Kočíky sú tu pár stoviek rokov, ale nosenie bábätiek je staré tisícročia, hovoria zástancovia šatiek a nosičov.
NITRA. Niekoľko desiatok žien pochodovalo v piatok Nitrou. V šatke alebo na ergonomickom nosiči mali uviazané svoje deti.
Ženy chceli pochodom upriamiť pozornosť na význam nosenia detí priamo na tele rodiča alebo blízkeho človeka. Takýto spôsob prenosu dieťaťa považujú za zdravý a prirodzený. Pochod sa uskutočnil v rámci Medzinárodného týždňa nosenia detí.
Pri treťom dieťati prešla už iba na šatku
Veronika Štefúnová má tri deti. Pri prvých dvoch používala šatku aj kočík, no pri najmladšom prešla už iba na nosenie. Trinásťmesačného Martinka mala upevneného na svoje telo aj počas pochodu.
"Pri tomto najmladšom si to užívam neskutočne," vyznala sa.
Na pochod prišlo aj zopár mamičiek s kočíkmi. "Musela som voliť kompromis, môj malý sa rád nosí aj kočíkuje. Chvíľu chce to, potom zase to druhé," vysvetlila mladá žena.
Zástancovia nosenia detí v šatke alebo špeciálnom nosiči argumentujú, že takýto spôsob je pre deti prirodzený po stáročia. "Prvý kočík bol navrhnutý v roku 1733. Nosenie je však prirodzený a pôvodný spôsob prenášania detí," povedala Veronika Štefúnová. Pripomenula, že zhruba v dvoch tretinách štátov sveta je nosenie úplne bežné a prevláda nad kočíkovaním.
Piatkový pochod Nitrou.
FOTO: TOMÁŠ HOLÚBEK
Pri nosení dieťa menej plače
Zástancovia nosenia dieťaťa argumentujú hlavne intenzívnou citovou väzbou, ktorá sa nosením vyvinie medzi dieťaťom a rodičom. Hovoria, že nosenie priaznivo vplýva aj na vývoj bedrových kĺbov dieťaťa, stabilizuje dýchanie a srdečný tep, zmierňuje príznaky refluxu aj dojčenské koliky, stabilizuje dýchanie a srdečný tep.
"Naša malá nám v kočíku plakávala, keď som ju začala nosiť, je v pohode," hovorí Slavena Šedová, mama štrnásťmesačnej dcérky Lei.
"Drahý kočík nám teraz stojí doma," pousmiala sa Slavena Šedová. Použiť ho neplánuje ani pri ďalších deťoch. "Deväť mesiacov bolo bábätko poskrúcané v brušku mamičky. Do kočíka je umelo vystierané. A ono má predsa svoj čas, aby sa vystrelo," dodala.
Ďalšia z mám priznala, že jej malá na mamičkinom tele zaspí oveľa lepšie ako v kočíku. I to je pre ňu dôvod, pre ktorý fandí noseniu: "Aj pred nočným spaním ju niekedy uspávam tak, že si ju dám do nosiča a chodím s ňou po dome. Alebo si ju vezmem len tak, na ruky."
FOTO: TOMÁŠ HOLÚBEK
Poskrúcané dieťa? Nič neprirodzené
Účastníčky pochodu sa zhodli, že dieťa sa dá nosiť uviazané a zafixované k telu matky prakticky od narodenia. Väčšina žien s nosením prestane, keď má ich dieťa približne rok a začne chodiť.
Mnohé ženy však majú obavu, že dieťa v šatke alebo nosiči je príliš skrútené a môže si poraniť chrbticu. Súdia tak podľa guľatého chrbátika, ktoré vidia na dieťati nosenom v šatke. Podľa tých, čo deti nosia, je to ale podobné ako s krivými detskými nožičkami - ani tie netreba narovnávať, aby boli neskôr rovné. Rovnako tak netreba umelo narovnávať ani chrbátik, ktorý bol ešte donedávna ohnutý v maternici - postupom času sa narovná sám.
"Stretla som sa s rôznymi ohlasmi, aj takými, že chúďa malé, ako ho vláčime. No pre dieťa je nosenie oveľa lepšie ako kočík. Veď už len tá blízkosť matky je pre to malé dôležitá," hovorí Slavena Šedová.
Veronika Štefúnová dodala, že dieťa nemusí nosiť iba mama. "Môže to byť akákoľvek dieťaťu blízka osoba - ocko, babička, dedko. Aj pre nich je to obohacujúci zážitok."
Pochodujúce ženy dieťa na svojom tele necítia ako záťaž. Ženy, ktoré nosia svoje dieťa v šatke alebo nosiči hovoria, že váha dieťaťa v šatke je rozložená tak, že mama rozhodne nemusí mať obavy z dokaličenej chrbtice alebo priveľmi namáhaných svalov.
A ani dieťa neostane počas nosenia strnulé, pretože pri nosení je v neustálom pohybe.
Základné pravidlá nosenia
• nosenie musí zaistiť správne postavenie bedrových kĺbov - nožičky sú roztiahnuté, kolienka nad úrovňou bedrových kĺbov, zadoček podsadený
• dieťa musí mať v nosiči dostatočný prísun vzduchu a voľné dýchacie cesty
• chrbtica má byť zaguľatená do tvaru písmena C
• nohy dieťaťa od kolien by mali byť voľne pohyblivé mimo nosič
• treba sledovať dieťa a jeho reakcie - samo si reguluje napríklad dĺžku nosenia, ktorá klesá s vekom a motorickými schopnosťami
Tomáš Holúbek