NITRA. Ponitrianske múzeum patrilo minulý týždeň filatelistom. Stretli sa tu, aby si pripomenuli 80 rokov od založenia Klubu československých filatelistov v Nitre. Prostredníctvom dobového materiálu si zaspomínali na začiatky organizovanej filatelie v Nitre, spomenuli úspechy súčasnej generácie filatelistov a v závere bronzovými, striebornými a zlatými čestnými odznakmi odmenili 28 dlhoročných aktívnych členov klubov a spolupracujúcich nečlenov.
Dva kluby
Filatelistický krúžok v Nitre pôsobil už v 20. rokoch minulého storočia. Prvý filatelistický klub v našom meste založili 9. septembra 1934, vznikol zásluhou kromeřížskych vojakov – filatelistov, ktorí tu boli dislokovaní. Schádzali sa v hoteli Slovan. Počas minulého režimu v Nitre fungovalo päť filatelistických klubov, ktoré vznikli pri Plastike, VŠP, Pozemných stavbách, Robotníckom hoteli a mestský klub.
„Z nich v súčasnosti zostali len dva – mestský a náš, ktorý vznikol v roku 1981 pri Plastike, neskôr sme začali pôsobiť v Matici slovenskej (MS),“ hovorí Miroslav Ňaršík, súčasný predseda Zväzu slovenských filatelistov.
„K tradícii prvého filatelistického klubu v Nitre sa s hrdosťou hlásime, cítime sa byť jeho pokračovateľmi. Výstavu, ktorá približuje históriu tohto klubu i jeho nasledovníkov, pripravili naše dva nitrianske kluby. Návštevník tu nájde kroniku klubu, historické filatelistické albumy, známky československé, zo Slovenského štátu i súčasnosti, časopis Tribúna filatelistu, diplomy, medaily, poháre. Sú tu aj stanovy klubu – nie pôvodné, ktoré sme v archívoch nenašli, ale až z obdobia Slovenského štátu, kedy sa všetky spolky rušili a kto chcel ďalej fungovať, musel sa znovu zaregistrovať a dať schváliť stanovy. Nechýbajú tu katalógy, z nich napríklad katalóg k prvej nitrianskej filatelistickej výstave z roku 1946, ktorá bola práve v tejto dvorane Ponitrianskeho múzea. Ďalšia výstava bola až takmer po 40 rokoch – v roku 1985 na pôde VŠP. Odvtedy výstavy organizujeme my.“
Výstava pripomína aj výročné výstavy nitrianskych filatelistov – pred 20 rokmi v Poštovom múzeu v Banskej Bystrici, pred 30 v Nitre, prvú spoločnú česko-slovenskú výstavu, ktorá bola vlani v Divadle Andreja Bagara, ale aj 10. propagačnú slovensko-srbskú výstavu v partnerskom Báčskom Petrovci. Siedmeho októbra nitrianski filatelisti organizujú v synagóge výstavu obálok prvého dňa vydania štátu Izrael, na rok 2018 pripravujú výstavu 100 rokov Československa a v tom istom roku plánujú vydať známku 200 rokov nitrianskej synagógy.
Väčšina je dôchodcov
Dnes v oboch nitrianskych kluboch pôsobí vyše 50 členov, ale zberateľov je oveľa viac. Na filatelistické burzy a stretnutia do MS na Čermáni chodia aj neorganizovaní filatelisti. „Donesú známky a chcú, aby sme im ich ohodnotili, najmä kvôli predaju. Objavia sa tu aj cenné veci, napríklad som jednému zberateľovi pomohol predať veľmi drahé čínske známky s citátmi Mao Ce-tunga. Keby ich mal neopečiatkované, boli by ešte drahšie,“ poznamenal Ňaršík.
Ako dodal, za najväčší úspech nitrianskych klubov považuje to, že stále vystavujú a prezentujú sa aj v zahraničí, odkiaľ ich členovia prinášajú cenné medaily. Ťažkým orieškom je získavanie nových členov z najmladšej a strednej generácie, podľa štatistík je vo svete aj v Európe až okolo 60 % členov klubov v dôchodcovskom veku.
Najstarším členom nitrianskeho klubu je Ján Maniaček st., ktorý známky zbieral už ako malý chlapec. K záľube sa neskôr vrátil so svojím synom. „Známky „chytili“ aj viacerých jeho spolužiakov, tak som sa nechal nahovoriť na vedenie filatelistického krúžku. To bolo pred 40 rokmi,“ spomína Ján Maniaček st.
„Vo filatelii sa zameriavam najmä na osobou M. R. Štefánika. Mám dva exponáty, ktoré vystavujem, majú aj celkom slušné hodnotenie. V zbierke mám viacero zaujímavostí, ktoré sa týkajú osobnosti generála, napríklad pečiatku letiska Campo Formido, odkiaľ Štefánik odlietal do slobodnej vlasti. Mám aj originál listu, v ktorom Štefánikov otec ako prvý farár v Košariskách žiada od cirkvi peniaze na výstavbu kostola.“
Miroslav Ňaršík a Ján Maniaček st.
Časť klubovej kroniky na paneloch.
Výstava v Ponitrianskom múzeu potrvá do 23. septembra. FOTKY: (ČE)