NITRA. Erózia ďalej ukrajuje z Fabrickej ulice nad Rolfesovou baňou v Nitre, z jedného konca na druhý už niekoľko rokov neprejdú ani chodci. Kedysi tadiaľto jazdili autá.
Na plote, ktorý stojí nad baňou, pribudla tabuľa s nápismi "Zákaz vstupu! Neverejný priestor!"
To je okrem postupujúcej erózie jediné, čo sa zmenilo za tri roky, ktoré uplynuli od našej poslednej návštevy.
Radnica na stabilizáciu svahov v bani dodnes nenašla peniaze. Ide pritom o chránenú prírodnú pamiatku, ktorú odborníci považujú za unikát. Miestnych navyše trápi, že im erózia ukrajuje z pozemkov.
Na plote nad Rolfesovou baňou, ktorý susedí s plotom Martišovcov, pribudla tabuľka zakazujúca vstup. Foto: (mh)
Iba sľuby
Ešte v roku 2010 radnica cez naše noviny odkázala rodine Martišovcov, ktorých dom stojí na skale nad priepasťou, že nájde praktické riešenie.
„Už som rezignovala. Ani prstom nepohli,“ hovorí Anna Martišová. Domáci si skalu stabilizovali pred rokmi na vlastné náklady, použili železobetón. „Hádam nás to prežije,“ poznamená pani Anna.
Doma má list od bývalého primátora, ktorý sľúbil, že mesto prispeje sumou 500-tisíc korún na spevnenie svahu pod domom. Zostalo to len na papieri.
Dom na skale. Kedysi sa okolo neho pán Martiš bicykloval. Dnes je za ním priepasť. Foto: (mh)
Mesto nezastavilo ani eróziu, ktorá likviduje ulicu nad baňou. Pani Anna musí už niekoľko rokov chodiť do centra okľukou. Komunikácia je totiž v strede uzavretá, zostal z nej len úzky pás.
Kedysi tadiaľto jazdili autá. Teraz je časť Fabrickej ulice ohradená plotom, v ktorom je bránička. Ľudia sa k nej však nedostanú. Priestor je zatarasený stavebným materiálom - miestny obyvateľ robí nadstavbu domu. Postupujúca erózia mu neprekáža. Priepasť sa už pritom blíži k základom susedného neobývaného domu.
Pani Martišová na Fabrickej ulici, ktorá bola v minulosti priechodná. Teraz je uzavretá plotom. Vľavo pod ním je Rolfesova baňa. Foto: (mh)
V roku 2010 mohli po úzkom úseku Fabrickej ulice prechádzať aspoň chodci. Dnes je tu plot. Foto: (mh)
2010: Ulicu ešte od bane (vpravo) neodeľoval žiadny plot. Lokalita bola nebezpečná. Foto: (mh)
Projekt starne
„Po vojne sa v bani ešte dolovalo, potom tu komunisti chceli urobiť amfiteáter, hovorilo sa aj o poschodových garážach. Nakoniec tu spravili park - bolo tu lietadlo, lavičky, osvetlenie,“ spomína si miestny obyvateľ Milan Martiš.
Keď začala erózia likvidovať ulicu nad baňou, osadili na jej okraj zábrany z betónu. Časť z nich sa už dávno prepadla. V roku 2011 pribudol plot, ktorý znepriechodnil ulicu. Už aj pod ním je na niektorých úsekoch diera, skala sa ďalej rozpadá.
Ešte v roku 1999 okresný úrad nariadil mestu vykonať na najkritickejšom úseku Rolfesovej bane zabezpečovacie práce. Urobili sa však len projekty na stabilizáciu stien. Najnovší je z roku 2008.
„Vzhľadom na odstup času je potrebná jeho aktualizácia,“ povedal Andrej Jančovič z radnice. Spevnenie svahov by vraj vyšlo okolo 1,3 milióna eur. „Vzhľadom na výšku sumy zatiaľ nebola realizácia projektu schválená mestským zastupiteľstvom.“
Projekt uvažuje s dvomi alternatívami. „Prvou sú gravitačné oporné múry, čo by znamenalo vybudovanie masívnej konštrukcie z betónu. Druhou alternatívou je mikropilotová stena, ktorá je z estetického hľadiska prijateľnejšia,“ povedal pred tromi rokmi Pavol Jakubčin z radnice.
Erózia sa dostala až k plotu nad baňou. Osadili ho pred tromi rokmi. Foto: (mh)
Oddychová lokalita
Rolfesova baňa je od roku 1982 vyhlásená za prírodnú pamiatku. Odborníci ju považujú za geologický unikát.
Šedý ramsauský dolomit a vápenec sú staré vyše 200 miliónov rokov. Je raritou, že sa lom nachádza prakticky v centre mesta (neďaleko Štúrovej ulice), medzi rodinnými domami a panelákmi.
Mesto má už dvadsať rokov vypracovanú štúdiu, podľa ktorej by sa malo územie Rolfesovej bane využívať na oddych, rekreáciu a šport. Mali by tu pribudnúť lavičky, osvetlenie. Kým ale nebudú spevnené svahy, je to nereálne.
„Takéto niečo má máloktoré mesto. Mohli by sa tu konať výstavy, koncerty. Dokonca sa objavila myšlienka urobiť nad Rolfesovou baňou sklenenú strechu, ktorá by sa dala vysunúť v prípade nepriaznivého počasia. Ale to je sci-fi, nemáme ani na spevnenie svahov,“ povedala Ľudmila Šterdasová z Mestských služieb.
Zatiaľ baňu len čistia od odpadkov a náletovej zelene, ktorá narúša skaly. Aktuálne sú práce naplánované na október.
Geológovia považujú baňu medzi domami v centre mesta za unikát. Foto: (jk)
Pôvodné zábrany sa dávno rozpadli. Foto: (mh)