Obrázky vytvára brúsením zubárskou frézkou. Práca je veľmi prašná, robí preto v dielni v bývalej garáži.
NITRA. Na nedávnych Chrenovských stánkoch ste sa mohli nielen zabaviť či ochutnať tradičné špeciality, ale aj obdivovať ľudové umenie. Svoje majstrovstvo predvádzali čipkárky, medovnikárky, hrnčiari či rezbári. Jedinečné umelecké kúsky, ktoré si skutočne nemôže dovoliť každý, ponúkal Ján Smoleň z Tvrdošína.
Je samouk
Bývalý drevorubač, momentálne ľudový umelec a poľovník, vyrezáva rôzne motívy do kostí a parožia alebo ich vypaľuje do dreva. Podľa veľkosti, námetu a náročnosti práce sa ceny jeho umeleckých skvostov z kostí a parohov pohybujú od 100 do 300 eur.
„Keď tak nad tým rozmýšľam, tejto záľube sa venujem vlastne odmalička, ale profesionálne asi posledných desať rokov. Ešte ako malý chlapec som stále niečo strúhal do paroha, alebo nejaký nožík som zrobil a tak podobne,“ hovorí Ján Smoleň. „Verte-neverte, som v tomto samouk. Vedel som, že to niekto robí, ale ako, to mi nikto neukázal. Vymyslel som svoju technológiu aj svoje nápady, nikoho nekopírujem. Pre mňa je výzva, keď mi niekto naznačí, čo by asi chcel, vnukne mi myšlienku a ja sa chytím. Robím najmä na objednávku, toto nie je tovar, ktorý sa predáva ako teplé rožky.“
Využil aj losie parožie
V stánku Jána Smoleňa ste mohli obdivovať scenérie jeleňov v lese, divých svíň na čistinke, srniek pasúcich sa na lúke, kamzíkov v horách či tokajúcich hlucháňov. Všetko poctivá filigránska práca vyrezaná zubárskou frézkou v najhrubších častiach jeleních, danielích a srnčích zhodov, v jednom prípade aj v „lopate“ losieho parohu a po obvode kosti. Snáď najkrajším výtvorom bol obrázok jeleňa vybrúsený v obrovskom, bodovo takmer zlatom jeleňom paroží.
Slovenská slonovina
„Pozrite sa, toto je špiková kosť. Najprv z nej bola výborná hovädzia polievka, teraz je to umelecký kus s motívom medvedice s malými. Kosť je taká naša slovenská slonovina,“ ukazuje Ján Smoleň jeden zo svojich výtvorov. „Tento námet som vyrezal za nejaké dva týždne, obrázky do parožia robím vyše mesiaca, spolu nejakých 150 hodín. Po troche sa na to sústredím, potom chvíľu robím niečo iné, nedá sa na tom pracovať sústavne dlhší čas. Je z toho neskutočne veľa prachu, robím to v dielni v bývalej garáži.“
Umelec v Nitre ponúkal najmä výrobky s poľovníckymi motívmi, ale vyrezal už aj kresťanské, africké či rybárske. Najťažšie na tomto umení je verne vyrezať práve detaily týchto námetov. „Kosť aj paroh sú tvrdé materiály, ale pri vibráciách frézky sa mi už stalo, že sa mi v najtenšej časti zlomili,“ dodáva Ján Smoleň, ktorého výrobky sú nielen na Slovensku, ale aj v Poľsku, USA, Číne či Kuvajte.
FOTKY: (ČE)