GALANTA. Geotermálna energia sa v Galante využíva už od roku 1996. Primárne na vykurovanie sídliska Sever a nemocnice s poliklinikou, sekundárne na rekreačné účely v termálnom kúpalisku Galandia.
V súčasnosti sa tepelne nevyužitá geotermálna voda vypúšťa do Váhu, končí vo vodnom diele Kráľová. Ide o viac ako 500-tisíc m3. Prostredníctvom reinjektážneho vrtu by sa do rezervoára mohlo vrátiť 60 až 80 percent vody späť. Vyplýva to z predbežných odhadov a štúdií.
Zmluva o budúcej zmluve
Komplexnú projektovú dokumentáciu reinjektáže geotermálnej vody nechala vypracovať spoločnosť Galantaterm v rámci výskumného projektu Geothermal Communities - Geocom. Galantaterm do neho vstúpila v roku 2009. Peniaze od Európskej komisie získala spoločnosť, okrem iného, aj na výmenu okien na základnej škole či zateplenie troch bytových domov. Galanta je v projekte spolu s maďarským mestom Mórahalom a talianskym Montierim.
„Na Slovensku doposiaľ neexistuje komerčne využívaný projekt reinjektáže. Je iba v Podhájskej, ale tam sa reinjektuje do úplne iného horninového prostredia, aké je tu,“ povedal generálny riaditeľ spoločnosti Slovgeoterm Otto Halás na verejnom prerokovaní o zámere reinjektáže. Konalo sa začiatkom mesiaca, z verejnosti naň nikto neprišiel.
Jeden z dvoch existujúcich vrtov je na severe mesta, druhý na západe, budúci reinjektážny vrt bude vo východnej časti smerom na Kolóniu. S majiteľom pozemku, primátorom Sládkovičova Antonom Szabóom už podpísali zmluvu o budúcej zmluve.
„Túto lokalitu sme vybrali aj preto, aby bol tento vrt v dostatočnej vzdialenosti od súčasných ťažobných vrtov. Je to približne 1,2 až 1,5 kilometra, čo je optimálna vzdialenosť z hľadiska postupu chladnej vlny, ktorá by mohla ovplyvniť teplotu vody ťaženej v existujúcich vrtoch,“ povedal Halás.
V súčasnosti má teplota geotermálnej vody na ústí vrtu okolo 78 stupňov. V Galantaterme je podľa Halása možné dochladiť ju na približne 40 stupňov, v Galandii, v ktorej sa časť z nej využije predtým, ako skončí vo Váhu pri Kaskádach, má o desať stupňov menej.
Rozšírenie počtu odberateľov
Reinjektážny vrt bude mať podobnú konštrukciu, ako majú existujúce ťažobné vrty, jeho hĺbka bude tiež rovnaká, 2100 metrov. „Reinjektážou bude hladina vody vo vrtoch, respektíve tlaky v rezervoári, stúpať alebo držať stabilne, čo umožňuje ďalší budúci rozvoj využívania geotermálnej energie, napríklad, rozšírením počtu odberateľov geotermálneho tepla od spoločnosti Galantaterm. Mohlo by dôjsť aj k prepojeniu zo spoločnosťou Bysprav a dodávka geotermálneho tepla by smerovala aj tam,“ upresnil Halás.
Podľa konateľa Galantatermu Zoltána Horvátha by spoločnosť chcela získať stavebné povolenie na realizáciu reinjektážneho vrtu do júna 2015. Je to podmienkou výziev na získanie eurofondov. „Budeme hľadať všetky možnosti na získanie finančných prostriedkov zo štátnych, respektíve európskych zdrojov, na realizáciu reinjektážneho vrtu. Tým by sme v rámci Slovenskej republiky boli priekopníkmi aj v tejto oblasti, tak, ako bolo naše mesto v roku 1996 pri začiatkoch centrálneho zásobovania teplom z geotermálnej energie,“ dodal Horváth.