Za zhruba štyri roky vytvoril Pavel Fintor vyše dvadsať rôznych modelov. Zodral pri tom aj svoj pracovný stôl.
DOLNÁ STREDA. Dostavník, cirkus, Tatra 815, domček pre bábiky, ale aj loď Francise Draka Zlatá laň, na ktorej oboplával v rokoch 1577 až 1580 zemeguľu. Z týchto vecí, ktoré majú v skutočnosti niekoľko metrov, vytvoril modelár Pavel Fintor z Dolnej Stredy ich unikátne zmenšeniny.
Maringotka s bezpečnostným sklom
„Oproti nám začali stavať novú bytovku, ktorú obsluhoval vysoký žeriav. Prosil som otca, aby mi zohnal nejaké drevo na to, aby som mohol ten stroj napodobniť. Mal som vtedy tuším asi 5 rokov,“ spomína modelár na svoje začiatky.
Rodák z Bratislavy zdedil zručnosť po otcovi, pri ňom sa priučil, ako pracovať s náradím a rozoznávať ho.
K aktívnejšej modelárčine sa pán Fintor vrátil zhruba pred štyrmi rokmi. Za ten čas vytvoril vyše dvadsať rôznych modelov a zodral pri tom aj svoj pracovný stôl. Modelmi robí radosť najmä druhým. Čím zložitejší, tým je pre pána Fintora väčšou výzvou. Jednoduché veci, ako vraví, ho vôbec nebavia.
Neteri preto ako svadobný dar daroval depo z dreva, papiera a kože, v ktorom bol schovaný odpružený koč natretý kráľovskou modrou. Robil ho 600 hodín. Len o sto hodín menej mu trval domček pre bábiky, náročné boli aj pyramídy pre jogínov, ktoré robil s presnosťou na desatiny milimetra.
„Keď sme odišli do Srbska za dcérou, povedal som si, čo tam budem robiť tých päť týždňov. Nabalil som si polovičku dielne a za ten čas som tam urobil dva funkčné koče, do dcérkinho som dokonca vložil aj drôtené minišperky. Pre druhú dcérku som zase spravil maringotku s bábkovým divadlom, pre seba maringotku so šašom. Obe majú na dverách bezpečnostné dvojité sklo.“
Schody ho natrápili najviac
Najťažším modelom bola pre pána Fintora anglická obchodná galeona zo 16. storočia Golden Hind – Zlatá laň. Slávna loď Francise Draka bola dlhá zhruba 80 metrov. Jej slovenská zmenšenina je dlhá iba stotridsaťpäť centimetrov, je však plne funkčná. Sedí na nej bábika, ktorá znázorňuje anglickú kráľovnú Viktóriu.
„Loď má 12 diel, 2 kormidlá, 220 kladiek a vyše 1600 osmičkových uzlov. Každý som musel šúľať, bolo to ako štrikovanie bez ihlíc. Uväzoval som to asi mesiac, ale stehy sú napnuté ako struny na gitare. So schodmi som sa natrápil najviac,“ vraví modelár o skvoste, za ktorým je tisíc hodín práce. Spotreboval naň takmer 50 sekundových lepidiel a vyše kilometer špagátu.
Modelár plánuje podobnú galeonu upraviť aj pre seba, vyrobená totiž putovala k sesternicinmu mužovi k jubileu. Tiež ho láka vodný mlyn a gazdovský voz.
„Medzitým budem pokračovať v búdkach pre vtáčikov. Ako inak, aj tie robím špeciálne, s tým, že dole majú reštauráciu a hore hotel,“ uzatvára s úsmevom autor umeleckého diela - knižnej búdky na Námestí Slobody v Seredi.
FOTO:(LAZ)