Pondelok, 30. november, 2020 | Meniny má Ondrej, AndrejKrížovkyKrížovky

Keď bolo v Nitre na futbale 15-tisíc ľudí

Je to presne 25 rokov, čo sa hral pod Zoborom najatraktívnejší futbalový zápas posledného polstoročia. Nitra bola vtedy najlepším slovenským klubom, dnes hrá druhú ligu.

Za Nemcov hrali aj traja neskorší majstri sveta. Na zábere medzi rozhodcami vidno domáceho kapitána Michala Hippa a brankára Petra Palucha, Kolínčanov viedol Pierre Littbarski a za ním Bodo Illgner.Za Nemcov hrali aj traja neskorší majstri sveta. Na zábere medzi rozhodcami vidno domáceho kapitána Michala Hippa a brankára Petra Palucha, Kolínčanov viedol Pierre Littbarski a za ním Bodo Illgner. (Zdroj: Štefan Balek)

Futbalisti Plastiky Nitra si dvere do Pohára UEFA otvorili historickým tretím miestom vo federálnej lige v ročníku 1988/1989. Stačilo im naň 34 bodov z 30 zápasov (pri dvojbodovom systéme). O bronzovej priečke rozhodol až priamy súboj v poslednom 30. kole, keď zverenci Milana Lešického doma porazili Duklu Praha 3:2 po góloch Moravčíka, Blaha a Borka.

Postup do európskej súťaže bol krásnym darčekom k 80. výročiu založenia futbalu v meste. Pozoruhodné na tomto úspechu bolo, že veľkú väčšinu kádra tvorili vlastní odchovanci. Pritom pred sezónou sa vôbec neočakávalo, že tím Plastiky môže mieriť tak vysoko. Väčším úspechom v histórii futbalu v Nitre bolo iba druhé miesto z federálnej ligy v roku 1962, ktoré dosiahla partia okolo najlepšieho strelca súťaže Michala Puchera.

Po sezóne 1988/89 sa s mužstvom rozlúčili Halás (predčasne ukončil kariéru zo zdravotných dôvodov ako 25-ročný) a matadori Chatrnúch s Ježom, tak bolo na funkcionároch, aby káder doplnili.

Silný súper z Nemecka

Žreb Nitre prisúdil náročného a atraktívneho súpera z Nemeckej spolkovej republiky, vicemajstrovský tím 1. FC Kolín. Jeho dres obliekalo aj niekoľko veľkých osobnosti nemeckého futbalu, spomeňme len troch neskorších majstrov sveta z konca sezóny 1989/90.

Thomas Hässler nazbieral 101 štartov za nemeckú reprezentáciu (hrával aj za AS Rím), Pierre Littbarski 73 a Bodo Illgner 54 (chytal aj v Reale Madrid).

Stretnutia s 1. FC Kolín sa zaradili medzi najpamätnejšie v histórii nitrianskeho klubu. „Capkovia“ pod vedením iba 35-ročného Christopha Dauma si doma s Nitrou poradili 4:1 a pod Zoborom pred takmer 15-tisíc divákmi víťazstvom 1:0 bez problémov spečatili svoj postup do druhého kola.

Gól Nitry strelil Hipp

Jediným strelcom Plastiky v dvojzápase bol stopér Michal Hipp, dnešný tréner Nitričky. „Náš súper mal kvalitný tím, veď šiesti hráči zo základnej zostavy boli v nominácii Nemecka na MS 1990. Čakali sme tlak a už v 8. minúte sme prehrávali. Potom prišiel center Bochnoviča, súper hral ofsajd-systém, ktosi vzadu sa zabudol a strelou z ôsmich metrov som prekonal vtedajšieho nemeckého reprezentačného gólmana Boda Illgnera. V prvom polčase sme odohrali vyrovnanú partiu, no druhý polčas sme nezvládli,“ povedal M. Hipp po vyradení. Kolín Nitru prekukol a centrovanými loptami ju dostal do úzkych, keď pridal ešte tri góly. Hetrik zaznamenal Falko Götz. Podľa slov Michala Hippa sa prejavil výkonnostný rozdiel medzi oboma mužstvami.

Slabinou hra hlavou

Tréner Lešický cestoval do Kolína o štyri dni skôr, aby si pozrel súpera v ligovom zápase. „Vedeli sme, čo nás v Kolíne čaká. Súpera sme mali dobre preštudovaného a dobre sme vyčítali taktiku trénera Dauma na tento zápas. V prvom polčase sa nám darilo, lebo súper nevyvinul veľký tlak na našu bránku. V druhom polčase však dokonale využil našu najväčšiu slabinu, a to je hra hlavou. Vysokými centrami, keď nás doslovne prikoval k bránke, si dokázal vypracovať dostatok streleckých príležitostí, ktoré domáci zásluhou Götza vedeli aj realizovať. Príčinu našej prehry treba vidieť aj v tom, že niektorí naši hráči hrali veľmi ustráchane a nepodali ani svoj štandardný výkon,“ hodnotil zápas v Kolíne Milan Lešický.


Doma pred takmer 15-tisíc divákmi sa tešil z gólu Miloš Belák (vpravo), ale postranný rozhodca videl ofsajd. FOTO: ŠTEFAN BALEK

Aj v odvete v Nitre sa ukázalo, že Kolín je lepším a skúsenejším mužstvom, ktoré zaslúžene postúpilo do druhého kola. Domáci mu však už boli vyrovnanejším súperom. V prvom polčase dokonca Belák po peknej spolupráci s Moravčíkom - najlepším hráčom Nitry - poslal loptu do siete, ale radosť celému štadiónu prekazil postranný rozhodca, ktorý odmával postavenie mimo hry. Hostia dosiahli gól po rohovom kope a zvyšok zápasu kontrolovali.

Hrali, koľko potrebovali

„O postupe súpera nebolo pochýb. Zohrali sme s ním dva vyrovnané polčasy. Aj v tomto zápase naši hráči bojovali s nasadením, ale súper bol futbalovejší,“ povedal tréner Milan Lešický.

„Plastika sa v porovnaní s prvým zápasom zlepšila. Svoj cieľ sme dosiahli a v závere sme hrali toľko, koľko sme potrebovali,“ vyjadril sa kouč Kolína Christoph Daum.

Nitrania si náladu vylepšili o dva týždne, keď doma vyprášili Spartu Praha 4:0, ale na konci sezóny 1989/90 obsadila už „iba“ 6. miesto, a tak sa ďalšie európske dobrodružstvo nekonalo. Navyše, v nasledujúcej sezóne, už oslabená o Moravčíka, ktorý odišiel do St. Etienne, skončila na 15. mieste a vypadla z federálnej ligy.

Pohár UEFA 1989/90 - 1. kolo

1. FC Kolín - Plastika Nitra 4:1 (1:1).
Góly: 8., 56. a 61. Götz, 73. Littbarski (11 m) - 21. Hipp.
PLASTIKA: Paluch - Hipp - Vidumský, Blaho, Dekýš - Moravčík, Jurík, Belák, Mihok - Bochnovič (60. Süttö), Borko (15. Lednický).
1. FC: Illgner - Dressen, Giske (20. Janssen), Steiner, Higl, Görtz, Littbarski, Hässler, Götz, Ordenewitz (75. Sturm), Rahn. Hralo sa 13. 9. 1989.

Nitra - Kolín 0:1 (0:1).
Gól: 33. Higl.
PLASTIKA: Paluch - Hipp - Vidumský, Blaho, Včelka, Dekýš - Moravčík, Süttö, Belák - Lednický, Mihok (76. Sovič).
1. FC: Illgner - Higl, Steiner, Giske, Greiner (76. Janssen), Littbarski, Hässler, Görtz, Götz, Ordenewitz (74. Sturm), Rahn. Hralo sa 27. 9. 1989.

Diváci sedávali aj na stromoch...

Trénerom Plastiky Nitra v tejto úspešnej ére bol Milan Lešický. V rozhovore zaspomínal, ale ponúkol aj myšlienky o obrodení nitrianskeho futbalu.

V sezóne 1988/1989 obsadil tím Plastiky Nitra tretie miesto vo federálnej lige za Spartou a Ostravou, vďaka čomu sa prebojoval do Pohára UEFA. Ako si spomínate na toto obdobie?
- Ak hovoríme o tomto poslednom medzinárodnom úspechu, musím spomenúť nitrianske špecifikum. Postup do európskej súťaže bol vrcholom v poradí už niekoľkého štvorročného cyklu, ktorý vždy začínal postupom do najvyššej súťaže, druhý rok úspešné budovanie, tretí výrazný alebo až mimoriadny úspech, štvrtý rok vypadnutie z ligy. S tým istým kádrom. A v tomto pravidelnom cykle to bol presne ten tretí rok toho posledného. Tieto nepochopiteľné pravidelné vzostupy a pády boli dané tým, že vo futbalovej Nitre sa úspech neodpúšťal, toto mesto si ho nevedelo rozdeliť. Príčinou bola závisť, lebo v čase vždy krátkodobého futbalového rozmachu v „zákopoch“ nervózne prešľapávali neprajníci rôzneho kalibru, a tí netrpezlivo čakali na zaváhanie, ktoré po úspechu príde zákonite na každé mužstvo. A títo závistlivci všetko dovtedy vybudované do základu rozbili a začalo sa budovať odznova. Toto vlnenie sa pravidelne opakovalo. Samozrejme, je to dávno a hovorím to s úsmevom. Možno raz o tom napíšem veselú knihu aj s menami...


Milan Lešický na lavičke počas zápasu s 1. FC Kolín. FOTO: ŠTEFAN BALEK

V 1. kole Pohára UEFA vás vyradil favorizovaný Kolín. Ako si spomínate na tento sviatok futbalu?
- Kolín bol už len vyvrcholením predchádzajúcej sezóny, keď sme boli jednoznačne najlepším slovenským mužstvom, aj keď titul oficiálneho majstra Slovenska sa za to vtedy nedával. Hrali sme pre Nitru typický technický kombinačný futbal. Dalo by sa to porovnať s modernou Barcelonou. Lenže my sme to hrali na rýchlosť dvojku a Barcelona to v modernej dobe hrá na štvorku-päťku. Je to neporovnateľné, ale stratégia bola tá istá. Keď sme doma pustili súpera na desať minút z vlastnej polovice, naši diváci pískali. Zápasy boli vypredané, ľudia naozaj sedeli na stromoch a na hrade s ďalekohľadmi, lebo sa nezmestili na štadión. Nie, to nie sú rozprávky starej matere. Vyvrcholením bol zápas proti Kolínu. Objektívne bol nad naše sily. Okrem toho sme nemali skúsenosti s takýmito ťažkými súpermi. Napriek tomu to bol pre všetkých zážitok a to obdobie vošlo do nitrianskej histórie. V tom ročníku sme boli vo federálnej lige na peknom 6. mieste, ale v meste zavládla obrovská nespokojnosť. Zapracovali „zákopové“ výbory a v nasledujúcom roku s tým istým mužstvom, aj keď s mnohými posilami, ale bez Moravčíka, sme z ligy vypadli. Presne v rámci klasického štvorročného nitrianskeho cyklu.

Dnes je Nitra v strede tabuľky II. ligy. Veríte, že nitriansky fanúšik ešte raz zažije podobné úspechy?
- Po nežnej revolúcii sa podmienky v Nitre výrazne zmenili. Nie je podpora silného poľnohospodárstva, nie je záujem profesionálnych futbalistov z celého Slovenska cez futbal v Nitre študovať. Zostala len výchova mládeže, ktorá v minulosti zarobila klubu obrovské peniaze. Ale ani to už ani zďaleka nefunguje na takej úrovni, ako keď som ten projekt v roku 1982 spolu s niekoľkými nadšencami dal do života. Síce ešte vyrábame futbalistov, ale to už nie je taká kvantita a kvalita, aby ostalo pre nás a bolo aj na predaj, na existenciu klubu. Bez kvalitnej profesionálnej mládežníckej akadémie nemôže byť nitriansky futbal úspešný. A tá akadémia potrebuje obrovskú základňu chlapcov do 13-14 rokov. Preto som s nadšením privítal pokus ObFZ v Nitre a MY Nitrianskych novín, ktoré založili Miniligu Miňa Stocha, a v poslednej dobe snahu Ľuboša Moravčíka oživiť túto hlavnú vekovú kategóriu. To je tá dlhá, veľmi pracná, ale úspešná cesta. Tu nejde o to, v túto nedeľu vyhrať, ale vyhrávať a byť bohatým klubom za najskôr päť rokov. A na dlhú dobu. A história sa zopakuje. Na novom štadióne bude vypredané.

V čom sa robil futbal inak pred rokom 1989 a dnes?
- My sa dnes chodíme učiť robiť s mládežou do vyspelej futbalovej Európy. Jedno oko sa smeje a druhé plače. Predsa my sme presne také akadémie za bývalého režimu dávno mali! Na takej istej úrovni, ako majú teraz v štátoch na okolí. Boli zabezpečené materiálne, metodicky. Presne tak, ako teraz v zahraničí obdivujeme. Tým sme boli v mládeži automaticky svetovo konkurencieschopní. Dnes je futbal na pleciach rodičov a sponzorov. Nie všetci rodičia môžu platiť svojim deťom športovú činnosť. Prevážať ich autami niekoľkokrát týždenne cez celé mesto. Zostáva jediné východisko: šport sa musí vrátiť do základných škôl, tie sú na to vybavené. Vyškoliť a zaplatiť učiteľov. Tým umožníme športovať aj chudobným deťom a budeme mať oveľa zdravšiu populáciu. A v neposlednom rade množstvo kvalitných reprezentantov vo všetkých športoch. Ale to nie je o tom, že stačí v nedeľu vyhrať...

Keď Moravčík dával jasle

Ľuboš Moravčík si zahral v drese Celticu aj Ligu majstrov, ale európsku súťaž prvýkrát okúsil ešte doma s Nitrou.

Spomienky na zápasy s 1. FC Kolínom mu zostali v pamäti. „Samozrejme, vtedy v Československu vôbec nebolo ľahké prebojovať sa do Pohára UEFA. V tom čase neboli žiadne predkolá a išli sme priamo do prvého kola proti nemeckému Kolínu. Bol to silný tím s Littbarskim či Hässlerom. Rozhodne to bola pre všetkých z nás dobrá skúsenosť a zážitok,“ vrátil sa k jeseni roku 1989 Ľuboš Moravčík.

Očití svedkovia tvrdia, že Nemcom v Nitre dával „jasličky“ a dvíhal divákov zo sedadiel. Spomína si na to? „Je to možné... To bola taká malinká náplasť za to, že sme prehrali,“ smeje sa Ľubo. „Dôležitý však je výsledok, nie jasle, a ten hovoril pre hostí.“

V Nitre sa kedysi chodilo „na Moravčíka“. Ako si on spomína na tieto časy? „Určitým spôsobom som si svoju pozíciu vypracoval. Keď som začínal za Nitru hrávať, bolo to v druhej lige a vtedy ešte nebolo jednoznačné, kam to dotiahnem. Bolo nás viacero mladých chalanov okolo 20 rokov, asi šesť. Tam sa to kryštalizovalo. Je to trochu podobné so súčasnou situáciou Nitry, vidím tam určitú paralelu. Len s mladými hráčmi sa nedá postupovať, to platí aj dnes. Po čase, keď budú vyššie ambície, bude musieť prísť väčšia kvalita a skúsenosť. Z tých hráčov, čo dnes hrajú pravidelne, sa možno vykryštalizujú traja-štyria nosní, ďalší dvaja-traja možno už nebudú hrávať a nahradia ich skúsenejší hráči. Ja verím, že sa nájdu prostriedky na to, aby Nitra mala silnejšie mužstvo a vrátila sa opäť do prvej ligy,“ zamyslel sa Ľuboš Moravčík.

Pred 25 rokmi bolo vo futbale menej peňazí, ale predsa boli plné šta- dióny. „To sa nedá prirovnávať, vtedy nebol svetový futbal v televízii ako dnes a hlavne bola iná doba, šport bol inak podporovaný štátom. Za úspechmi Nitry bolo aj to, že dlhé roky, možno desaťročie, tu boli skúsení hráči ako Molnár, Jež, Chatrnúch či Dekýš a pri nich sme my, mladší, povyrástli. Podobná kombinácia by mohla priniesť úspech aj v súčasnosti a ja verím, že Nitre sa to podarí,“ dodal jeden z najlepších slovenských futbalistov v histórii.

(Autor použil aj archívne materiály z Nitrianskeho hlasu.)

Fotogaléria Štefana Baleka


V popredí Michal Hipp a Peter Paluch.


V strede v bielom Včelka a Blaho.


Ľubomír Mihok.

Viliam Vidumský a Miloš Belák.


Celkom vpravo Marián Süttö.


Vľavo Jaroslav Dekýš, v strehu Peter Paluch.


V bielom mladý Miroslav Sovič.


Thomas Hässler, jeden z majstrov sveta na nitrianskom trávniku.

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Inzercia - Tlačové správy

 1. Slovensko spoznalo najlepšie farmy minulého roka
 2. Vyšperkujte Vianoce - tipy na vianočné darčeky
 3. Zodpovedné podnikanie je témou aj pre slovenské spoločnosti
 4. Manažér, Redaktor, Psychológ či Vedec? MY sme READY – a TY?
 5. Štúdium ekológie, dizajnu či tech-inovácií je životný štýl
 6. Máte problémy s trávením? Známy gastroenterológ radí ako na ne
 7. Nástrahy online vyučovania, o ktorých sa nehovorí
 8. Maturuješ? Vyber si oblasť uplatnenia a študuj čo ťa baví!
 9. Budíte sa počas spánku? Toto sú hlavné príčiny
 10. Venujte na Vianoce darček plný informácií
 1. Ako inovácie menia naše návyky? Čo už dnes môžete robiť inak
 2. Máte problémy s trávením? Známy gastroenterológ radí ako na ne
 3. Zdravé varenie: zábava pre celú rodinu
 4. Venujte na Vianoce darček plný informácií
 5. Darček? Špičková autonavigácie Mio Spirit 8670 Full EÚ Lifetime!
 6. Pomôžte ľuďom v núdzi v najväčšej potravinovej zbierke v Tescu
 7. Aké sú dopady pandémie na financie ľudí?
 8. Účastníci charitatívneho behu No Finish Line nabehali 26 007 km
 9. Porsche Unseen: Tajné projekty dizajnérskej kuchyne, časť druhá
 10. Slnko a teplo aj cez sviatky: Do Egypta sa vracajú dovolenkári
 1. Slovenská firma reformuje tradičné multimiliardové odvetvie 32 556
 2. Kaufland na Slovensku testoval novinku, ktorú zavádza v Európe 16 545
 3. Budíte sa počas spánku? Toto sú hlavné príčiny 14 922
 4. Slnko a teplo aj cez sviatky: Do Egypta sa vracajú dovolenkári 13 234
 5. Predplatená telefónna karta s kreditom 10 € v denníku SME 9 729
 6. Mercedes-Benz opäť nadizajnoval budúcnosť 9 197
 7. Aká je chémia vôní 9 073
 8. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy 8 630
 9. Viete, aká je skutočná cena smartfónu? Číslo vás prekvapí 8 477
 10. Bývanie v meste predlžuje život 8 030
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Nitra, Galanta a Šaľa - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Nitra

Antigénové testy budú v Nitre robiť na ďalšom mieste, no len dva dni

Do areálu nemocnice sa chodia dobrovoľne testovať stovky ľudí.

Veľkokapacitné odberné miesto na Špitálskej, v areáli nemocnice

Nitra dostane milióny na kreatívne centrum. Zrekonštruuje kino aj kasárne

V centre mesta vznikne zelené átrium, v bývalých kasárňach druhý veľký park. Priestory musia byť skolaudované do januára 2023.

Takto má po obnove vyzerať kino Palace a Radlinského ulica.

Holanďania z drogovej megakauzy chceli ísť na slobodu. Neuspeli

Rekordné množstvo drog našli v nitrianskom priemyselnom parku, v nádržiach na kvapalinu, ktoré čakali na preclenie.

Jeden z obvinených Holanďanov na nitrianskom súde.

Na šesť osôb, zadržaných počas protidrogovej akcie v Seredi a okolí, podali návrh na vzatie do väzby

Zásah mal súvisieť s pokračovaním akcie Venal zameranej proti drogovej zločineckej skupine.

Ilustračné foto

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Starostka Kuneradu čelila odvolávaniu. Referendum nebolo platné

Kavecká podala oznámenie na Generálnu prokuratúru pre podozrenie zo spáchania trestného činu ohovárania a poškodzovania cudzích práv.

V Kysuckom Novom Meste majú unikátny adventný veniec

Ide pravdepodobne o najväčší adventný veniec v Žilinskom kraji. Jeho výška je až 3,5 metra. Na jeho výzdobe pracovalo osem ľudí počas niekoľkých týždňov.

AKTUALIZOVANÉ o 20.14 - doplnené o vyjadrenie Arriva Nitra

Nitra vybrala nového dopravcu, Arriva v súťaži neuspela

Dvaja neúspešní účastníci súťaže môžu podať námietky.

Zlatomoravský vajda zomrel. Ešte bude mela, hovoria miestni

Podľa ľudí blízkych komunite ešte nie je isté, kto ho nahradí.

Už ste čítali?