K úspechu predstavenia Láskavé bohyne výraznou mierou prispeli skvelé výkony Ľuboša Kostelného, Jozefa Vajdu, Richarda Stankeho, Alexandra Bártu, Milana Ondríka, Martina Nahálku a ďalších hercov.
NITRA. Vrcholom nedeľného programu festivalu Divadelná Nitra bola inscenácia Láskavé bohyne v podaní Činohry SND v Bratislave. Hercov po vyše trojhodinovom predstavení nechceli diváci pustiť z javiska, stojac tlieskali niekoľko minút, čím ocenili ich excelentné výkony.
Fiktívne memoáre dôstojníka SS
Nečudo, že práve táto inscenácia divadelných kritikov, teoretikov a publicistov zaujala najviac a odniesla si troje Dosky. Láskavé bohyne sa stali najlepšou inscenáciou divadelnej sezóny 2013/2014, za najlepšiu réžiu ocenenie získal Michal Vajdička a napokon na Dosky za najlepší mužský herecký výkon svoju nomináciu premenil Ľuboš Kostelný.
Dramatizácie románu amerického autora Jonathana Littella sa ujal Daniel Majling, ktorý spolu s režisérom Michalom Vajdičkom, scenáristom Pavlom Andraškom, kostymérkou Katarínou Hollou a autorom hudby Mariánom Čekovským vytvorili napriek ťažkej téme skutočne impozantné dielo. K úspechu predstavenia výraznou mierou prispeli skvelé výkony spomínaného Ľuboša Kostelného, Jozefa Vajdu, Richarda Stankeho, Alexandra Bártu, Milana Ondríka, Martina Nahálku, Mariána Geišberga a ďalších hercov.
Príbeh je zostavený ako fiktívne memoáre, ktoré po vojne spísal dôstojník SS Maximilián Aue (Ľuboš Kostelný). Vzdelaný a slušný syn Nemca a Francúzky na ich želanie vyštuduje právo, napriek tom, že túžil písať. Pod vlyvom okolností ale aj svojím vlastným pričinením sa stáva súčasťou nacistickej mašinérie – podieľa sa na vraždení židov na Ukrajine a Kaukaze, zúčastňuje sa bojov pri Stalingrade aj v Berlíne.
S desivými podrobnosťami popisuje, ako spolu s ďalšími nacistami strieľali mužov, ženy i deti. Tých, ktorí nezomreli hneď, „dorážali“ ranami milosti, aby vraj netrpeli. Brodil sa po členky v krvi, nerozmýšľal, jeho ruka strieľala ako keby sama. Svoje konanie neskôr cynicky ospravedlňoval jemu vlastnými argumentmi s tým, že na jeho mieste by každý konal rovnako.
Prišlo 237 profesionálov
Hlavný program Divadelnej Nitry sa minulý pondelok skončil uvedením vlaňajšej najlepšej českej inscenácie Zlaté šesťdesiate alebo Denník Pavla J. z dielne pražského Divadla Na Zábradlí. Počas 5-dňového divadelného maratónu festival priniesol divákom päť výnimočných inscenácií z Belgicka, Česka, Maďarska, Nemecka, Slovinska a päť rovnako zaujímavých diel zo Slovenska.
Inscenácie hlavného programu navštívilo vyše 3 300 divákov, ďalších päť českých a slovenských divadelných novej sprievodnej sekcie Festival Plus si pozrelo 1 200 divákov. Spolu tak divadelné diela na festivale videlo 4 500 divákov.
Sprievodný program s 50 podujatiami si pripísal na konto približne 3 500-členné publikum. Dokopy 8 000 návštevníkov sa zúčastnilo na predstaveniach a podujatiach, ktoré počas celého roka pripravovali organizátori festivalu Divadelná Nitra.
Do Nitry zavítalo 237 profesionálov – z umeleckých, produkčných, technických a organizačných zložiek z 10 hosťujúcich súborov v hlavnom programe. Na javiskách hlavného programu sa predstavilo spolu 87 hercov, tanečníkov a hudobníkov. Z toho bolo slovenských divadelníkov 52. V sprievodnom programe účinkovalo 270 umelcov.
Divadelnú Nitru 2014 pripravil 17-členný organizačný štáb. Festival by sa už tradične nezaobišiel bez pomoci dobrovoľníkov - tento rok ich bolo 140.
V najlepšej inscenácii divadelnej sezóny 2013/2014 sa predstavila celá plejáda vynikajúcich hercov. FOTO: COLLAVINO
Autor: zk/če