Objekt vyjadruje myšlienku, je dnešnej spoločnosti chýba duchovný rozmer.
NITRA. Počas Divadelnej Nitry mesto žilo nielen a divadelnými, tanečnými či hudobnými predstaveniami. V uliciach mesta sa objavilo množstvo zaujímavých objektov a inštalácií, ktoré do verejného priestoru vniesli kus umenia a originality.
Matúš Lányi, absolvent fakulty výtvarných umení Technickej univerzity v Košiciach, bol jedným z troch súčasných umelcov, ktorí v uliciach Nitry vytvorili netradičné výtvarné diela pod hlavičkou Art in City(light). Matúš je dnes pracovníkom Slovenského národného múzea v Bratislave a popri práci sa venuje aj umeleckej tvorbe.
Jeho výtvorom je aj Skeleton, ktorý môžete vidieť na trávnatom priestranstve pri DAB. Autor vymyslel konštrukciu zo železných rúr, ktoré pospájal do „kostry“ v tvare chrámu. V Nitre Skeleton nemal premiéru, po prvýkrát ho postavil pred 4 rokmi pre exteriér Galérie Jána Koniarka v Trnave.
„Objekt je vysoký 11 metrov, avizovaných 14 metrov sme v dôsledku technických obmedzení nepokorili, ale tu ani nebolo cieľom lámať nejaké rekordy,“ vysvetľuje Matúš Lányi. „Objekt som nevytvoril sám, chcelo to profesionálov. Zo začiatku Skeleton stavali siedmi ľudia, horné podlažia spájali dvaja odborníci – „výškari“. Použili sme pritom lešenárske rúry – 50 kusov 6-metrových a 30 kusov 4-metrových.“
Podľa Matúša Lányiho je jeho objekt pozostatkom, fosíliou miesta, ktorý vymedzuje duchovný priestor. Skelet je zbavený plášťa a je vyprázdnený. „Snaží sa byť apelom na tom, že súčasnej konzumnej spoločnosti chýba duchovný rozmer.“