Karol Felix vybral do galérie výskumného ústavu také práce, ktoré s týmto špecifickým priestorom komunikujú.
NITRA. Pod názvom Krehká rovnováha sa v Galérii Výskumného ústavu živočíšnej výroby (VÚŽV) v Nitre-Lužiankach predstavuje Karol Felix. Výstava jeho prác tu potrvá do konca októbra.
Sľúbil ju už pred rokom
Významný slovenský akademický maliar a grafik vystavuje obrazy z posledných štyroch rokov, ktoré farebne i atmosférou ladia s prostredím galérie. Výber doplnil prierezom grafiky. Ako autor povedal, po tom, čom si galériu vo VÚŽV pozrel, vybral také práce, ktoré s týmto špecifickým priestorom komunikujú, keďže to nie je typická galéria.
„Musím sa priznať, že túto výstavu som prisľúbil už pred rokom riaditeľovi výskumného ústavu Jaroslavovi Slamečkovi, ktorý je mojím priateľom z mladosti. Povedal mi vtedy, že pôjde sprievodnú akciu jubilejného 30. ročníka Agrofilmu, ale to som nemohol tušiť, že sa mi toto podujatie bude križovať s inými výstavami. V súčasnosti mám svoje obrazy aj u Bolka Polívku a ďalšie na výstave Nové mosty v Pálffyho paláci v Bratislave, takže som bol trochu obmedzený tým, aké diela sem môžem dať,“ priznal nitriansky umelec.
Dodal, že súhlasil aj preto, lebo film má veľmi rád a má pred ním čoraz väčší rešpekt. „Môj syn skončil filmovú réžiu, tak viem, aká je to ťažká práca – či je to dokument alebo hraný film."
Nájsť správnu rovnováhu
Maľba a grafika sú základné veci, ktorým sa okrem známok a inštalácií venuje. „Obe sú tu zastúpené vyvážene, preto aj ten názov Krehká rovnováha. Nakoniec, je to aj téma jedného môjho známeho cyklu,“ pokračuje Karol Felix.
„Popri iných prácach s rôznymi témami tu návštevník nájde napríklad grafiku Nitra s motívom Corgoňa, ale aj býka, čo si mi zdá také symbolické, keďže vystavujem v galérii výskumného ústavu živočíšnej výroby.“
Ako výtvarník vraví, tému krehkej rovnováhy rieši vo svojich dielach preto, lebo sám život je podľa neho hľadaním rovnováhy medzi povinnosťami a zábavou, zdravím a zdravotnými problémami, výchovou detí a slobodou a cestovaním.
„Takisto aj v tvorbe je to hľadanie nejakej rovnováhy medzí tým, čo človeka baví a čo musí. Som na voľnej nohe, takže niekedy veľa vecí aj „musím“. Je to o tom nájsť správnu rovnováhu tak, aby sa jedno s druhým dopĺňalo. Keď dlhšie robím grafiku, ťahá ma to k maľbe, a naopak.“
Paríž aj Benátky
Nitran je kurátorom spomínanej výstavy Nové mosty v Bratislave, čo je rozsiahla výstava zhruba 150 diel 22 umelcov zo Škótska, Česka a Slovenska. „Teraz výstava v hlavnom meste končí, treba ju zložiť, preniesť a v novembri znovu nainštalovať v Dome umenia v Piešťanoch. Vo februári budúceho roka sa Nové mosty predstavia aj v Galérii M. A. Bazovského v Trenčíne, je to veľmi pekná galérie, takže sa už na to teším. Paradoxne ako Nové mosty skončia, v tej istej galérii budem mať aj svoju samostatnú výstavu,“ dodal umelec, ktorý je rozcestovaný aj po svete. Pred troma mesiacmi vystavoval v Paríži a nedávno sa vrátil z polopracovnej návštevy Benátok.
Obdiv k civilizáciám
Kurátorkou výstavy Karola Felixa je Marta Hučková. Ako na vernisáži povedala, patrí medzi našich výnimočných umelcov, ktorí slovenské výtvarné umenie reprezentujú takmer na všetkých kontinentoch. Absolutórium získal na VŠVU v Bratislave v 1987, kde študoval u profesora Albína Brunovského.
„Autorove umelecké ambície určite ovplyvnila aj literatúra o umení, ktorou bol od útleho detstva obklopený. V jeho dielach možno čítať príbehy. Záznamy z vyspelej egyptskej kultúry, ktoré umelec pretavil v kolekcii diel Pasce a Posolstvá. V nich vnímame bytostnú úctu k histórii i posolstvo vekov o živote,“ hovorí Hučková. „Fascinuje ho fenomén času a priestoru, úcty a obdivu k civilizáciám, z ktorých možno čerpať inšpiráciu dodnes.“
Venuje sa známkovej tvorbe
Popri grafike, maľbe, kresbe a ilustrácii sa autor venuje aj známkovej tvorbe. Dnes ich už má na konte 34 a je druhý po Dušanovi Kállayovi v počte ich vyhotovení. Felix je autorom aj spoločnej známky s Egyptskou arabskou republikou s motívom kanopy zo zbierok Slovenského národného múzea.
Autor dosiahol pozoruhodné výsledky nielen na domácej a európskej výtvarnej scéne, ale vystavoval aj v arabských krajinách, Južnej Afrike a Severnej Amerike a v Austrálii. Má za sebou takmer 60 samostatných a viac ako 100 kolektívnych výstav. Prednášal takmer po celom svete a na viacerých prestížnych svetových univerzitách.
Zábery z výstavy Karola Felixa v Galérii VÚŽV. FOTKY: (ČE)