SEREĎ. Pietna spomienka ku Dňu obetí holokaustu a rasového násilia sa dnes konala v Seredi. V jej úvode odznela modlitba, po nej zástupcovia mesta, Trnavského samosprávneho kraja, Múzea židovskej kultúry i ďalší účastníci položili kytice kvetov k pamätníku v miestnom parku.
Organizátori pripravili pri tejto príležitosti aj výstavu Židovské kultúrne dedičstvo na historických fotografiách, ktorá potrvá na mestskom úrade do 26. septembra a nadnes v múzejnej záhrade tiež prednášku na tému 70. výročia odvlečenia židovského obyvateľstva z okresu Galanta spojenú s Večerom so židovskou hudbou. Informovala Mária Diková z Mestského múzea v Seredi.
Počas druhej svetovej vojny bol v Seredi zriadený zberný a transportný tábor pre Židov. Z jeho barakov pri železničnej trati deportoval nacistický režim v priebehu rokov 1942 až 1944 viac ako 10 000 občanov židovskej národnosti do koncentračných táborov.
Tábor v Seredi vznikol v roku 1941 pôvodne ako pracovný, mal stolárske dielne, textilné, klobučnícke, kožiarske i na výrobu hračiek. Neskôr bol zmenený na zberný, s kapacitou 1200 osôb, často sa však v ňom tiesnilo v jednom čase aj 4000 ľudí. Väzni v tábore spávali na pričniach ako väzni v Osvienčime. Tábor spočiatku strážilo 55 príslušníkov Hlinkovej gardy.
V prvej etape, od marca do októbra 1942, odišlo z neho 57 transportov. V druhej etape, po potlačení SNP, tam sústredili Židov, ktorí ešte zostali na území Slovenska. V tábore boli vystavení krutému zaobchádzaniu a vraždám. Posledný transport odišiel zo Serede 31. marca 1945 do Terezína. Mesto samotné malo historicky silnú židovskú komunitu, v čase pred vojnovým konfliktom v ňom po Bratislave a Dunajskej Strede žilo najviac Židov.