NITRA. V novom bazéne, ktorý dalo mesto urobiť v Zariadení pre seniorov Zobor, sa dodnes nikto nekúpal. Na jeho prevádzku nie sú ani po troch rokoch peniaze.
Kuriózne je, že mesto dalo zrušiť obe šatne a tri zo šiestich spŕch. Dôvodom je rozšírenie kuchyne, ktorú v projekte podcenili, bola malá.
Zariadenie pre seniorov otvorili v júni 2011. Foto: (mh)
Cvičenie nasucho?
Náš zdroj tvrdí, že sa najnovšie objavila úvaha, aby sa bazén využíval ako improvizovaná telocvičňa. Samozrejme, seniori by v ňom cvičili nasucho.
„A ako by do neho zišli?“ poznamenal pobavene viceprimátor Štefan Štefek, ktorý o takomto nápade ešte nepočul. Podľa našich informácií sú zatiaľ úvahy o cvičení v bazéne bez vody len neoficiálne.
Napustenie bazéna a jeho prevádzka na účel, na ktorý ho za 34 234 eur postavili, je v nedohľadne.
„Je to vysoký nadštandard,“ povedala Viera Škablová, riaditeľka Správy zariadení sociálnych služieb, pod ktorú patrí Zariadenie pre seniorov Zobor.
Dodala, že bazén „nebol sprevádzkovaný z ekonomických dôvodov z titulu značnej energetickej a prevádzkovej náročnosti“. Klienti zariadenia podľa nej „neprejavili do tohto času zvýšený záujem“ o bazén.
Prečo ho vlastne mesto dalo vybudovať, sme sa nedozvedeli.
Prenájom je nereálny
„Budeme ho prevádzkovať za drahé peniaze? Povedzte mi, načo? Tí klienti, ktorí tam dnes bývajú, ho určite nebudú dostatočne využívať, ani ho nebudú vedieť finančne vydotovať,“ konštatoval pred rokom primátor Jozef Dvonč.
Povedal vtedy, že sa mesto pokúšalo prenajať „celú regeneráciu aj s bazénom“, no nikto nemal záujem.
„Neviem o žiadnom záujemcovi,“ vyjadril sa aktuálne primátor. „V budúcnosti by bazén mohli využívať klienti zariadenia,“ odpovedal na otázku, či vidí možnosť, ako bazén využiť.
Prenájom rehabilitačnej časti je už nereálny. Nielen, že sú zrušené šatne, ale údajne sa nedá urobiť ani samostatný vchod, ktorý by v takom prípade vyžadovali hygienici.
„Samostatný vstup k bazénu nie je možný, nakoľko prístupová cesta cez pozemok a záhradu sa nedá vybudovať,“ povedala Viera Škablová.
Problémová kuchyňa
Riaditeľka potvrdila, že pri bazéne boli pôvodne dve šatne a šesť spŕch. „Z dôvodu rozšírenia priestorov kuchyne a na základe požiadavky a súhlasu Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Nitre boli dve šatne zrušené a sprchy zostali tri.“
Kuchynský priestor bol podľa Škablovej rozšírený „z dôvodu rozvozu stravy pre seniorov do domácností v časti Zobor, Dražovce a časť Chrenová“. Z rovnakých dôvodov bolo podľa nej nutné premiestniť skladové priestory do inej časti budovy.
Pravdou však je, že s kuchyňou bol problém aj bez rozvozu stravy.
Mestskí kontrolóri vlani zverejnili, že pôvodne navrhnuté kuchynské zariadenia by kapacitne nepostačovali na prípravu stravy pre počet stravníkov zariadenia, „preto museli byť dodané výkonnejšie zariadenia a v iných množstvách“.
Zariadenie presunuli
Problém bol aj s jedálňou, ktorú museli rozšíriť na úkor bufetu.
„Priestory, ktoré boli podľa projektu vybudované pre bufet a cukráreň, boli prebudované na jedáleň, nakoľko pôvodne navrhnutá jedáleň nepostačovala pre počet klientov zariadenia,“ napísali mestskí kontrolóri.
Zariadenie pre bufet a cukráreň za 20 339 eur ležalo roky uskladnené v originálnych obaloch.
„Časť zariadenia je v súčasnosti využívaná v prevádzke Olympia - časť reštaurácia a stravovanie seniorov (umývačka riadu, chladiaci box, nerezový umývací drez, kávovar, odkladacie skrinky a iné),“ povedala Viera Škablová.
Prístroje požičali
Zabalené v škatuliach ležali dva roky aj zdravotnícke prístroje za takmer 44-tisíc eur. Mesto ich vlani požičalo Diecéznej charite, pretože ich v zariadení pre seniorov nevedia obsluhovať a nemajú na to ani kvalifikáciu.
Nevyužité boli aj ďalšie rehabilitačné prístroje.
„V súčasnosti sa využívajú všetky. Taktiež bola daná do prevádzky ďalšia časť rehabilitácie - vodoliečba,“ reagovala Škablová.
Vodoliečbu slávnostne spustili po dvoch rokoch - vlani, pár dní pred župnými voľbami. Akcie sa zúčastnili aj kandidáti na župných poslancov zo Smeru.
Dodávku chcel zastaviť
Zariadenie pre seniorov na Zobore vzniklo v budove, kde bola predtým detská nemocnica. Funguje od júna 2011.
Projektovú dokumentáciu, na základe ktorej sa robila rekonštrukcia, vypracovala spoločnosť Silkat z Galanty. Generálnym dodávateľom stavby bola nitrianska firma Dynamik Holding.
Kuriózne je, že súčasťou rekonštrukcie bola aj dodávka medicínskych prístrojov, zabezpečila ich stavebná firma.
Keď sa poslanci pýtali, kto rozhodol o kúpe, dostali od primátora odpoveď: „Zariadenie pre seniorov niekto projektoval, niekto bol vtedy prednosta úradu.“ Prednostom bol vtedy Ľubomír Martinka.
Primátor povedal, že keď zistil, „že sú tam lekárske prístroje“, žiadal dodávateľa, aby dodávku zastavil, „no už sa to nedalo“.
Firma Dynamik použila na fasáde iný izolačný materiál, ako jej prikazoval projekt. Musela ho vymeniť na vlastné náklady. Foto: (jk)
Bez zodpovednosti
Radnica dodnes nekonkretizovala, kto je za zbytočne vyhodené peniaze zodpovedný.
Za množstvo zistených nedostatkov mal byť potrestaný len stavebný dozor. Hlavným dôvodom je údajne problém s fasádou budovy.
Firma Dynamik totiž použila iný izolačný materiál, ako jej prikazoval projekt. Stavebný dozor si to nevšimol, na problém upozornili až hasiči. Časť fasády musela firma vymeniť na vlastné náklady.
Za neefektívne vynaložené investície, ktoré potvrdila kontrola, radnica žiadne dôsledky nevyvodí. Argumentuje tým, že prístroje a bazén „boli súčasťou projektu“.