SEREĎ. O poriadok v Seredi sa od apríla stará aj Zelená hliadka. Neformálna skupina mladých ľudí už odvtedy vyčistila niekoľko oddychových zón pri Váhu v kempingu, kde naplnila desiatky vriec s odpadkami.
Na striekačky majú špeciálnu nádobu
Zelená hliadka je bratislavský projekt, ktorý pred rokmi rozbehli bratia Matúš a Ondrej Čupkoví. Chceli zbaviť ulice hlavného mesta odpadkov a vyčistiť prírodu od čiernych skládok.
Partia Seredčanov a Šintavanov sa do projektu rozhodla zapojiť tiež. Pri prechádzkach popri Váhu totiž zistili, že oddychové zóny sú značne znečistené, vo svojom voľnom čase sa preto pustili do zbierania odpadkov. Dobrovoľníci brigádujú väčšinou cez víkendy, keďže ide buď o vysokoškolákov, alebo pracujúcich.
„Máme záujem o to, aby to tu vyzeralo čisto, aby tí, čo tieto miesta navštevujú, neprichádzali do smetiska,“ vraví zakladajúci člen združenia Michal Chudý.
V teréne našli okrem plastových fliaš, vreckoviek a krabičiek od cigariet aj obhorené káble, počítačové komponenty, oblečenie, rozbité sklo či dokonca azbestovú strešnú krytinu. Bola v blízkosti modrej cyklotrasy v smere ku Kolenu, niekto ju vyhodil na okraji pred vstupom do lesa.
„Zaujímavosťou je, že zatiaľ sme sa nestretli s injekčnými striekačkami. Máme na ne aj špeciálnu nádobu, ktorú nám poskytlo združenie Storm, s ktorým spolupracujeme,“ vraví Michal.
Zamerajú sa aj na čierne skládky
Okrem toho, že oddychové zóny pri Váhu vyčistili od vecí, ktoré do prírody nepatria, osadili v nich aj vrecia na smeti. Obruče na odpadkové koše, ktoré umiestnili na stromy, vyrobili sami, vrecia zabezpečili na vlastné náklady.
FOTO: ARCHÍV ZH
„Obruče sme dali na miesta, kde väčšinou ľudia chodia opekať, stanovať alebo len tak s autom, z ktorého predtým, ako idú domov, vyhádžu všetok bordel. Máme ale pocit, že osadenie vriec pomohlo a pohodeného odpadu je v prírode menej.“
Michal spolu so svojimi kamarátmi svojpomocne vybetónoval ohniská a zrekonštruoval lavičky. V spolupráci s mestom na ich obnove pokračujú.
Na jeseň členovia hliadky pripravujú väčšiu brigádu aj na druhej strane Váhu. Pridať sa môže ktokoľvek.
„Je tam veľa smetí, pretože autá tam majú prístup. Nezmení sa to, ak sa nebudú robiť prírodné zátarasy,“ myslí si Michal.
S tímom dobrovoľníkov sa chce zamerať aj na čistenie lokality Koleno, Rameno a Poronda. Nachádzajú sa v nich drobné čierne skládky, ktoré by členovia neformálneho združenia chceli zlikvidovať.