NITRA. Prekvapujúce zistenie prinieslo posledné rokovanie krajského parlamentu. Nenašiel sa na ňom jediný poslanec, ktorý by používal mobil pridelený župným úradom.
Poslanci priznali že mobily zakúpené iba vlani v decembri majú v krabiciach a odmietajú ich používať.
Verejnosť z Nitrianskeho kraja sa teda voleným zástupcom ľudí nedovolá. Poslancom sa pridelené Nokie 100 zdajú primitívne a na dnešnú dobu neakceptovateľné.
Viacerí poslanci už preto úradu svoje mobily vrátili, ďalší sa ich odovzdať onedlho chystajú.
Ani jeden nový mobil nepoužíva
Oslovili sme asi 15 z 54 krajských poslancov. Ani jeden nemal župným úradom pridelený mobil so sebou. Všetci oslovení poslanci v lepšom prípade priznali, že telefóny im ležia doma v škatuliach. V horšom prípade ani nevedeli, kde by ho mali hľadať.
Krajskí poslanci telefonovať na „starých šunkách“ odmietajú. Mobily, ktoré dostali od úradu vlani v decembri na ustanovujúcom zastupiteľstve po voľbách, považujú za predpotopné.
„Dnes ráno som ho odovzdal úradu. Nemá zmysel využívať prostriedky, ktoré nekráčajú s dobou. Možno to bol najlacnejší mobil, ale nie je v súčasnosti využiteľný,“ hovorí Iván Farkas z SMK. Farkas si v poslaneckom klube strany spravil prieskum, 'župnú' Nokiu 100 nepoužíva ani jeden zo štrnástich poslancov v klube SMK.
„Je veľmi jednoduchý, nemá dostatočnú pamäť ani žiadne základné parametre,“ hovorí o telefónoch pridelených župou Marián Radošovský z KDH.
„Prekážalo mi, že som si v ňom nemohol zapísať celé meno kolegov alebo úradníkov. To je nehorázne, že je tam obmedzený počet znakov. Obmedzený je aj počet kontaktov, čo je na súčasnú dobu neakceptovateľné,“ dopĺňa Farkas.
Renáta Kolenčíková zo Smeru si prehodila kartu do svojho súkromného telefónu. Dovolať sa jej na župný telefón dá, prichádzajúci hovor však zazvoní na jej súkromnom mobile.
„Používam v telefóne internet, maily, Facebook tam mám. Potrebujem byť v kontakte s ľuďmi nejakých 15 hodín denne, s tým telefónom, ktorý nám dali, si to neviem ani predstaviť. Mám ho doma v škatuľke a nabudúce ho prinesiem a vrátim úradu, pretože je pre mňa nepoužiteľný,“ povedala.
Niektorí poslanci si z telefónov, ktoré im zabezpečil samosprávny kraj, robili posmešky. „V Google ho nehľadajte, ten ho ani nepozná,“ povedal jeden z nich.
Poslancom tiež prekáža, že úradníci na župe majú lepšie a modernejšie telefóny ako oni.
Župa: Pred Vianocami iné mobily neboli
Župný úrad zakúpil mobily značky Nokia 100 vlani v decembri, mesiac po voľbách. Poslancom ich odovzdal v rovnakom mesiaci na ustanovujúcom zastupiteľstve.
„Pôvodne mali byť zakúpené mobily Nokia 113. Pretože však pred vianočnými sviatkami ich nebol k dispozícii dostatočný počet a k spomínanému termínu mali byť poslancom odovzdané, boli zakúpené mobily značky Nokia 100,“ vysvetľuje hovorkyňa župy Oľga Prekopová.
Celková suma za obstaranie mobilných telefónov bola 54 eur – 54 je aj poslancov nitrianskej župy, takže poslanci dostali eurové mobily.
Niektorí poslanci ale spochybnili verejné obstarávanie, ktorým boli mobily zabezpečené. Tvrdia, že v podmienkach bolo, aby mobily mali internet, poslanecké mobily ho však nemajú.
Ďalší poslanci hovorili, že hospodárnosť možno pri nákupe mobilov zabezpečená bola, otázne ale je, načo im sú mobily, ktoré nevyužívajú. „Je hospodárne mať ten telefón doma v šuflíku?“ spýtal sa poslanec Miloš Zaujec (KDH).
Mesačné poplatky za jednotlivé služby Slovak Telekom pre každého poslanca podľa Prekopovej zahŕňajú sumu 19,24 € na neobmedzené volania vo virtuálnej privátnej sieti, ktorá zahŕňa služobné mobily pridelené poslancom a zamestnancom kraja. V sume je aj neobmedzené volanie v sieti Telekom a na pevných linkách.
Kontakty na webe župy? Zbytočné a nezmyselné
Problém má ešte jeden, veľmi podstatný aspekt. Na webe Nitrianskeho samosprávneho kraja je zoznam 54 krajských poslancov.
Ku všetkým je ako kontakt uvedené iba číslo na mobil. To číslo, ktoré drvivá väčšina poslancov nepoužíva. Verejnosť teda volených zástupcov nemá ako kontaktovať. Čo s tým?
„Dám požiadavku na pracovníkov úradu, aby na web dali moje druhé číslo, ktoré využívam už asi dvadsať rokov,“ povedal Farkas.
Poslanec Radošovský pripustil, že momentálne sú poslanci na oficiálnych číslach nezastihnuteľní.
Keďže poslanci mobily nevyužívajú, navrhol Ľubomír Bošanský (KDH), aby sa zmluva s poskytovateľom služieb zrušila. Ušetrené peniaze sa majú paušálne rozpočítať medzi 54 poslancov vo forme príspevku na telefonovanie zo súkromných mobilov.
Župan Milan Belica ale upozornil, že zrušenie zmluvy s poskytovateľom telefónnych služieb nemusí byť také jednoduché.
Výhoda od vysúťaženého poskytovateľa je napríklad tá, že všetci úradníci aj poslanci telefonujú zadarmo. Župan tiež upozornil na možnosť sankcií za odskočenie od zmluvy.
Belica sám používa Nokiu. Akú presne, nevedel, mobil so sebou na rokovaní nemal. S telefónom ale nespokojný nie je.
„Ak by sme išli do dôsledkov, veda a technika ide dnes takými míľovými krokmi dopredu, že by sme museli každý mesiac meniť niekomu meniť telefón, lebo nie je na úrovni doby,“ dodal župan.
Posunuli poslanci mobily svojim príbuzným?
Na župe nás upozornili, že iba poslanci nitrianskej a košickej župy dostávajú od svojich župných úradov aj mobily, aj notebooky.
„Nie je to bežné, oni to vedia, a aj tak chcú ešte viac,“ povedal vysoko postavený úradník o poslancoch.
Ďalší človek z úradu nás upozornil, že poslanci úradom pridelené mobily porozdávali rodinným príslušníkom.
„Zdvihne to mamička, babička, manželka, brat, jednoducho hocikto, len nie páni poslanci,“ hovorí náš zdroj.
Zo skúsenosti z minulosti je zrejmé, že dovolať sa poslancom na čísla uverejnené na oficiálnom webe župy je skoro nemožné. V lepšom prípade nik nedvíha. Bežné je, že čísla sú nedostupné.
Tomáš Holúbek
Poslanec Marián Radošovský telefonuje z mobilu, ktorý nemá od župy. Ten je podľa neho nevyhovujúci.
FOTO - TOMÁŠ HOLÚBEK