Silvester Krčméry a Vladimír Jukl boli v päťdesiatych rokoch odsúdení na vyše desaťročné tresty za organizovanie náboženských krúžkov. Po návrate z väzenia sa opätovne tajne zapojili do organizovania náboženského života.
ŠINTAVA/GALANTA. Po Silvestrovi Krčmérym a Vladimírovi Juklovi, ktorí sú považovaní za „generálov“ tajnej cirkvi, bude pomenované námestie, prvé na Slovensku. Ako úctu k dvom slovenským osobnostiam schválilo obecné zastupiteľstvo v Šintave v okrese Galanta názov miestneho námestia ako Námestie S. Krčméryho a V. Jukla.
Článok pokračuje pod video reklamou
Článok pokračuje pod video reklamou
Slávnostné pomenovanie námestia bude 10. septembra. Súčasťou slávnosti bude aj odhalenie pamätníka - v priestore medzi farou a kostolom. Program bude pokračovať konferenciou a vyvrcholí premietaním dokumentu o Silvestrovi Krčmérym a Vladimírovi Juklovi spojené s diskusiou. S návrhom na pomenovanie prišiel miestny občan Ján Šimulčík.
Obaja boli v päťdesiatych rokoch odsúdení na vyše desaťročné tresty za organizovanie náboženských krúžkov. Po návrate z väzenia sa opätovne tajne zapojili do organizovania náboženského života na Slovensku. Počas normalizácie stáli pri zakladaní samizdatových časopisov, podpisových akciách za náboženskú slobodu, organizovaní Sviečkovej manifestácie v roku 1988 a veľkých pútí osemdesiatych rokov v Šaštíne, Velehrade a Nitre.
Silvester Krčméry a Vladimír Jukl spolu s kardinálom Jánom Chryzostomom Korcom sa nezmazateľným spôsobom zapísali do histórie vzniku a pôsobenia podzemnej rímskokatolíckej cirkvi a masového hnutia nenásilného odporu veriacich proti komunistickej diktatúre na Slovensku.