Pre nitrianske divadlo robil scény k hrám Búrlivé výšiny či Motýľom nik nerozkáže.
NITRA. Súčasťou podujatí medzinárodného festivalu Divadelná Nitra je aj nedávno otvorená výstava Na/Čo je scénografia. Svojou tvorbou sa v Salóne Nitrianskej galérie predstavuje jeden z najvýz-namnejších slovenských scénografov Jozef Ciller. Výstava, pripravená v spolupráci s Divadelným ústavom v Bratislave, potrvá do 5. októbra.
Okrem množstva iných ocenení je Ciller držiteľom Ceny Pavla Straussa, ktorú si v Divadle Andreja Bagara prebral v novembri 2012. Scénograf od roku 1967 pôsobil v Divadle SNP v Martine, v roku 1990 sa stal vedúcim katedry scénického a kostýmového výtvarníctva na VŠMU. Ciller je známy viac vo svete ako u nás, ako výtvarník pracoval v 20 krajinách a vytvoril zhruba 500 scénických návrhov pre divadlo aj film. Pre nitrianske divadlo robil napríklad scény k hrám Búrlivé výšiny či Motýľom nik nerozkáže.
Ako vtedy pri preberaní ceny v DAB povedal, „scénograf žije mnohými životmi. Keď má na scéne vytvoriť niečo zmysluplné, musí tam nechať kus svojej duše. Scénografia je umenie z jednoduchých vecí urobiť niečo viac“.
Cillerova scénografia sa vyznačuje bohatstvom prostoty, funkčnosťou, akčnosťou a integrovanosťou so všetkými zložkami inscenácie. Jej tvorivý nepokoj inšpiratívne pôsobí na vývin divadelnej réžie. Princípy jeho tvorby mu zabezpečujú svojské, osobnostné postavenie v súčasnej scénografii. Napriek tomu, že Cillerove scénografické návrhy majú svojbytnú výtvarnú kultúru, vtip a technickú úroveň, ich totálny zmysel sa rozkryje až v inscenačnej realizácii.
Ako scénograf hovorí, „základným a najdynamickejším výtvarným prvkom scény je herec. Schopný je priestor členiť, podľa potreby meniť, dávať mu stále nové významy, a tým vytvárať jeho štvrtú dimenziu. Scénografia musí mať svoj priebeh a príbeh, rodí sa v procese inscenácie a má svoju poetiku a logiku. Scénografia je integrujúci dialóg spájajúci motorické s estetickým, telesné s duchovným. Pomáha širokou škálou svojich možností prispieť k zmysluplnému dopadu na diváka a podčiarknuť zmysel divadelnej produkcie. Scénografia má provokovať režiséra, inšpirovať herca a prekvapiť diváka".
Autor: če/ng