja sa tomu nebránim. Nech teda volí väčšia skupina ľudí poslancov – pre tých, ktorí budú zvolení, to bude znamenať, že majú väčší a silnejší mandát,“ povedal Milan Galaba, šéf dnes najväčšieho poslaneckého klubu Smer a KDH, ktorý sa opiera o dvanástich z devätnástich poslancov.
Mesto za najideálnejší variant považovalo 13 poslancov, ktorých by ľudia volili iba v troch obvodoch – dvoch v mestských častiach a jednom mestskom. „Z rozpočtu mesta by sa za štvorročné volebné obdobie ušetrilo podľa prepočtov asi 45-tisíc eur. Ak by sa v samotnom meste vytvoril jeden obvod, v ktorom by sa volilo 11 poslancov, došlo by k posilneniu mandátu každého poslanca, keďže na zvolenie by bol potrebný vyšší počet hlasov,“ hovorí Vozárová. V takom prípade by sa podľa právničky nemohlo stať, že do zastupiteľstva sa prederú aj poslanci, ktorých volilo iba 252 voličov – presne to sa totiž pred štyrmi rokmi jednému z poslancov podarilo.
Volebné obvody po novom
I. volebný obvod zahŕňa ulice:
Beňadická cesta, Bernolákova, Dlhá, J. Jesenského, Kollárova, Lúčna, M. Urbana, Štefánikova, Štúrova, Tekovská, Tolstého, Vajanského, 1. mája 2 – 22, A. Kmeťa, Janka Kráľa, Ľ. Podjavorinskej, Migazziho, Mlynská, Nábrežie za majerom, Nám. A. Hlinku, Nám. hrdinov, Prílepská, Poštová, Robotnícka, Sama Chalupku, SNP, Spojovacia, Svätoplukova, Železničiarska, Župná, Gorazdova, Hviezdoslavova 2-30, J. C. Hronského, Kukučínova, Moyzesova, Pod dielami, Poľná, Pribinova, Sládkovičova, Slavianska, Slnečná, Smetanova, Tajovského, Tribečská, T. Vansovej, Záhradnícka, Čajkovského, Dobšinského, E. M. Šoltésovej, Hečkova, Hollého, Hoňovecká, Inovecká, Krátka, Krížna, Murgašova, Odbojárov, Potočná, Rázusova, Slovenskej armády, Tichá, Továrenská, Zelená, Žitavské nábrežie
počet volených poslancov: 6
II. volebný obvod zahŕňa ulice:
1. mája 26-76, Radlinského, Duklianska, Mládeže, Mojmírova, Brezová, Kalinčiakova, Školská, Dolné vinice, M. Benku, Nitrianska, Obrancov mieru, Rovňanova, Staničná, Šafranická, Viničná, Hviezdoslavova 32-82, Do kratín, Do remanancií, Hájova, Pod hájom, Priemyselná, Tehelná, Martinský breh
počet volených poslancov: 9
III. volebný obvod (mestská časť Chyzerovce) zahŕňa ulice:
Baničova, Bottova, B. S. Timravy, Družstevná, Hurbanova, Chyzerovecká, Janka Matúšku, Karola Kuzmányho, Kraskova, M. M. Hodžu, M. Pružinského, Palárikova
počet volených poslancov: 1
IV. Volebný obvod (mestská časť Prílepy) zahŕňa ulice:
Čierna dolina, Hlavná, Horný majer, Nová, Obecná, Parková
počet volených poslancov: 1
Tomáš Holúbek