Speváčkine prvé domáce hudobné nahrávky označila jej hlasová pedagogička ako zavýjanie vlkov. Cítila v nej však potenciál, s ktorým bolo treba pracovať.
NITRA. Jedna z Letných čitární krajskej knižnice patrila nitrianskej speváčke Brigite. Divákom sa predstavila spolu s časťou svoje skupiny – muzikantmi Braňom Ondríkom, Tonym Markom a vokalistkou Majou Chrenkovou.
Helena Brezovská z krajskej knižnice sa speváčky povyzvedala zaujímavosti z jej profesionálneho i súkromného života. Rozprávanie doplnili speváčkine pesničky z jej prvého oficiálneho albumu Brigita B, ktorý vydala v júni tohto roka.
Nemá na čítanie dosť času
Keďže je Brigita autorkou textov svojich pesničiek, má blízko k písanému slovu a teda aj k literatúre vôbec. Knihy miluje, keby mohla, rada by čítala aj každý deň, ale, žiaľ, si na to nevie nájsť dostatok času. „Jednu knihu mám rozčítanú momentálne už asi pol roka a neviem ju dočítať. Keď sa do toho pustím, prejdem asi dve strany a zaspávam,“ priznáva speváčka. „Ale to je zrejme problém všetkých nás matiek, ktoré sú vyčerpané už počas dňa a večer sú rady, že idú do postele. A dajú radšej prednosť výdatnému spánku ako dvom hodinám čítania.“
Momentálne má Brigita rozčítanú knihu Jozefa Banáša Kód 1, nevie sa vraj na ňu nejako sústrediť, ale jeho Kód 9 „zhltla“ za pár dní. Banáš je jej obľúbený autor, rovnako Dan Brown či Andrea Coddington, ktorá v auguste vydala knižku o Jozefovi Bednárikovi. „Predminulý týždeň som sa s ňou stretla, rozprávala mi, aká to bola mravčia práca, kým od členom rodiny, priateľov a kolegov získala potrebné informácie. Myslím si, že je to veľká odvaha písať o človeku, ktorý zomrel len pred rokom a všetci ho ešte tak dobre pamätajú.“
Našla sa v Pollyane
V detstve mala Brigita mimoriadne obľúbenú sériu o Pollyane. „Mala som o nej všetky knihy – od detstva, dospelosti až po manželstvo. V týchto príbehoch som sa úplne našla, Pollyana ľuďom rozdávala radosť, pozitívnu energiu, vo všetkom hľadala to dobré a tým ma veľmi inšpirovala,“ hovorí speváčka. „Mojej 4-ročnej Danielke momentálne čítam disneyovky, ktoré som mala v detstve rada aj ja. Zbožňovala som Popolušku, Snehovú kráľovnú, ale aj rozprávky bratov Grimmovcov.“
Dnes má Brigita rada knihy s konšpiračnými teóriami, ktoré sa týkajú histórie a vyvracania dogmatizmu. „Otvárajú ľuďom oči a nútia ich diskutovať.“
A čo Brigita a knihy o varení? „Ja mám kuchárske knihy len na Googli, keď potrebujem niečo rýchlo vyhľadať. Varím a pečiem len sporadicky a knihu s receptami by som si kúpila len vtedy, ak by bola bombastická a niečím výnimočná. Kuchyňa ma neláka, nie som typická žienka domáca.“
Šnúra na jeseň
Leto Brigita strávila v Nitre a okolí, žiadne veľké cestovanie sa nekonalo. Oddychu si veľa neužila, lebo začala pracovať v n. o. Slniečko. „Zatiaľ neplánujem písať nové skladby, chcem prezentovať tie, ktoré mám – na CD Brigita B ale aj na albume Brigita A, ktorý bol pred rokmi nahratý, ale oficiálne nikdy nevyšiel. Na jeseň by som chcela spraviť menšiu koncertnú šnúru, ale bude to náročné, lebo nemám za sebou žiadnu agentúru. Plánujem nejakých 5-6 koncertov, aby sa moja kapela mohla predviesť.“
Študovala operný spev
Brigita je v rodine jedinou speváčkou, hudba ju však obklopuje už odmala. „Môj ocino bol bubeník, bratrancov mám bubeníkov, strýko je basgitarista. Mamina, keď bola mladšia, tiež spievala, ale tradičné ľudové piesne.“
K spevu sa Nitrianka dostala až počas štúdia na konzervatóriu v Topoľčanoch. Učili sa teóriu, prešli rôznymi hudobnými štýlmi – ľudovkami, šansónom, muzikálom...
„Dostala som sa do rúk výbornej hlasovej pedagogičky Alice Gogovej. Bola výborná, mám na ňu tie najlepšie spomienky, hoci keď počula moje prvé domáce nahrávky na magnetofóne, na ktoré som bola hrdá, označila ich za zavýjanie vlkov. To mi ale povedala až po dvoch rokoch, čo so mnou pracovala. Cítila však vo mne potenciál, na ktorom bolo treba stavať.“
K Alici Gogovej nechodila od začiatku školy, pretože ako študenti – herci museli študovať operný spev. „Bolo to pre nás nepochopiteľné. Mali sme takú učiteľku spevu, že sme všetci plakali, ten operný spev sme sa nedokázali naučiť. Potom to niekto „vyšší“ pochopil“ a preradil nás k učiteľke, ktorá mala blízko z muzikálovému spevu, šansónu a popovému prejavu. Tam sme si všetci prišli na svoje a odvtedy ma spev začal veľmi baviť,“ prezradila Brigita.
Vokály pre Desmod
Ešte ako stredoškoláčka si dala inzerát typu „speváčka hľadá uplatnenie v kapele“. Zhodou okolností sa dostala do Desmodu, ktorý ešte nebol tak mediálny známy ako dnes. Už vtedy však vraj mala „ciťáka“, že sa z tejto skupiny raz stane hviezda.
„Basgitarista Dušan Minka si ma vypočul a páčilo sa mu to. Pozval ma do nahrávacieho štúdia v Šulekove, kde som sa spoznala s ostatnými chalanmi a zúčastnila sa nahrávania prvého albumu. Moje vokály môžete počuť napríklad na pesničke Je mi fajn, ku ktorej urobili svoj prvý videoklip.“
Trikrát v Amerike
Na pozvanie slovenského konzulátu sa Brigita v roku 2008 dostala do Ameriky, kde spievala pre našich krajanov.
„Môj prvý týždeň v New Yorku sa dohodol veľmi rýchlo, v priebehu dvoch dní som bola zbalená. Keď som sadala do taxíka na Manhattane, bol to neuveriteľný pocit. Vychutnávala som si každú minútu pobytu,“ spomína speváčka. „Po druhýkrát som sa vrátila na Velvet revolution party – oslavu výročia nežnej revolúcie v klube Pink Elephant. Tretí raz som sa za veľkú mláku vybrala na dlhšie. Nešla som spievať, ale ku kamarátke do New Jersey opatrovať dve deti, čo som kvôli práci pred rokom odmietla.“
Tu sa Brigita zoznámila s Kolumbijčanom, s ktorým neskôr otehotnela, preto sa rozhodla zostať v USA dlhšie. Napriek vzájomnej láske však vzťah nedopadol podľa ich predstáv. Keď mala Danielka 9 mesiacov, rozhodla sa vrátiť na Slovensko. „Tu mám rodinu, zázemie, tu nám bude s dcérkou lepšie, povedala som si vtedy, hoci rozhodovanie nebolo najľahšie. Bolo to prelomové obdobie môjho života, v ktorom som ako človek podrástla,“ dodáva Brigita. „Kontakt s Amerikou som neprerušila, aj by som sa tam rada vybrala, ale len na dovolenku.“