NITRA. Na Borovej ulici na Kalvárii zasahujú niektoré stavby až do lesíka. Postavené sú bez povolenia na mestských pozemkoch.
Poslanci rozhodovali, ako budú problém riešiť. Na výber mali tri možnosti - schváliť alebo neschváliť predaj pozemkov osobám, ktoré ich zastavali, prípadne ich prenajať.
Keby majitelia čiernych stavieb získali vlastnícky alebo nájomný vzťah k pozemkom, mohli by si vybaviť dodatočné stavebné povolenie. Tí, ktorí stavali až v lese, by zároveň potrebovali výnimku z ochranného pásma.
Po dlhšej diskusii sa poslanci rozhodli pre alternatívu pozemky nepredať. Nelegálnym stavbám hrozí zbúranie.
Stavby zasahujú do lesa. Zdroj: MsÚ
Majiteľov nepoznajú
Mesto zatiaľ nepozná majiteľov čiernych stavieb na Borovej. Zistiť ich má odbor stavebného poriadku v súčinnosti s mestskou políciou.
„Nehnuteľnosti sa nachádzajú za rodinnými domami a dvormi a sú prístupné z Borovej ulice číslo 6, 8 a 10,“ píše sa v materiáli. Časť zastavaných parciel sa nachádza „v lokalite funkčne určenej pre vzrastlú zeleň s ekostabilizujúcou funkciou“.
Výbor mestskej časti Staré mesto odporučil, aby boli nelegálne stavby odstránené na náklady stavebníkov. Rovnaký názor má komisia pre financovanie, správu majetku a podnikateľskú činnosť.
Pre takéto riešenie sa napokon rozhodla aj väčšina poslancov, keďže schválili alternatívu pozemky nepredať. Za hlasovali osemnásti, jeden bol proti a štyria sa zdržali. Radnica teraz podá žalobu na súd s návrhom na odstránenie nelegálnych stavieb.
Borinku by zastavali
Poslanec Marián Ivančík sa vyjadril za predaj pozemkov. V opačnom prípade vraj hrozí, že sa obyvatelia po zbúraní čiernych stavieb rozutekajú do iných častí mesta. Jeho návrh však neprešiel, podporilo ho len šesť poslancov, piati boli proti a desiati sa hlasovania zdržali.
Poslanci vyjadrili obavy, že ak umožnia čierne stavby legalizovať, obyvatelia Borovej časom zastavajú celý lesík. „Keď za to zahlasujeme, tak za polroka tam Borinka nebude. Ja som toho názoru, nechváliť a zbúrať,“ povedal pred hlasovaním poslanec Peter Košťál.
„Vidím tu veľkú snahu o pozitívnu diskrimináciu tejto časti našej populácie,“ reagoval na Ivančíkov návrh poslanec Ivan Juhás. Pýtal sa, či majitelia čiernych stavieb platia dane, smetné, vodné, stočné.
„O tomto hovorme. Pretože my ich v súčasnosti na všetkých úrovniach velebíme, využívajú náš sociálny systém, ale nič sa nerobí preto, aby sa začlenili do spoločnosti rovnocenne, tak, ako my.“
Juhás dodal, že stavby, ktoré nebudú do stanoveného času vysporiadané, treba zbúrať.
Chúlostivá otázka
„V záujme mesta je etnická znášanlivosť, ale nesmieme dovoliť, aby sa to ďalej šírilo,“ povedal na adresu čiernych stavieb Jozef Weber.
Poukázal, že za súčasnú situáciu na Borovej ulici je vinné aj mesto, ktoré má výstavbu monitorovať. Domy bez povolenia totiž nevyrástli na mestských pozemkoch za niekoľko dní, ale minimálne to trvalo niekoľko mesiacov.
„Treba dodržať zákon. Ak budeme neustále cúvať, tak nikdy nebudeme mať poriadok ani v meste a nehorím o republike,“ povedal Juraj Gajdoš.
„Ja si myslím, že v takto chúlostivej otázke je treba postupovať ozaj výnimočne, pomaličky a s veľkým rešpektom,“ vyjadril sa pred hlasovaním poslanec Ivan Gavalovič zo Starého mesta.
Pripomenul, že je pred voľbami „a táto komunita zrejme vytiahne túto volebnú kartu a na niektorých pánov poslancov zatlačia - zatlačia na naše city, na naše sociálne cítenie“.
„Ja by som si v danej chvíli skôr predstavoval, že prenesieme riziko, v ktorom sa nachádzame, na súd,“ navrhol Gavalovič. Spoluobčania majú podľa neho do určitej miery rešpekt pred súdnu mocou.
Hoci zastupiteľstvo rozhodlo, že pozemky nepredá a mesto sa obráti na súd, viacerí poslanci neveria, že budú čierne stavby na Borovej niekedy zbúrané. Gavalovič poznamenal: „To by skôr zrútili mestský dom.“