Streda, 4. august, 2021 | Meniny má Dominik, DominikaKrížovkyKrížovky
POZRITE SI FOTKY Z NEPOZNANÝCH ÚTROB KOTOLNÍ A VÝMENNÍKOVÝCH STANÍC V MESTSKEJ NEMOCNICI

Nemocnica riskuje haváriu, výmenu starého vykurovania poslanci opäť zatrhli

Kúrenár sa modlí, aby tepelné rozvody v nemocnici vydržali aspoň ďalšiu sezónu.

Poslanci si stav kotlov a potrubí prezreli osobne. Dostavila sa polovica poslaneckého zboru.Poslanci si stav kotlov a potrubí prezreli osobne. Dostavila sa polovica poslaneckého zboru. (Zdroj: TOMÁŠ HOLÚBEK)

ZLATÉ MORAVCE. K výmene vykurovacieho systému v mestskej nemocnici túto zimu nepríde – poslanci na ňu už po druhý raz odmietli vziať úver. A to aj napriek tomu, že rozvody tepla i samotné kotle sú v havarijnom stave. Na poslanecký zbor nezabral ani argument, že nemocnica každú zimu úplne zbytočne minie desiatky tisíc eur, ktoré sa 'stratia' pri rozvoze tepla deravými a zastaranými potrubiami.

Drvivá väčšina poslancov sa pri hlasovaní o prevzatí pre samosprávu výhodného úveru zdržala. Poslanci tak urobili iba deň po tom, čo si zúbožený vykurovací systém nemocnice prezreli na vlastné oči. Šanca na výmenu potrubí a kotlov v nemocnici je tak po minulom týždni prakticky nulová, samospráva na to bez úveru peniaze nenaškriabe.

Kúrenár: Modlím sa, aby vykurovanie vydržalo

Poslanci úver vo výške 382-tisíc eur zablokovali v priebehu pár dní už po druhý raz. Podľa ich vyjadrení sa od prvého hlasovania nič nezmenilo, nevideli teda dôvod na zmenu svojho názoru.

Mesto pritom tepelné hospodárstvo nemocnice označilo za havarijný stav, ktorý potrebuje okamžitú rekonštrukciu.

To, že vykurovací systém v nemocnici dosluhuje a nemusí prežiť ani len najbližšiu sezónu, potvrdzujú aj tí najpovolanejší – ľudia, ktorí sa v nemocnici o rozvozy tepla starajú už dlhé roky.

„Tu už je rekonštrukcia stopercentne nutná. Okamžité opravy by boli najrozumnejšie,“ povedal kúrenár z nemocnice Peter Danko. V nemocnici pracuje už 22 rokov. Za posledné roky sa podľa neho opravy na vykurovaní „iba látajú“. Samospráve by preto odporúčal kompletnú výmenu vykurovania.

Podľa kúrenára sa nedá povedať, ktorá časť vykurovacieho systému je v najhoršom stave. „Kanály aj rozvody sú v najhoršom stave, padá izolácia, kotle by tiež potrebovali kompletnú výmenu,“ vymenováva.

Pracovníci nemocnice hovoria, že keď v zime napadne sneh, jasne vidieť, pod ktorými nemocničnými chodníkmi či cestičkami je natiahnuté potrubie s parou. Z rúr uniká toľko tepla, že z chodníkov sa sneh okamžite roztopí.

„Je to celé v hroznom stave. Z chirurgického pavilónu po interný sa nám nevracia naspäť kondenz, takže tam strácame vodu. Boli dva bojlery, z nich je už len jeden čiastočne funkčný,“ povedala prevádzkarka Elena Weissová.

„Ja sa modlím, aby to vydržalo ďalšiu,“ odvetil kúrenár Peter Danko na otázku, koľko vykurovacích sezón môže ešte prežiť staré kúrenie.

Potrubia pamätajú ešte aj uhlie

Potrubia sú pod zemou podľa pamätníkov natiahnuté už vyše pol storočia. Pamätajú ešte časy, kedy sa v nemocnici kúrilo uhlím.

Teraz celá nemocnica používa ako vykurovacie médium plyn. Ten ohrieva vodu a vznikajúcou parou sa vykurujú jednotlivé nemocničné budovy. Ak by poslanci úver prijali, nemocnica by vykurovacie médium nezmenila.

V rámci rekonštrukcie tepelného hospodárstva sa mali vytvoriť tri osobitné kotle, každý pre jeden z pavilónov. Špitál tak chcel zamedziť zbytočným rozvozom tepla medzi budovami, pre ktoré sa dnes značná časť vyrobeného tepla stráca.

„Bolo by to určite lacnejšie, ako vykurovať chodníky – a to je presne to, čo dnes robíme,“ hovorí riaditeľ nemocnice Martin Cimrák.

Poslanci: S vykurovaním treba niečo robiť

Polovica poslaneckého zboru si minulý týždeň prišla na vlastné oči pozrieť zastaralé kotly, prehnité neizolované potrubia, vlhkom nasiaknuté výmenníkové stanice aj schátrané rozvody.

„Odborník by povedal – dobre poistiť a podpáliť,“ komentovala z recesie poslankyňa Ivona Vicianová po tom, čo vyšla z najschátralejšej výmenníkovej stanice pri chirurgickom oddelení.

Aj ostatní prítomní poslanci sa zhodli na tom, že výmena tepelného hospodárstva v mestom riadenej nemocnici „by bola potrebná“.

Deň po obhliadke kotolní sa však väčšina zo zástupcov ľudí pri hlasovaní o úvere zdržala. Poslanci tak po druhý raz po sebe odmietli zaťažiť mesto úverom, ktorý si na urýchlenú opravu vykurovania chcela vziať nemocnica.

Poslanec Pavel Šepták odmietavý postoj zboru k úveru vysvetlil tým, že za pár dní od prvého hlasovania o prevzatí úveru sa nič nezmenilo. Mesto obvinil, že z témy chce vyžmýkať politický kapitál tým, že poslancov stavia do pozície tých, ktorí sú proti úveru, a tým aj proti nemocnici.

„Očakával som, že bude nejaká revízna správa, že sa vyjadria odborníci a nie že nám ukážete, že je to v dezolátnom stave a treba na to 380-tisíc,“ povedal Šepták Cimrákovi. On sám pritom patril k poslancom, ktorí sa obhliadky vykurovania nezúčastnili.

Zlaté tehličky Martina Cimráka

Viacerí poslanci naznačovali, že úver neschvália aj preto, že nedôverujú Martinovi Cimrákovi, ktorého do kresla riaditeľa nemocnice posadil presne pred rokom primátor Peter Lednár. Ten dal pred Cimrákom na dva roky viesť nemocnicu Michalovi Grujbárovi. Po Grujbárovi už vyše pol roka neúspešne pátra polícia, v nemocnici totiž nechal sekeru vo výške 595-tisíc eur.

Riaditeľ Cimrák vyhlásil, že nedôvera v neho je až taká hlboká, že poslanci by neschválili, ani ak by do nemocnice doniesol niekoho, kto ju „zadarmo obloží zlatými tehličkami“.

„Ak viete, že vám neschválime ani zlaté tehly a ide vám o nemocnicu, prečo neodstúpite?“ spýtal sa ho poslanec Pavol Petrovič.

Cimrák poslancov opakovane vyzýval, aby zabudli na nedôveru a osobné averzie voči nemu a úver pre dobro nemocnice prijali. Argumentoval tým, že by nemal žiaden dosah na prostriedky z úveru a nedokázal by ovplyvniť ani výber firiem, ktoré by kotly v nemocnici vymieňali. Peniaze z úveru by podľa riaditeľa boli na účte mesta. Firmu, ktorá by výmenu kotlov a potrubí realizovala, mala vyberať cez verejné obstarávanie priamo Európska banka pre obnovu a rozvoj, ktorá má prísne kontrolné mechanizmy.

Zmeniť názor poslancov na úver nepomohla ani petícia, ktorú za pár dní podpísalo 210 ľudí, zväčša zdravotníkov z nemocnice.

Nemocnica si od rekonštrukcie vykurovacieho systému sľubovala úsporu na plyne vo výške 50 až 70 % z dnešných nákladov na teplo a teplú vodu. V súčasnosti platí špitál za plyn astronomické čiastky. V priemere zaň dá 20-tisíc eur mesačne, v zime sa cifra približuje k 30-tim tisíckam eur mesačne. Cimrák povedal, že porovnateľná nemocnica v Partizánskom má účty za plyn vo výške 3 900 eur mesačne. Viac ako štvornásobne vyššie účty za plyn tak podľa riaditeľa nemocnicu v Zlatých Moravciach ťahajú ku dnu.

Mestské peniaze vyhadzujú "hore komínom"

Poslanci nemajú návod, ako zastaviť nezmyselné úniky tepla v deravých potrubiach.

Úver vo výške 382-tisíc eur mala poskytnúť Európska banka pre obnovu a rozvoj. Úvery, ktoré táto banka poskytuje, sú určené pre mestá, obce a samosprávne kraje. Majú za cieľ podporiť zníženie energetickej náročnosti verejných budov, najmä škôl, nemocníc a miestnych úradov.

Súčasťou úveru mal byť nenávratný príspevok z grantových zdrojov Európskej únie. Ten by banka po realizácii projektu určila na 5 až 20 %. Výška príspevku by závisela od dosiahnutej úrovne energetickej úspory. Tento príspevok by podľa mesta zaručoval, že úver by ostal prakticky bez úrokov a mesto by postupne splácalo iba toľko, čo si požičalo.

„V prípade rekonštrukcie tepelného hospodárstva sa predpokladá nenávratný príspevok vo výške 15 % z prevzatého úveru, čo predstavuje 57 300 eur,“ píše mesto v dôvodovej správe.

Mesačná splátka mala byť 2 859 eur plus úroky – podľa mesta je to zanedbateľné v porovnaní s tým, čo nemocnica ušetrí na teple po oprave rozvodov a kotlov.

„Naďalej budeme vyhadzovať 100-tisíc eur za vykurovaciu sezónu hore komínom. Ak je toto spôsob, ako ochraňovať majetok mesta, tak klobúk dole,“ odkázal riaditeľ nemocnice Martin Cimrák poslancom.

Tomáš Holúbek

MINI FOTOGALÉRIA: VYKUROVACÍ SYSTÉM NEMOCNICE - AUTOR: TOMÁŠ HOLÚBEKHrdzavé, zhnité a bez izolácie. Tepelné hospodárstvo nemocnice je v katastrofálnom stave. Na snímkach si mestskí poslanci prezerajú vykurovacie systémy nemocnice. Sprevádza ich riaditeľ nemocnice Martin Cimrák (v strede).

FOTKY - TOMÁŠ HOLÚBEK


Kúrenár Peter Danko sa modlí, aby rozvody v nemocnici vydržali nasledujúcu zimu. Na spodnej snímke s riaditeľom nemocnice Martinom Cimrákom.

FOTKY - TOMÁŠ HOLÚBEK


Poslanci výhodný úver na opravu vykurovania dvakrát odmietli. „Ani obkladanie nemocnice zlatými tehličkami zadarmo by cez týchto poslancov neprešlo,“ hovorí riaditeľ nemocnice Martin Cimrák.

FOTO - TOMÁŠ HOLÚBEK

Najčítanejšie na My Nitra

Inzercia - Tlačové správy

 1. Ako si zabezpečiť krytie liečby a karantény v zahraničí?
 2. Poznáte horúci trend interiérového dizajnu?
 3. Podnikáte? Otvorte si účet online a ušetrite
 4. Ficov priateľ a oligarcha Miroslav Výboh zmenil kurz v biznise
 5. Ak sa včas nespamätáme, vlaky z Číny získajú Maďari a Poliaci
 6. Na čo si dávať pri investovaní do kryptomien pozor
 7. Odomknite si SME.sk na viacerých zariadeniach
 8. Slovensko v tieni tureckého polmesiaca
 9. Dominika Kavaschová: Netušila som, že mám v sebe toľko nehy
 10. Ako sa dostať z Bratislavy do Nitry, Bystrice, Popradu a Prešova
 1. Zázračné účinky Arónie na zdravie
 2. Tento výťah si poradí aj s tým najužším schodiskom
 3. Čučoriedky - dokážu ochrániť váš zrak?
 4. Poznáte horúci trend interiérového dizajnu?
 5. Ficov priateľ a oligarcha Miroslav Výboh zmenil kurz v biznise
 6. Dekarbonizácia má byť súčasťou moderných dodávateľských vzťahov
 7. 100% ovocné šťavy pod lupou – Prečo sa ich oplatí konzumovať?
 8. Ako zvýšiť produktivitu vašej prevádzky?
 9. Ak sa včas nespamätáme, vlaky z Číny získajú Maďari a Poliaci
 10. Na čo si dávať pri investovaní do kryptomien pozor
 1. Dovolenka v Turecku: Skvelé hotely na leto 2021 5 775
 2. Ficov priateľ a oligarcha Miroslav Výboh zmenil kurz v biznise 5 428
 3. Ako sa dostať z Bratislavy do Nitry, Bystrice, Popradu a Prešova 4 888
 4. Dominika Kavaschová: Netušila som, že mám v sebe toľko nehy 4 525
 5. Jeden deň na Bratislavu nestačí 3 922
 6. Ak sa včas nespamätáme, vlaky z Číny získajú Maďari a Poliaci 3 649
 7. Osviežujúci skúter legendárnej talianskej značky 3 520
 8. Ako nájsť dobrý jogurt? Ak neobsahuje toto, ani ho nekupujte 3 245
 9. Na čo si dávať pri investovaní do kryptomien pozor 2 898
 10. Slovensko v tieni tureckého polmesiaca 2 552
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Nitra, Galanta a Šaľa - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Nitra

Adéla Sládeková z okresného úradu a Jaroslav Maček z krajskej prokuratúry sú s rozsudkom spokojní.

Bez geometrického plánu už kataster vecné bremeno nezapíše.


2 h
Traja futbalisti, ktorí zmenili klub a budú pôsobiť v 6. lige Galanta - zľava Adam Polednák, Enrico Kalocsai a Jakub Kača.

V sobotu 7. augusta odštartuje najvyššia futbalová súťaž okresu Galanta. S akými novinkami vstúpia účastníci do nového ročníka?


8 h
František Rapan (vľavo) a František Švec si zaspomínali na časy, keď obliekali dres AC Nitra.

František Švec a František Rapan spomínajú na postup z roku 1971.


15 h
Okrem nových predajných stánkov trhovisko zdobí novozasadená zeleň.

Realizácia výstavby sa začala ešte v septembri minulého roka.


12 h

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

K vyhliadkovej veži vedie nový náučný chodník.


TASR 3. aug

Stavebné povolenie nikto nenapadol. Susedia hovoria, že sa o ňom dozvedeli, až keď bolo právoplatné.


3. aug

Stojí na okraji lesa, hrozilo rozšírenie požiaru do lesného porastu.


3. aug

Rodina chalupárov v obci Čavoj sa už takmer rok trápi so zosunom pôdy. Najnovšie spadla ďalšia časť svahu a majitelia chaty sa boja, čo príde ďalej.


17 h

Už ste čítali?