Župa tají firmu, ktorá kamery dodala. Odmieta tiež zverejniť akúkoľvek písomnosť, ktorá by objasnila, akým spôsobom Guťanov úrad kamery získal.
NITRA. Kancelária riaditeľa župného úradu pripomína pevnosť. Je na najvyššom poschodí budovy na Rázusovej ulici, ktorú si župa pre svoj úrad pred dvoma rokmi prenajala od súkromnej firmy. Dvere stráži kamerový systém, návštevník sa o kamerách dozvie z varovaní, ktoré sú rozvešané pred kanceláriou. Masívne dvere sa otvoria iba po zazvonení a aj to len vtedy, keď to riaditeľ úradu Dušan Guťan povolí.
Pikantné na celom prípade je, že župa nie je schopná vysvetliť, ako ku kamerám riaditeľ Úradu Nitrianskeho samosprávneho kraja prišiel. Guťan tají meno firmy, ktorá ich dodala a aj zmluvu, na základe ktorej ktosi kamerový systém do úradu doniesol a namontoval.
Riaditeľ Guťan sa cíti byť ohrozený
Zabarikádovať sa pred neželanými návštevníkmi úradu, do ktorého tečú verejné peniaze, rozhodol samotný riaditeľ Dušan Guťan. Žiaden z doterajších riaditeľov úradu od vzniku samosprávnych krajov v roku 2001 kamery pred svojim pracoviskom nepotreboval. A nemá ich pred svojou kanceláriou ani župan Milan Belica, ktorý sídli v Župnom dome.
Guťan kamery zdôvodňuje bezpečnosťou. Podľa riaditeľa úrad prikročil k preventívnym opatreniam, ktoré spočívajú v rozširovaní kamerového systému "z dôvodu intenzity návštev rôznych skupín obyvateľstva, v záujme bezpečnosti a ochrany majetku".
V takom prípade je ale zvláštne, že okrem Guťanovej kancelárie sme si nikde inde na úrade kamerový systém nevšimli. Nie je preto vôbec jasné, prečo si Guťan nechal monitorovať iba priestory pred miestnosťou, v ktorej úraduje. Guťan sa vyhol odpovedi na otázku, ktoré iné oddelenia alebo odbory na úrade okrem kancelárie riaditeľa sú sledované kamerami. Podľa našich informácií žiadne.
Guťan tiež verejnosti nevysvetlil, ktorí úradníci majú prístup k tomu, čo kamery zaznamenajú a nepovedal ani to, či a na ako dlho župa záznam z kamier archivuje. Podľa neho je celé zariadenie zosieťované s možnosťou "ochrany budovy aj parkoviska".
Riaditeľ sa bojí, pred svoju kanceláriu si preto nechal nainštalovať kamerový systém.
FOTO: TOMÁŠ HOLÚBEK
ZOMOS: Dokazujú nadradenosť úradníka nad občanom
Kamery na župnom úrade, ktorý má aj so svojim riaditeľom slúžiť občanom, kritizuje Združenie občanov miest a obcí Slovenska (ZOMOS). "Takéto uzatváranie sa pred verejnosťou je nechutné a len dokumentuje nadradenosť úradníka nad občanom," povedal šéf združenia Vladimír Špánik.
Župan Milan Belica na konanie vysokého úradníka župy Dušana Guťana názor nemá. Ak ho aj má, odmietol ho povedať verejnosti.
Po svojej hovorkyni odkázal, že on sám pred svojou kanceláriou kamery nemá. "Za dvanásť rokov pôsobenia na Úrade NSK predseda kamerový systém ani iný systém monitorovania nepotreboval a nepotrebuje ho ani v súčasnosti," reagovala Belicova hovorkyňa Oľga Prekopová.
Kritici krútia hlavou nad tým, prečo ho práve teraz potrebuje riaditeľ Guťan. "Veď každá jedna, aj zdanlivá prekážka kontaktu občana so zástupcami úradu, ktorý má slúžiť občanom, je prejavom nepochopenia funkcie samosprávnych krajov," hovorí Špánik. Kamery pred riaditeľovou kanceláriou podľa neho ešte viac vzdialia túto inštitúciu od občana.
Verejné obstarávanie? V profile ho kraj nemá
Na celej kauze zaráža mlčanie župy v súvislosti s dodaním kamier. Nikto na úrade nebol napriek opakovaným žiadostiam schopný predložiť zmluvu, na základe ktorej sa kamerový systém pred Guťanovou kanceláriou ocitol.
Podľa Guťana spoločnosť, ktorá kamery dodala a inštalovala, vybrali "prieskumom trhu". Guťan nám odmietol sprístupniť doklad, ktorým by ukázal, akým spôsobom jeho úrad pri tejto zákazke spravil "prieskum trhu".
Povedal iba, že firma poskytla kraju kamery "na skúšobnú dobu" a bez finančných nárokov. Až po skončení "skúšobnej doby" sa kraj rozhodne, či si kamery ponechá. Riaditeľ Guťan ale svoje slová nepodoprel žiadnym dôkazom - nedodal nám žiadnu zmluvu či dohodu s firmou, z ktorej by bolo jasné, že firma kamery nateraz dodala kraju bez "finančných nárokov". Guťan neprezradil ani to, aká firma to mala byť.
Pri odpovedi na to, čo kamery stáli, sa odvolával na dodržanie zákona o verejnom obstarávaní. Žiadne obstarávanie však neprebehlo. V profile Nitrianskeho samosprávneho kraja, ktorý je zverejnený na webe Úradu pre verejné obstarávanie, žiadna takáto zákazka nefiguruje. Kraj teda porušil ešte aj zákon o verejnom obstarávaní.
Výdavky na kamerový systém vo výške 9-tisíc eur odobril župnému úradu krajský parlament a podľa Guťana zatiaľ použité neboli, keďže neznáma firma kamery namontovala na "skúšobnú dobu".
Stopy vedú do Trnavy
Neznáma firma, ktorá za podivných okolností namontovala kamery pred kanceláriu riaditeľa župného úradu Dušana Guťana, je pravdepodobne z Trnavy. Guťan má na Trnavu silné väzby. Podľa zdrojov z webu pôsobil osem rokov na trnavskej župe, zastával rovnakú pozíciu ako teraz v Nitre - riadil trnavský župný úrad. Aj na ňom zaviedli kamerový systém. Podľa hovorcu trnavskej župy Patrika Velšica kamery monitorujú tamojšiu župu od roku 2008. A práve v tom čase tam riaditeľoval Guťan.
Tomáš Holúbek
Kamery sú aj vonku pred budovou a na parkovisku. Tam však údajne boli už v čase, kedy ešte župný úrad na Rázusovej ulici nesídlil.
FOTO: TOMÁŠ HOLÚBEK