GALANTA. Mesto získalo financie na obnovu neogotického kaštieľa. Ide takmer o 2,5 milióna eur z regionálneho operačného programu, ktoré by mali použiť na rekonštrukciu južného krídla, juhovýchodnej veže a severnej veže.
Pôvodný rizalit pristavia k veži
„Musíme si počkať na podpis zmluvy o nenávratný finan-čný príspevok, po nej musí prebehnúť proces verejného obstarávania na dodávateľa. K samotnej realizácii sa môže pristúpiť po uzatvorení zmluvy s víťazom,“ povedal Ján Poľakovský z radnice.
Práce by mohli podľa neho začať začiatkom roku 2015, ich ukončenie je naplánované do decembra toho istého roku. Dodržanie termínu však zostáva otázne.
„Vzhľadom na náročnosť a technologické postupy pri tejto stavbe je veľmi ťažké v tejto chvíli potvrdiť, či sa podarí túto stavbu do konca budúceho roka dokončiť,“ dodal.
Rekonštrukcia sa dotkne južného krídla, v ktorom by mali byť po novom kultúrno-spoločenské a galerijné priestory. V tejto časti vzniknú aj hygienické zariadenia, ktoré návštevníci parku ocenia najmä počas každoročných galantských trhov.
V priestore severnej veže vznikne seminárna miestnosť so 45 miestami, interaktívnou tabuľou a WiFi, k južnej fasáde juhovýchodnej veže sa pripojí pôvodný rizalit, ktorý bol zbúraný v roku 1947. Bude trojpodlažný, prístupný z každého z nich.
Nórske fondy stále otvorené
Hlavný vstup, fasádu kaštieľa a strechu hlavnej budovy plánuje Galanta opraviť z takzvaných nórskych fondov. Mesto však stále čaká na vyhodnotenie projektu. V prípade, že by bolo úspešné, získalo by grant vo výške zhruba 350-tisíc eur. Z vlastného rozpočtu by muselo v tomto prípade prispieť sumou 52-tisíc eur. Spoluúčasť pri eurofondoch ho vyjde na 122-tisíc eur. Tieto financie vyčlenili poslanci ešte vlani, podľa Poľakovského sú pripravené na účte mesta.
O záchranu kaštieľa sa usiluje aj občianske združenie Neogotický kaštieľ z Galanty. Jeho členmi sú niektorí poslanci. Na ostatnom zastupiteľstve vznikla medzi nimi a mestom mierna polemika o tom, kto má na zdarnom projekte väčšiu zásluhu.
Mesto obhajovalo tím úradníkov, ktorí sa projektom intenzívne zaoberali, združenie svoju občiansku iniciatívu, ktorou nebol podľa nich podporený žiadny iný projekt, iba tento.
Ponúkali na predaj
Kaštieľ patrí od roku 1992 mestu, ktoré ho ponúkalo na predaj ako prebytočný majetok. Na podnet občianskeho združenia od vlaňajška už pamiatka prebytočným majetkom nie je.
Aktivisti iniciovali aj obnovu brány, ktorá ešte v 80. rokoch minulého storočia stála na svojom mieste. Potom roky ležala odhodená v tráve, kde skorodovala. Zlodeji ju neu-kradli len preto, že bola ťažká. Združenie ju pred osadením dalo zreštaurovať. Spolu so zadným múrom ňou uzavreli nádvorie.