Je autorom sklenej mozaiky v študentskom domove UKF pod Zoborom aj keramického reliéfu vo Furmanskej vinárni.
NITRA. Výstavou voľnej maliarskej tvorby si Nitrianska galéria pripomína 15. výročie úmrtia akademického maliara a výtvarného pedagóga Ľudovíta Jelenáka. Bol zakladateľom katedry výtvarnej výchovy na Pedagogickej fakulte v Nitre, zomrel 9. októbra 1999.
Jelenákove diela si môžete do 2. novembra pozrieť v Salóne galérie. Výstava mapuje prierez jeho takmer 30-ročnej umeleckej tvorby a približuje ho v troch základných výtvarných okruhoch. K prvému sú zaradené diela s motívom krajiny a prírodných scenérií, druhý okruh zahŕňa mestské a dedinské veduty, figurálne artefakty sú obsahom tretieho výtvarného okruhu.
Ľudovít Jelenák sa narodil 30. októbra 1920 v Merašiciach pri Hlohovci. Na slovenskú výtvarnú scénu vstúpil začiatkom 60. rokov 20. storočia po ukončení VŠVU. Študoval pod vedením výrazných maliarskych osobností - Ladislava Čemického, Jána Mudrocha a Jána Želibského.
„Po príchode do svojho nového pôsobiska - Nitry – tu v roku 1959 založil katedru výtvarnej výchovy. V jej čele ako vedúci pôsobil takmer 30 rokov. Počas svojej pedagogickej činnosti vyškolil stovky učiteľov výtvarnej výchovy, z ktorých viacerí sa stali uznávanými umelcami v oblasti slovenskej výtvarnej kultúry,“ uviedla kurátorka výstavy Marta Hučková.
Jelenákov vitálny a rustikálny maliarsky výraz bol stavaný na originálnej výrazovej formulácií, ktorá vyvierala z harmonického životného zážitku a pocitov objavujúcich lyriku každodenného života. Inšpirovaný svetovou modernou smeroval k sugestívnemu maliarskemu výrazu. Charakter jeho tvorby dokumentuje široké emocionálne rozpätie od lyrickej nežnosti, až po expresívny výtvarný prejav.
„Z monumentálnej tvorby v architektúre spomeniem zopár autorových realizácií - napríklad sklenenú mozaiku v študentskom domove UKF pod Zoborom,sklené vitráže v bývalom hoteli Slovan v Nitre čikeramický reliéfvo Furmanskej vinárni v Nitre. Ostatné jeho monumentálne diela sú v administratívnych budovách v Topoľčanoch, Komárne, Partizánskom a v Bánovciach nad Bebravou,“ doplnila Hučková.
Počas svojho života absolvoval Ľudovít Jelenák viacero individuálnych a kolektívnych prezentácií tvorby na Slovensku i v Čechách. Za svoj tvorivý prínos v oblasti slovenského výtvarného umenia získal viacero významných ocenení. Bol členom Zväzu slovenských výtvarných umelcov v Bratislave.
Vďaka podpore mesta vydala galéria katalóg o Ľudovítovi Jelenákovi s názvom Slovenský bard temnosvitu.
FOTKY: MARTIN DANIŠ
Autor: re